Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

ZAPLAŤ NEJDŘÍVE SOBĚ

///
Comment0
/
Categories

 

billionphotos-703302

ZAPLAŤ NEJDŘÍVE SOBĚ

Patříte-li i vy mezi většinu lidí, kteří nemají čas pro sebe a pro péči o svoje peníze a chtěli byste to změnit, doporučuji zkušenost, kterou přináší Dave Ramsey americký propagátor finanční nezávislosti a gramotnosti.
75% lidí říká, že nedostatek času, je hlavním důvodem, proč se nezačnou pořádně zabývat uspořádáním svých osobních financí a především jejich základním stavebním kamenem, což je investování.
Všichni máme k dispozici stejných 24 hodin denně a každý z nás má jiné věci k řešení, každý má ve své práci jiné povinnosti a odpovědnost. Někdo je majitelem velké firmy, někdo je ředitelem či manažerem, někdo pracuje sám na sebe. Ale všichni mají ve své práci nějaké priority a plány, které jim pomáhají svoje podnikání nebo zaměstnání rozvíjet.

Stejná pravidla platí i pro práci s vlastními penězi. Pokud si člověk ve vztahu ke svým financím nestanoví priority, stejně jako v podnikání nebo v zaměstnání, vždy bude mít pocit, že nemá čas a nikdy se svými penězi, na jejichž vydělávání vynaloží obvykle velkou část dne, nezačne pořádně zabývat.

Většina lidí cítí poměrně přesně, že by měli svým financím dát nějaký řád, že by měli víc spořit, ale zároveň všichni máme plno věcí, na které musíme peníze vynakládat – účty za vodu, plyn, elektřinu, jídlo, nájem, hypotéku, atd.

Jak vůbec můžeme něco ušetřit, když toho máme tolik platit ?

Ve světě osobních financí se řešení tohoto problému jmenuje „zaplať nejdříve sobě“.
Jinými slovy, když přijdou složenky nebo faktury, které máte zaplatit, pošlete nejdříve bokem nějaké peníze na „zaplacení sobě“ a až potom zaplaťte druhým. Nemusí to být na začátku ani moc peněz.
Třeba i tak malá částka jako 1 000 korun může pomoci. Jak ?

Je to relativně malá částka, kterou možná ani nepocítíte, když z vašeho účtu odejde, ale za rok budete mít 12 000 korun, které se někde objeví jakoby z ničeho nic.

Ani 12 000 korun určitě není žádná závratná suma. Ale pokud je správně investujete, tak za 20 let se z pravidelně investované tisícikoruny stane dvojnásobek toho, co tam vložíte – téměř 500 000 korun. A to se bavíme o pouhé tisícikoruně měsíčně.

Díky takové malé krádeži ze svého účtu můžete začít spořit a investovat a ani o tom skoro nebudete vědět. A tím také získáte více času!

Více času můžete získat stejnou filozofií jako u peněz – „zaplať časem nejdříve sobě“

Jak to udělat ?

Vstaňte každý den o hodinu dříve. O pouhou jednu hodinu. Můžete jít spát dříve, abyste tu hodinu dohnali nebo můžete zkvalitnit spánek (např.chodit spát dříve než o půlnoci).
Tak či onak, vstaňte o hodinu dříve a věnujte ji sobě, svému rozvoji nebo budování svého byznysu.

Většinou vstáváme ráno proto. že nám budík říká, že musíme jít dělat něco pro někoho jiného. Je čas jít do práce. Je čas zavést děti do školky nebo do školy. Je čas pro všechno možné, kromě času pro sebe a svůj rozvoj.

A co když vstanete jenom pro sebe ?

Co když „nejdříve zaplatíte sobě“ místo toho, abyste nejdříve investovali svůj čas pro budování byznysu někoho jiného?
Je to úplně odlišné od strategie „udělej si na to čas“ kdy přijdete domů vyčerpaní ze dne, ve kterém jste všechnu energii věnovali jiným a pak hledáte chvíli pro sebe.

A pro ty z vás, kteří nepřemýšlejí o tom, že by to takto dělali nebo jste příliš velké noční sovy na to, abyste vstávali dříve – přemýšlel jsem stejně. Od střední školy jsem byl noční sova. Ale od té doby, co jsem přepnul na ranní režim, kdy jsem začal vstávat pro sebe a věnovat čas k dosažení vlastních cílů, se můj život výrazně zlepšil a byl jsem schopen udělat mnohem více práce.
Jenom si z toho musíte udělat zvyk. To je celé kouzlo.

U spoření je trik v tom, dělat to automaticky nebo z toho udělat návyk. Jakmile přijdou účty, první věc, kterou uděláte je poslat 1 000 korun na jiný účet. Nebo nastavit pravidelný platební příkaz a tím vyřadit ze hry přemýšlení.

Stejné je to s vaším časem. Udělejte z toho zvyk. Samozřejmě, že to s sebou nese pokusy a chyby, ale vzpomeňte si, pro koho ten budík zvoní. Je to pro někoho jiného (kvůli kterému mačkáme tlačítko opakované zvonění, abychom oddálili práci) nebo pro nás?
S tímto novým způsobem myšlení a nastavením mých ranních zvyků pro mě tlačítko „snooze“ s odloženým zvoněním neexistuje.
Zkuste to týden a uvidíte, že budete za těch 24 hodin schopní udělat mnohem více než dříve.

A ještě jeden jednoduchý trik. Noc předtím, než půjdete spát, přemýšlejte, co všechno chcete v té ušetřené hodině udělat. Vaše výkonnost neuvěřitelně stoupne, zvláště když budete vědět, že celou tu dobu věnujete pouze sobě a budete se ještě více těšit na to až ráno vstanete.
Ty hodiny navíc a to, co v nich uděláte, mohou mít úžasný vliv na váš život a samozřejmě také na životy těch, pro které vytváříte svůj byznys.

Přeji hezké ráno!

Petr Ondroušek

P.S.: Hodinu spánku spánku vám sice dát neumím, ale pokud budete chtít vědět kam posílat peníze, které budete platit sobě,
můžete mě kontaktovat zde.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?