Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

POKÉMON GO – ZPĚT DO REALITY

///
Comment0
/
Categories

Už jste o nich také slyšeli? Ano Pokémoni jsou zpět, tentokrát ve virtuální realitě a mají drtivý nástup.

Během minulých 2 týdnů mi několikrát volal jeden nadšený obchodník a akciemi, že jestli jsem už slyšel o Pokémonech a že můžu na akciích firmy Nintendo vydělat 400 000 korun, atd.. Pominu, že mi vykládal naprosté hlouposti, například, že investice je pojištěná (asi aby tomu dodal váhu, tak říkal, že je pojištěná u Barclays) a když jsem se ptal proti čemu, tak mi nedokázal rozumně odpovědět, pouze opakoval, kdyby úplně „exnul“ trh !?

Přestože se spekulacemi a obchodováním s jednotlivými akciemi nezabývám, přimělo mě to podívat se, jak to s těmi Pokémony je. Mobilní hra Pokémon GO byla uvedena na trh 6. července 2016 a od té doby až do 18.7. , tedy za 12 dní, cena akcií firmy Nintento, která hru vydala, vzrostla o 111%. Takový raketový růst samozřejmě těší akcionáře – Nintendo už má vyšší tržní hodnotu než např. firma Sony, ale hlavně zaujal média, která píšou o pohádkovém zbohatnutí.

Tohoto mediálního efektu využívají brokeři a obvolávají kdekoho s pohádkou o neuvěřitelném výdělku. A lidé se chytají.

Jenže tak jako každá pohádka má svůj konec, přijde konec i této virtuální pohádky. Na rozdíl od té klasické ovšem asi nebude dobrý.

Důvody pro rychlý růst hodnoty nějaké firmy, resp. jejích akcií je většinou založen na uvedení nějakého nového inovativního reálného produktu. Nejčastěji to jsou nějaké technologické novinky nebo vyvinutí nového převratného léku. Tedy produkty, které mají nějaký dlouhodobý přínos.
Ten u virtuální mobilní hry bohužel nenajdeme. Takže pokud se někdo nechal zlákat báchorkami brokerů a nakoupil předražené akcie, dočká se dříve či později velkého propadu, který možná už začal.

Právě v minulém týdnu od 18.7. do 22.7. totiž cena akcií klesla o 22% (viz graf).

Nintento graf akcie

Toto je důvod, proč pro člověka, který chce investovat dlouhodobě své úspory, nemá smysl zabývat se spekulací a nákupem jednotlivých akcií. Většinu svých investovaných peněz by měl takový člověk vložit do diverzifikovaného portfolia podílových nebo ETF fondů, které odpovídá jeho dlouhodobým cílům a záměrům. Takové portfolio obsahuje desítky či stovky akcií různých firem z různých segmentů trhu a z různých zemí, takže investor neriskuje dlouhodobou nebo trvalou ztrátu hodnoty investovaných peněz.
A pokud si někdo opravdu chce zkusit hrát s akciemi, tak by na to měl použít pouze takovou část majetku, která bude skutečně vyčleněná na „hraní“ a nebude ji dlouhodobě postrádat.

Petr Ondroušek
PO Investment

Chcete začít investovat a nevíte jak začít?   Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?