Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Poklesy trhů

POKLESY TRHŮ PATŘÍ K INVESTOVÁNÍ

///
Comment0
/
Categories

Od poslední celosvětové hospodářské (nemovitostní) krize uplynulo již 14 let a investoři si zvykli na to, že akciové trhy od té doby dosahovaly poměrně vysokých výnosů a velmi málo kolísaly.

Z klidu nás v únoru 2020 vyvedl příchod covidu a razantní pokles cen akcií prakticky na celém světě. Pokles byl sice hluboký (až 30 %), ale velmi krátký a na konci roku 2020 již byly akciové trhy zase zpět na svých maximech.

Uběhly dva roky, světové ekonomiky se ještě nestačily vzpamatovat z pandemie a už musí řešit problémy s inflací a válkou na Ukrajině. Centrální banky kvůli inflaci zvyšují úrokové sazby a to se projevilo nejen v poklesu cen dluhopisů, ale i akcií. A přestože zisky firem významně rostou, ceny světových akcií od začátku roku klesly o více než 12 % (MSCI ACWI index).

Je logické, že investoři v takové situaci začnou přemýšlet o svých investicích a při pohledu na graf vývoje je mohou přepadnout obavy a pochyby.

Jako prevenci proti neuváženým krokům je dobré připomenout si několik důležitých zásad investování, které lidé často ignorují:

1) Počítejte s tím, že poklesy trhů patří k investování

Investujete-li dlouhodobě, tedy ke splnění cílů, které nastanou za 7 a více let, měly by ve vašem portfoliu převažovat akcie, protože ty dlouhodobě nejvíce rostou. Tento růst je ovšem vykoupen vyšší kolísavostí jejich cen. S tím je nutné počítat a v době poklesů si to vždy uvědomit.

Když se podíváme na historii akciového indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1900 do roku 2022, zjistíme, že ke korekci (pokles větší než 10 %) došlo u akcií už 131 krát, tedy zhruba jednou za rokpokles o více než 20 % nastává v průměru každých 3,5 roku. I přesto za 122 let hodnota akcií v indexu rostla průměrně o 10,1 % ročně (p.a.).

Poklesy Dow Jones

2) Nesnažte se poklesům akcií vyhnout

Zvyšuje se tím riziko investování. Snížení hodnoty investice samozřejmě není pro žádného investora příjemné. Někdy to může vést k unáhlenému rozhodnutí vystoupit z investice a počkat na „lepší dobu“. Pokud to investor udělá a svoji investici při poklesu prodá, dopustí se základní chyby – prodává, když jsou akcie levné (a tak realizuje opravdovou ztrátu) a začne nakupovat, až budou trhy opět na vzestupu (takže nakupuje draze). Nikdy nelze odhadnout, zda po poklesu budou akcie klesat ještě níže nebo začnou růst. A pokud z investice vystoupíme, může se stát, že promeškáme ten bod obratu a přijdeme o významné zhodnocení.

Nesnažte se proto „časovat“ trh  a dodržujte proto časem prověřenou metodu „kup a drž“ , kterou využívají i ti největší světoví investoři, jako jsou například Norský ropný fond, Nobelova nadace nebo Anglikánská církev.

3) Mít kvalitně rozložené portfolio je důležitější, než hledat pouze “vítěze”.

Každý by rád držel investice, které mají právě nejvyšší výnosy. Ve snaze najít „ty nejlepší“ investice lidé často nesmyslně přesouvají peníze ve svém portfoliu z investic, které právě nevydělávají k těm, které právě vyrostly nejvíce. Tím se opět dostávají k pokusu o „časování“ trhu. Prodávají levně a nakupují draze.

CO MÁM TEDY TEĎ DĚLAT?

1) Myslete dlouhodobě

Nejúspěšnější investor světa Warren Buffett tvrdí: “Akciový trh je navržen tak, aby přesouval peníze od aktivních k trpělivým”. V první řadě je tedy potřeba zachovat chladnou hlavu a přemýšlet o svých penězích dlouhodobě. A dlouhodobě v investicích znamená opravdu dlouhodobě. Tedy alespoň 10 let.

Více než 200 let historie akciových trhů ukazuje, že tržní propady jsou vždy dočasné a že dříve nebo později se trhy vrátí na svou předchozí úroveň a začnou růst na nová maxima. Přestože akciové trhy prošly v posledních padesáti letech čtyřmi velkými krizemi, vyrostl by každý dolar investovaný do amerických akcií v lednu 1970 na hodnotu 182 dolarů v prosinci 2020.

Krize a dlouhodobá výkonnost akcií

Zdroj: Moringstar. Akcie jsou reprezentovány indexem Ibbotston Large Company Stock Index.  4 krize jsou definovány jako propad o více než 25%. Historická výkonnost není zárukou výnosů v budoucnu! 

2) Zkontrolujte rozložení vašeho majetku

Správné rozložení majetku mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, zlato a hotovost stojí za 92 % úspěchu většiny investorů. V portfoliích českých investorů však často významně převažují hotovost a nemovitosti. Pokud hodnotu vašeho majetku tvoří z více než 50% investiční nemovitosti, je nejlepší doba využít aktuálních vysokých cen, část odprodat a vaše portfolio diverzifikovat mezi další třídy aktiv. Zkušenosti ze světa nám ukazují, že v dobách rostoucích úrokových sazeb ceny nemovitostí často klesají a mohou klesnout i o desítky procent.

3) Využijte příležitost nakoupit za nižší ceny.

Pokud máte volné peníze, které můžete nechat více než 5 let pracovat, je právě vhodná doba přidat je do vašeho portfolia (nebo začít investovat, pokud žádné portfolio ještě nemáte). Tržní propady jsou často nejlepší okamžik pro dokoupení investic za lepší ceny.

 

Chcete mít kvalitně nastavené portfolio? Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?