ŘECKO A 5 DOPORUČENÍ PRO INVESTORY
ŘECKO A 5 DOPORUČENÍ PRO INVESTORY
Řecko již několik týdnů plní novinové titulky. Nejprve Řekové v referendu zamítli návrh věřitelů, což zvýšilo možnost řeckého bankrotu a odchod země z eurozóny, řecké banky zavřely, výběr hotovosti je omezený a bez další pomoci čelí banky riziku, že jim dojde hotovost. Po posledním víkendu se situace opět změnila a Eurosummit odsouhlasil, že Řecko může čerpat další peníze ze záchranného Evropského stabilizačního mechanismu. Je to ovšem podmíněno tvrdými reformami, jejichž přijetí řeckým parlamentem není zdaleka jisté, takže vývoj může pokračovat různými směry.
Co z toho plyne pro investory ?
Koncem června a v prvním červencovém týdnu došlo k prudkému jednorázovému poklesu akciových trhů, které se nyní postupně dostávají zase zpět na původní hodnoty. Každopádně právě kvůli nejasnému budoucímu vývoji a zvýšené nejistotě můžeme očekávat takové výkyvy častěji. Není to ale nic, co bychom již nezažili v minulosti.
Posledních zhruba 6 let panuje na akciových trzích tzv.býčí trh (tedy vzestupný trend). Podle mnoha analytiků není tato tendence u konce, ale nemusí být tak hladká, jako byla dosud.
Řecko bude pravděpodobně ovlivňovat trhy i v blízké budoucnosti, ovšem jeho podíl na globální ekonomice je pouze minimální. Většina ostatních evropských ekonomik roste, stejně tak jako hospodářské ukazatele v USA.
Bez ohledu na předpovědi odborníků a na to, jak se trhy budou v příštích dnech, týdnech a měsících chovat, byste se měli zaměřit na těchto 5 důležitých doporučení, která jsou obecně stále platná pro investory:
1) Projděte si znovu svoje investiční cíle a nastavení portfolia. Před začátkem investování jste si dali nějaký cíl a investiční horizont (jak dlouho chcete investovat) a podle toho jste nastavili svoje investiční portfolio. Určitě jste vyplňovali investiční dotazník, kde byly otázky týkající se míry kolísání akcií, kterou jste schopni akceptovat. Projděte si jej znovu a potvrďte si, že jste schopni „ustát“ případný krátkodobý pokles v té míře, kterou jste označili v dotazníku. Je velmi důležité vědět nejenom to, jaké zhodnocení můžete od svého portfolia očekávat v dlouhodobém horizontu, ale i to, jakými poklesy může vaše investice do té doby projít.
2) Nepodlehněte panice. Je logické, že výkyvy akciových trhů vás mohou zneklidňovat a můžete začít pochybovat. Zvlášť, pokud jste začali investovat během posledních 5 let, kdy trhy většinou směřovaly vzhůru. V investování hrají velkou roli emoce, tak nepodlehněte davu a mediálním zprávám, uchovejte si nadhled a dívejte se na vaše portfolio jako na dlouhodobou investici. Takových situací, jako je problém současného Řecka, zažijete během investování více. Pokud jste správně nastavili výchozí rozdělení jednotlivých aktiv svého portfolia, nemusíte se zneklidňovat.
3) Rebalancujte. Zkontrolujte si, zda vlivem nízkých úrokových sazeb a vysokých nárůstů trhů v posledních letech, nedošlo k tomu, že alokace jednotlivých tříd akcií, dluhopisů či komodit již neodpovídá původnímu nastavení. Mohlo se například stát, že nyní máte vyšší podíl akciové složky a nižší podíl dluhopisové složky. V tom případě už může jít o úplně jiné portfolio, než to, které jste původně měli nastavené. Je tedy potřeba portfolio rebalancovat a uvést všechny složky do původně daného nastavení.
4) Využijte poklesy trhů ve svůj prospěch. Jděte proti davu, který bude akcie prodávat a naopak využijte krátkodobých poklesů k levnému nákupu akcií nebo akciových fondů.
5) Začněte investovat. Poklesy trhů představují samozřejmě ideální příležitost i pro ty, kteří chtějí teprve začít investovat. Takže pokud jste přemýšleli a zvažovali, co udělat s vašimi penězi, aby je neznehodnotila inflace, začněte investovat právě teď.
Chcete poradit se správným nastavením vašeho investičního portfolia? Chcete vybrat správné podílové fondy a správně stanovit zastoupení jednotlivých tříd akcií a dluhopisů? Chcete pomoci rebalancovat svoje portfolio? Chcete vysvětlit, jak fungují podílové fondy? Chcete vědět, jak funguje investiční poradenství?
Kontaktujte mě a dohodněte si nezávaznou schůzku.
Petr Ondroušek – PO Investment