Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

VYHNĚTE SE ROZHODNUTÍM POD VLIVEM EMOCÍ

///
Comment0
/
Categories

VYHNĚTE SE ROZHODNUTÍM POD VLIVEM EMOCÍ

Možná jste v posledních týdnech zaregistrovali zprávy z finančních trhů o tom, že světové akcie od začátku roku poklesly o 10% a čínské dokonce o 18%. A asi jste začali přemýšlet i o vašich vlastních investicích.

Je to logické a většině investorů se při těchto výkyvech začnou honit hlavou různé pesimistické myšlenky podporované médii, která obavy investorů ještě zvyšují.                                                    

V této souvislosti je dobré si připomenout slova jednoho z nejúspěšnějších investorů všech dob Warrena Buffeta: „největším rizikem pro investory nejsou jejich investice, ale jejich emoce.“ Jednání a rozhodování na základě strachu není dobrou volbou v žádné oblasti našeho života a v investování to platí dvojnásob. Pokud vás tedy ovládla nejistota, strach nebo panika a vy máte potřebu něco udělat, abyste se vyhnuli dalšímu riziku, zkuste jednoduché cvičení slavného duchovního učitele Deepaka Chopry, které zaručeně pomůže.

Stejně tak, jako není dobré se pod vlivem strachu rozhodovat, není ani dobré strach potlačovat. Emoce vycházejí ze slova emotion: Slovo „motion“ znamená anglicky pohyb. Váš strach tedy musí ven, protože ne-emoce znamenají nemoce. Nejjednodušší způsob, jak strach uvolnit, je přenést ho na svou vědomou úroveň. Zavřete tedy na chvíli oči, hluboce dýchejte, uvolněte se a jen strach v sobě pozorujte. Kde v těle je? V žaludku, v ramenou nebo v hlavě? Cítíte ho jako tíseň, napětí, bolest? Tím, že ho budete jen pozorovat, nebudete ho hodnotit a jen ho přijmete, začne pocit slábnout, až úplně odejde. A zbude jen přirozený pocit bezpečí.

Pokud se dostanete zpět k sobě do svého středu, pak můžete dělat rozhodnutí. Jestliže patříte k těm, kterým pomůže se se svými emocemi někomu svěřit, pak si najděte důvěryhodného poradce, se kterým můžete své obavy otevřeně diskutovat, aniž by vás za to hodnotil a který vám pomůže udržet vaší pozornost na vašich dlouhodobých cílech a na dodržování níže uvedených prověřených zásad úspěšného investování.

MYSLETE DLOUHODOBĚ

Jediným dlouhodobě úspěšným a prověřeným způsobem investování je metoda „kup a drž“. Nechte tedy vaše peníze zainvestované. Všichni jsme viděli titulky: ekonomika zpomalila své zotavování, státy hospodaří s deficitem, trhy kolísají. Investoři ovlivněni tím, co považují za špatné zprávy, se mohou snažit „časovat trh“ nebo prodat své investice kvůli tomu, co slyšeli v médiích. Tedy schovat se v přístavu a počkat, až se vyčasí. Ale ve skutečnosti je téměř nemožné správně předvídat kdy z trhu odejít a ještě obtížnější je pak rozhodnout se, kdy se vrátit zpět, což často vede k promeškání nejsilnějších růstových dnů.

To, že budou trhy kolísat a s nimi i hodnota vaší investice, jste určitě věděli předtím, než jste své peníze zainvestovali. Samozřejmě, že jedna věc je teorie a druhá věc je zažít to na vlastních penězích. Proto si znovu připomeňte, že investujete dlouhodobě.

Na grafu vidíte, že poklesy a vzestupy akciových trhů nejsou nijak výjimečné a že po poklesu obvykle následuje delší růst.

Propady_a_expanze2

 

Zdroj: Morningstar. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Hodnota investice může v čase kolísat a klesnout i pod svou výchozí úroveň

Někteří lidé naopak drží příliš mnoho peněz v hotovosti (na účtu, na spořícím účtu), protože se snaží vyhnout riziku investování úplně. Ale neinvestování naopak zvýší riziko, protože vaše peníze nebudou dostatečně růst, abyste dosáhli vašich cílů nebo pokryli růst inflace. Udržte tedy svou pozornost na vašich dlouhodobých cílech a nevšímejte si katastrofických titulků v médiích.

ROZKLÁDEJTE RIZIKO

Mít široce rozložené portfolio kvalitních investic je důležitější, než snažit se najít příští „horkou“ investici.
Takto do vypadá, když se lidé snaží neustále přesouvat své peníze do aktiv, které za uplynulý rok nejvíce vydělaly, místo toho, aby drželi své rovnoměrně do všech tříd aktiv rozložené portfolio.

PRO_DI~1new

Zdroj: Morningstar. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Hodnota investice může v čase kolísat a klesnout i pod svou výchozí úroveň.

Pokud máte dobře sestavené portfolio z různých druhů kvalitních investičních kategorií a spolehlivých nástrojů, pak není úspěch závislý na jedné společnosti nebo jednom typu investic. Ani důkladné rozložení samozřejmě nemůže garantovat zisk nebo ochránit proti propadům, ale může pomoci zmírnit skoky a pády trhů a poskytnout potenciál pro lepší dlouhodobou investiční zkušenost.

MĚJTE REÁLNÁ OČEKÁVÁNÍ

Každý bychom chtěli hladký průběh naší investice. Je důležité si ale uvědomit, že ačkoliv jsou poklesy trhů nepříjemné, jsou naprosto přirozené. A vaše očekávání vzhledem k budoucímu chování vašich investic by tento fakt měla respektovat. Podíváme-li se na akciové trhy a jejich historii od roku 1900 do roku 2014, uvidíme, že ke korekci (poklesu většímu než 10%) došlo 123 krát, tedy zhruba jednou za rok a pokles převyšující 20% hodnoty nastává v průměru každých 3,5 roku.

poklesy_DJ_1900-2014 new

Zdroj: Morningstar. Minulá výkonnost není zárokou budoucích výsledků. Hodnota investice může v čase kolísat a klesnout i pod svou výchozí úroveň

 

Pokud tedy investujete na své dlouhodobé cíle, musíte přijmout fakt, že tyto výkyvy budou součástí vaší zkušenosti a že se jim nelze vyhnout.

JAK SI MŮŽETE POMOCI?

Pokud se vás přece jenom stále drží nejistota a obavy z dalšího vývoje vaší investice,tak dříve než učiníte něco, co by mohlo být emocionální investiční rozhodnutí, sejděte se se svým investičním poradcem a znovu projděte vaše cíle a ujistěte se, že vaše portfolio je na jejich splnění připravené. Vaše portfolio a vaše budoucí já vám poděkují.

Petr Ondroušek – PO Investment                                                    25.1.2016

Zdroj: Viktor Hostinský

Pokud hledáte radu, jak sestavit portfolio a jak se o něj dále starat, můžete mě kontaktovat 

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?