Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

TENTOKRÁT JE (ZASE) VŠECHNO JINAK?

///
Comment0
/
Categories

V průběhu letošního roku jsme zažili docela turbulentní a hodně kolísavý vývoj na finančních trzích.
Nejdříve Čína a velký propad v prvním čtvrtletí, pak akcie čtvrt roku stoupaly a přišel Brexit, který trhy opět trochu srazil a od té doby se akciové indexy přiblížily historickým maximům, teď problém Deutsche Bank, budou volby v USA. K tomu nízké úrokové sazby …
Co s tím? Pokud už máte zainvestovány nějaké peníze v podílových fondech, ETF nebo akciích, možná si říkáte, jestli zase nepřijde nějaký velký propad. Pokud naopak přemýšlíte o tom, že byste chtěli něco udělat se svými volnými prostředky, máte možná obavu z toho, zda není příliš riskantní se do investování pouštět právě teď a nenechat raději peníze na spořícím účtu, kde máte své jisté až to bude trochu „klidnější“.

Jestli to ale myslíte s péčí o svoje peníze opravdu vážně, podívejte se na to z jiné strany a zjistíte, že riziko je někde jinde. A to v tom, že když neinvestujete, tak riskujete, že nedosáhnete cílů, které jste si dlouhodobě stanovili.

KDY MÁM ZAČÍT?

Kdybychom viděli do budoucnosti, bylo by snadné určit nejvhodnější okamžik pro počátek investice.
Můžeme číst desítky analýz a předpovědí, ale u nich je to tak 50:50, že se trefí. Navíc se analytici zaměřují hlavně na předpovídání různých apokalyptických scénářů než na to, kdy začne růst a jak dlouho bude trvat.

Proto vám nezbývá, než se smířit s tím, co víme dnes a co vás možná odrazuje od toho, abyste začali zhodnocovat své peníze nebo vyvolává obavy z toho, abyste nepřišli o své již zainvestované peníze:

  • Akciové trhy jsou už příliš vysoko – ano akciové trhy, resp. indexy S&P 500 a MSCI World jsou blízko maximálních hodnot z května 2015. Ovšem americká ekonomika i ostatní vyspělé ekonomiky vykazují vyšší HDP než dříve. Akciové trhy mohou dále růst do nových historických maxim, podpořené růstem ekonomik a firemních zisků.
  • Přijde další pokles – ano určitě přijde, protože to k fungování akciových trhů jednoduše patří, ale nikdo neví, kdy to přesně bude. Navíc propady většinou přicházejí v době, kdy to nikdo nečeká. Na obrázku níže vidíte, jaké propady za posledních 45 let trhy potkaly a jak navzdory tomu v dlouhodobém horizontu stále rostly. Proto je důležité dívat se na vše z hlediska svých dlouhodobých cílů, protože velký propad dnes bude za 10 let na grafu pouze malý výkyv.
  • Úrokové sazby jsou velmi nízké – ano, jsou příliš nízké na to, aby generovaly adekvátní výnos, který většina investorů hledá. Ale je možné, že nejsou nízké vzhledem k aktuálním ekonomickým podmínkám. Úrokové sazby se pohybují na nízkých hodnotách mnohem déle, než většina investorů očekávala. Je to způsobeno mírným ekonomickému růstem a nízkou inflací. Budou-li takové podmínky pokračovat, je pravděpodobné, že úrokové sazby ještě nějakou dobu nízké zůstanou.

Místo čekání na správný okamžik bude asi lepší začít uvažovat jinak – naučit se počítat s různými možnými scénáři a výsledky a dívat se na svoji investici z dlouhodobé perspektivy a nepanikařit při různých poplašných zprávách, které vás určitě během té doby neminou.
Tím se úspěšně vyhnete závislosti na různých zaručených analýzách a předpovědích.
Peníze investujte tehdy, když je máte a nečekejte na správný okamžik.
A hlavně si stále můžeme připomínat slova jednoho z nejúspěšnějších světových investorů historie Johna Templetona, že čtyři nejnebezpečnější slova v investování jsou: „Tentokrát je všechno jinak“.

dlouhodobe-investicni-vynosy

 

NAMÍCHEJTE SPRÁVNÝ MIX

V obrázku nad nadpisem vidíte, že dlouhodobé investice v minulosti přinášely zajímavé výnosy. A přestože musíme zdůraznit, že minulé výsledky nezaručují, že tomu tak bude i v budoucnu, lze přinejmenším očekávat, že akcie budou překonávat dluhopisy, hotovost i inflaci.
Akcie se ale také vyznačují vyšší volatilitou (kolísavostí) než například dluhopisy. Proto při sestavování portfolia je třeba přidat i další typy investic – nemovitosti, zlato, komodity a vhodně je zkombinovat tak, aby odpovídaly tomu, co od své investice očekáváte. Každá z těchto kategorií má totiž různou kolísavost a potenciál výnosu.

CO OČEKÁVÁTE OD SVÝCH PENĚZ?

Většina lidí chce, aby hodnota peněz, které mají možnost investovat, dlouhodobě rostla tak, aby z nich jednou, až budou potřebovat, mohli čerpat potřebný příjem.
Schováváním peněz pod polštář nebo na spořící účet toho určitě nedosáhnete. Proto je velmi důležité si při plánování investice a při sestavování portfolia stanovit konkrétní a měřitelné cíle, abyste měli jasno, proč investujete a kam svým investováním směřujete.
Jestliže je vaším cílem přestat za 20 let pracovat a mít zajištěný doživotní příjem 30 000 Kč měsíčně, máte mnohem vyšší šanci být při investování úspěšní, než když jen investujete naspořené peníze bez konkrétního cíle.

Petr Ondroušek – PO Investment
zdroj: Viktor Hostinský

Chcete pomoci s nastavením vaší investice?   Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?