Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

UŽIJTE SI ŽIVOT RENTIÉRA DŘÍVE NEŽ V 65

///
Comment0
/
Categories

Jestli máte rádi svoji práci a jste smíření s tím, že ji budete dělat až do důchodu, tak v pořádku  a pokračujte v tom.

Bohužel takto to nemá každý a někdo chodí do práce ne proto, že by ho to bavilo, ale hlavně proto, aby zaplatil složenky a faktury. A jestli jste právě na začátku pracovní kariéry, tak představa 40 a více let v práci může být dost demotivující.

Ale mohu Vám sdělit jedno tajemství: Nemusíte čekat až do 65-ti let na to, abyste si užívali život rentiéra.

Máte možnost provést restart

Většina lidí má ve své mysli nastavené, že budou pracovat až do státem stanoveného důchodového věku. Všechny jejich plány a veškerá čísla se točí okolo číslice 65 (+/-).

Ale pokud tvrdě pracujete a dobře plánujete, můžete si dopřát svobodu pracovat jenom když budete chtít a dělat to, co vás opravdu baví bez nějakého finančního tlaku. A ještě k tomu budete mít mezitím čas na odpočinek! A to mnohem dříve než v 65-ti letech.

Berte to jako život polovičního rentiéra, jako šanci začít užívat život podle vlastních pravidel.

Mohl by třeba vypadat takto:
– pracujete na částečný úvazek v knihovně, obklopení každý den vůní nových knih
– otevřeli jste si tu kavárnu, kterou jste vždycky chtěli, ale neměli jste čas se rozhoupat k akci
– pracujete ve vaší oblíbené neziskovce, i když to znamená méně peněz, ale zajímá vás její poslání

Cílem je získat do té doby dost peněz na to, abyste z nich mohli čerpat svoji soukromou rentu a pokrýt svoje náklady a věnovat se jen tomu čemu chcete a kdy chcete. Tomu se říká finanční nezávislost.

Cesta ke 3 miliónům

Podívejme se na to, co je potřeba k tomu, abychom se dostali na zcela jiný stupeň uvažování a začali si užívat svoji finanční nezávislost alespoň o 10 let dříve. V článku Kolik peněz je potřeba k dosažení finanční nezávislosti jsem psal o tom, že k rentě v reálné hodnotě 15 000 Kč měsíčně potřebujeme majetek v reálné výši asi 3 milióny korun.
Kolik peněz musíme měsíčně investovat, abychom si mohli začít užívat finanční svobodu v 55-ti letech?

Výše měsíční investice bude odlišná podle toho, v jakém věku s tím začneme. Zde jsou částky, které musíme investovat, abychom mohli začít čerpat rentu ve výši 15 000 Kč od 55-ti do 80-ti let.

Cesta ke 3 milionům

Pokud jsou to částky pro váš rodinný rozpočet příliš vysoké – nebo naopak pokud si můžete dovolit investovat více peněz, podle toho se může výše renty buď snížit nebo zvýšit.

Každopádně pamatujte na to, že dobrým pravidlem je investovat alespoň 15% příjmů domácnosti na zabezpečení příjmů v penzi. Předtím se ale zbavte všech dluhů (s výjimkou hypotéky) a vytvořte si pohotovostní rezervu ve výši 3-6 násobku měsíčních výdajů rodiny.

Jak zvýšit šance na úspěch

Samozřejmě čím dříve začnete, tím lépe pro vaši peněženku. Ale měli byste dodržovat i další pravidla, která vám usnadní cestu k rentě.

Do začátku čerpání renty splaťte hypotéku. Splátky mohou činit kolem 25% domácího rozpočtu. Splacením hypotéky snížíte svoje výdaje o čtvrtinu.
Investujte do správně rozloženého portfolia podílových nebo ETF fondů. K rentě vás nedovedou peníze na spořícím účtu ani na termínovaných vkladech. Potřebujete instrument s výnosem minimálně 5-6% nad úrovní inflace.
Spolupracujte s profesionály. Většina lidí má pocit, že svým penězům rozumí nejlépe, ale z praxe vím, že je to  často jinak a k finančnímu „prozření“ je přivede až správně zpracovaná analýza jejich stávající situace.

A pokud byste v 55-ti letech ještě náhodou nechtěli přestat pracovat, tak vězte, že ze 3 miliónů se za 10 let stane 5,5 miliónů korun a vaše renta se zvýší na 40 000 Kč měsíčně.

Petr Ondroušek
PO Investment

Chcete pomoci s budováním vaší soukromé renty?   Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?