Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

bitcoin

ZÁZRAK JMÉNEM BITCOIN?

///
Comment0
/
Categories

 

Už jste také slyšeli o Bitcoinu? O té zázračné investici, která za poslední tři měsíce zhodnotila vložené peníze o téměř 200%?

Vývoj ceny Bitcoinu 14.7.2017 – 14.10.2017

bitcoin cena

Stejně jako v době, kdy jsou akcie nebo zlato na vrcholu a mluví se všude o tom, že by bylo dobré to zkusit, tak i nyní v době raketového růstu Bitcoinu se objevuje mnoho „odborníků“, kteří nabízejí, že vás naučí, jak s Bitcoinem zbohatnout.

Pokud uvažujete o tom, že byste se do toho „stroje na peníze“ také zapojili, tak si nejdříve přečtěte tento článek.

Jednak si myslím, že návody a kurzy, jak investovat do Bitcoinu, mají za cíl pouze nalákat co nejvíce oveček na zaplacení kurzů, nikoliv jak naučit někoho vydělat.

Nebudu polemizovat se zastánci Bitcoinu a dalších tzv.kryptoměn o tom, zda je to budoucnost lidstva nebo jestli je to jenom další bublina. Myslím, že to není nikdo schopen s jistotou předpovědět.

Mám ale pár argumentů, proč Bitcoin nezařazovat do investičních portfolií.

Klasické investice mají tu vlastnost, že svoje peníze vkládáte do něčeho, co „vyrábí“ peníze. Ať už jde o investice do akcií, dluhopisů (a všech podobných investic do podílových fondů či ETF), nemovitostí na pronájem nebo investice do podnikání.

Všechny tyto investice se vyznačují tím, že něco vlastníte. U investice do akcií nebo do firmy (podnikání) vlastníte část firmy (nebo celou, pokud je vaše), která vykazuje nějakou činnost (výroba, prodej, služby) proto, aby dosáhla zisk. Může se to dařit více či méně, ale její zisk je zároveň váš zisk jako investora.
Podobně u pronájmu nemovitosti inkasujete zisk formou pronájmu, u dluhopisů zase půjčujete peníze za určitou odměnu.

Hodnota všech těchto investic může samozřejmě kolísat, nemusíte pouze vydělávat, ale v určitém období i prodělávat. Není to ovšem nic neobvyklého a poučený investor by s tím měl počítat.
Investice se vám dříve či později vrátí i když třeba uděláte chybu a nakoupíte ji zbytečně draze.

Můžete ale také narazit na investice, které nic nevydělávají a u kterých investoři musí spoléhat na to, že jednou, až budou chtít prodávat, po nich bude vyšší poptávka než když ji koupili. A právě mezi takové „investice“ patří i Bitcoin.

Je to podobné, jako když investujete třeba do vína, starožitností, hodinek, zlata, diamantů a podobně. Některé z těchto investic určitě vydělají, ale podmínkou je, že musí růst poptávka.

Jenže s investicemi do měn (těch tradičních) je to jiné. Nekupujeme dolary, eura nebo libry kvůli tomu, že věříme, že některá z těch měn posílí a my vyděláme.
Když už máme v portfoliu cizí měnu, je to proto, že máme v té měně nějaké cenné papíry (akcie nebo podílové listy) v rámci měnové diverzifikace.

Držíme v nich tedy aktiva, ale ne samotnou danou měnu.

Když už vlastníme jinou měnu, tak ji používáme jenom jako spotřebitelé. V Itálii kupujeme pizzu za eura, hamburgery v USA za dolary. Je možné, že někdy v budoucnu budeme nakupovat i za Bitcoiny, ale nebudeme investoři do Bitcoinu.

V investičních portfoliích by měly být zastoupené investice, které „vydělávají peníze“. Nikoliv ty, u kterých musíme spoléhat pouze na poptávku v budoucnosti. Ty první jsou bezpečnější a jejich hodnota kolísá méně, takže je větší pravděpodobnost, že díky nim splníme náš investiční cíl.

Samozřejmě to může každý zkusit jako hru a určitý objem svých financí vsadit. Sázka na Bitcoin, zlato, víno nebo staré hodinky může vyjít, ale zdaleka nemusí.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?