VELKÝ PODVOD S INVESTOVÁNÍM DO ZLATA 31.8.2015
VELKÝ PODVOD S INVESTOVÁNÍM DO ZLATA
Již několikrát jsem upozorňoval na nestandardní praktiky poradenské společnosti Ertrag & Sichertheit (nesmyslně vysoké poplatky, vysoké náklady některých fondů, zavádějící informace poradců o tom, že pouze s nimi lze investovat přímo do fondů, apod.).
V minulém týdnu vyšel v deníku MF Dnes článek, který odhaluje další velký problém, do kterého firma svoje klienty dostala. Týká se investování do fyzického zlata, které bylo padělané a postihl patrně několik stovek lidí v ČR mezi nimi i známé sportovce.
Celý článek si můžete přečíst zde – Obří podvod se zlatem
Je to další varování jednak před praktikami společnosti Ertrag & Sicherheit a také poučení pro ty, kteří v době propadu akciových trhů v letech 2007-2008 začali v panice nakupovat zlato od různých zprostředkovatelů, kterých se v té době vyrojilo jako hub po dešti, v domnění, že jedině tak uchrání svoje peníze od naprosté zkázy.
Právě vývoj v posledních 7 letech potvrdil to, co svým klientům vždy vysvětluji – zlato není žádná garantovaná investice, jak se snaží někteří zprostředkovatelé svým klientům namluvit, ale jeho cena kolísá stejně jako akcie nebo jako jakékoliv ostatní komodity.
Zlato od roku 2011 ztratilo 40% své hodnoty, kdežto akcie od propadu v roce 2008 zhodnotily o více než 160%. Z toho plyne, že zlato většinou zhodnocuje v době krize a nepříznivého vývoje ekonomiky a naopak klesá v době v době oživení ekonomiky.
Graf vývoje hodnoty zlata vs.akciový index Dow Jones Industrial
Zlato v dlouhodobém horizontu dosahuje výnosu zhruba pokrývající inflaci, ale je třeba počítat s tím, že jeho cena kolísá, takže rozhodně není alternativou pro konzervativní investory.
V investičním portfoliu by mělo zlato (nebo komodity obecně) tvořit jen malou část všech investovaných peněz (maximálně 5-10 %), zbytek by měl být v různém poměru (dle zvolené investiční strategie) kombinací akciové a dluhopisové složky. Platí, že čím konzervativnější investor, tím menší zastoupení akcií a naopak větší část dluhopisů.
Investovat do zlata je možné buď prostřednictvím podílových fondů, ETF fondů nebo přímým nákupem fyzického zlata. Nákup fyzického zlata s sebou nese náklady na uskladnění, což mírně snižuje výnos, nákup prostřednictvím fondů zase obsahuje vstupní poplatek.
Pro někoho je možná nákup zlata prostřednictvím fondů příliš virtuální, ale jde možná o bezpečnější variantu než držet fyzické zlato v sejfu. Pokud už se pro nákup fyzického zlata rozhodnete, pak kupujte přímo kalibrované investiční zlato ovšem od prodejce, který má tradici a je spolehlivý.
V každém případě ale nikdy nedávejte do zlata většinu svých peněz určených k investování a nespoléhejte na to, že hodnota zlata bude pouze stabilně růst.
Petr Ondroušek
PO Investment
Chcete poradit se správným nastavením vašeho investičního portfolia? Chcete vybrat správné podílové fondy a správně stanovit zastoupení jednotlivých tříd akcií a dluhopisů? Chcete pomoci rebalancovat svoje portfolio? Chcete vysvětlit, jak fungují podílové fondy? Chcete vědět, jak funguje investiční poradenství?