Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

PROČ ČEŠI NEINVESTUJÍ

///
Comment0
/
Categories

Letos v červenci provedla UniCredit Bank průzkum týkající se investování. Anketa, kde odpovídalo zhruba 1 000 lidí, přinesla zajímavé výsledky a vyvrátila častý argument mnoha lidí, že na investování nemají peníze, protože si myslí, že je  to záležitost pouze pro bohaté.

Více než polovina dotázaných (56%) své volné finance nezhodnocuje formou investování. Průzkum ovšem ukazuje určitý protimluv mezi důvody neinvestování a realitou.

Více než polovina (51%) respondentů totiž uvedla, že neinvestují, protože jim na investování nezbývají peníze. Naproti tomu, ale více než 85% z nich je schopno v rodinném rozpočtu nalézt alespoň 500 korun měsíčně na investování  (což je minimální hranice pro pravidelné investování) a 12% je schopno investovat více než  5 000 korun .

Další dva důvody, proč Češi neinvestují spolu souvisí  – že investování nerozumí uvedlo 44% lidí a že mají strach, že by přišli o peníze, říká  30% dotazovaných.

Zajímavý je komentář psychologa Tomáše Vašáka: „Místo abychom se o věc zajímali a vyzkoušeli ji, spokojíme se se stereotypní odpovědí. V Češích tak stále převládá stereotyp, že investování je jen pro bohaté a jeho změna je překvapivě obtížná,“

O obavách ze ztráty investovaných peněz Tomáš Vašák říká: „V české společnosti panuje silný strach ze ztráty, který je do značné míry posilován dvěma méně racionálními faktory. Je to mediální obraz, kdy média v souvislosti s investováním informují více o ztrátách, než o ziscích. Druhým faktorem je rozdílná citlivost na zisk a ztrátu. Když na ulici najdete stokorunu, jistě vám to udělá radost. Pokud však stokorunu ztratíte, je intenzita negativní emoce mnohem větší. Tato rovnováha vede k paradoxům a přeceňování ztrát,“

S tím nelze než souhlasit a potvrzuje to i reakce médií na pokles akcií začátkem října, o níž jsem se zmiňoval v článku  Jak noviny nafoukly 5% pokles.

Realitou tedy zřejmě je, že většina lidí peníze, které jim zbývají, raději utratí, k čemuž je samozřejmě stimulují vyšší výdělky a rostoucí ekonomika. Takže mnozí mají pocit, že to tak bude napořád. A možná mají pocit, že investovat pětistovku je tak málo, že na tom stejně nejde nic vydělat.

Když to budeme brát z krátkodobého pohledu, např. 5 let, tak je to víceméně pravda, protože za tu dobu vložíte do  investice 30 000 korun a budete mít na investičním účtu kolem 35 000 korun (při zhodnocení  6% p.a.). Kámen úrazu je v tom, že 5 let je pro mnoho lidí dlouhodobý horizont, ale z hlediska investování  je dlouhodobost chápána zcela jinak – jako mnohem delší doba – 10 let a více.

A když se podíváme, co dokáže 500 korun investovaných pravidelně po dobu 40 let, tak je ten efekt vidět mnohem zřetelněji.

Reálný výsledek investice 500 Kč/měsíc po dobu 40 let do indexu světových hodnotových akcií MSCI World Value. Hodnota na konci je 1.843.860 Kč, což odpovídá průměrnému zhodnocení 8,43% p.a.

Argument s nedostatkem peněz tedy vyvrátili sami dotazovaní. Pokud jde o to, že investování nerozumí, tak v případě nízkých částek je možné vybrat některý z typizovaných produktů různých investičních společností, kde vše spravuje portfolio manažer a klient se nemusí o nic starat.

A obava o ztrátu peněz? Na rozdíl od bank si nepamatuji na žádný podílový fond, který by „zkrachoval“. Maximálně dojde ke sloučení s jiným fondem stejné investiční společnosti nebo dojde k prodeji společnosti nějaké jiné. Ale to nemá vliv na peníze klientů.

Těch se týkají pouze krátkodobé poklesy hodnoty, které k investování patří.  Naopak je chyba držet peníze dlouhou dobu na běžném účtu, kde časem ztrácejí reálnou hodnotu vlivem inflace.

Patříte-li i Vy k těm, kteří mají z investování obavy, ale zároveň byste to chtěli zkusit, zde je několik rad psychologa, jak začít:

Nechte si oblast investic vysvětlit, nepodléhejte stereotypům a rychlým soudům.                                        Platí, že čím méně věcem rozumíme, tím rychleji a snadněji podléháme předsudkům.

Investujte tolik, aby vás to nezatěžovalo.                                                                                                        Investování by vám mělo přinést uspokojení, ze zúročených peněz, a ne stres se zvládáním výdajů.

Dívejte se na dlouhodobý přínos.                                                                                                                  Schopnost plánovat dopředu s větší perspektivou je výhodnější.

Spojte si investici s nějakým cílem.                                                                                                             Představte si konkrétní využití výnosu investovaných peněz.

Dívejte se na výnos realisticky.                                                                                                                    Nastavujte svá očekávání realisticky, ať můžete mít radost z výsledku

Pokud budete chtít pomoci s výběrem a  nastavením investice, kontaktujte mě.                                                                                 

Petr Ondroušek

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?