Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

ZVÝŠENÍ ÚROKOVÝCH SAZEB A DEVELOPEŘI

///
Comment0
/
Categories

 

Ve čtvrtek 3.2.2022 byl v pořadu Byznys na ČT24 věnovaném zvýšení úrokových sazeb ČNB a jeho dopadu na stavebnictví hostem mj. majitel stavební a developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. – viz zde https://www.ceskatelevize.cz/porady/12026085531-byznys-ct24/222411058020203/

Mám velký respekt před tím, co pan Kunovský dokázal, když vybudoval jednu z největších společností svého druhu v ČR. Dovolím si ovšem nesouhlasit s názorem, který v pořadu přednesl. Otázka zněla, jak se jeho firma vypořádá s tím, že kvůli zvýšení úrokových sazeb hrozí úbytek klientů, kteří by byli schopni koupit si byt na hypotéku. Pan Kunovský sám připustil, že je to pravděpodobné (úbytek „hypotékářů“), ale zároveň uvedl, že mezi lidmi je mnoho volných peněz (cca 730 mld. Kč), které jsou uložené na běžných nebo spořících účtech, takže jim je požírá inflace. A řekl větu: …“ a kam jinam investovat, než do nemovitostí….“, což je podle jeho názoru jistá a likvidní investice.

Nemám nic proti investicím do nemovitostí, ale nemohu souhlasit s tím, že je to jediná varianta, kam investovat peníze a ochránit svůj majetek proti inflaci.  Nemovitosti by měly v portfoliu investora tvořit maximálně 30 % celkové hodnoty majetku, aby byl správně diverzifikován (rozložen). Zbytek by měla tvořit jiná aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity, zlato.

Pokud člověk zainvestuje veškeré svoje peníze do koupi jednoho bytu, tak má 100 % svého majetku pouze v jednom segmentu trhu a je 100 % závislý na jeho vývoji.

Nejlevnější byt v nabídce Central Group pro letošní rok stojí cca 5 mil. Kč. Když si ho investor koupí, tak aby měl svoje peníze správně rozložené, musel by mít celkový majetek v investicích cca 16,7 mil. Kč.  A z toho 11,7 mil (70 %) v jiných aktivech než jsou nemovitosti.

Takoví lidé nepochybně existují, ovšem mezi těmi volnými 730 mld. není podle mého názoru zase tolik lidí, kteří by měli na účtu 5 mil. a více plus další majetek již zainvestovaný.

Dovolím si také polemizovat s názorem, že je to investice jistá a likvidní. Cena nemovitostí, i když si to mnozí nepřipouštějí, může kolísat, někdy tedy i klesat. Likvidita znamená možnost rychle proměnit svoji investici na hotové peníze. Což u nemovitostí tak zcela neplatí.  A když budete potřebovat rychle třeba jen 1 mil. Kč, tak neprodáte 1/5 nemovitosti.

Navíc pan Kunovský sám řekl, že zvýšené ceny vstupů a práce činí z developerského byznysu „nevyzpytatelnou a nepředvídatelnou záležitost“.

Je přirozené, že majitel developerské firmy nemohl říci nic jiného, než podpořit svůj byznys, ale možná by ty názory mohl okomentovat nějaký nezávislý analytik, apod. I když samozřejmě chápu, že do pořadu není možné vtěsnat vše.

Takže z mého pohledu – investice do nemovitosti ano, ale s chladnou hlavou.

 

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?