Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Ochrana bohatství

OCHRANA MAJETKU JE NYNÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ JEHO RŮST

///
Comment0
/
Categories

Čím dál častěji slyšíme, že česká i světová ekonomika se propadají do recese. Málokdo si však uvědomuje další a ještě důležitější fakt, že ekonomiky vyspělých států vstoupily do pozdní fáze dlouhodobého dluhového cyklu a že se s velkou pravděpodobností může měnit světový pořádek. Ochrana nabytého majetku je proto nyní důležitější než jeho růst.

Zatímco recese jsou běžnou součástí ekonomických cyklů, které si uvědomujeme a kterými většina z nás za svůj život několikrát prošla, dlouhodobý dluhový cyklus za svůj život nezažil téměř nikdo z nás. Na tento fakt poukazuje Ray Dalio,(na titulním obrázku) jeden z nejuznávanějších ekonomů a investorů posledních 40 let, jehož firma Bridgewater spravuje největší hedgeový fond na světě.

Ray Dalio ve svém životě dokázal hodně a jeho současnou misí je pomoci vládám a lidem navigovat svou loď skrz nevyhnutelnou dluhovou bouři. Posledních 18 měsíců proto strávil prací na studii, do které zapojil nejlepší historiky světa s nejlepšími ekonomy ve své firmě.

Společně přišli na zajímavou věc. Všechny vzestupy a pády světových impérii v historii měly několik společných rysů a úzce souvisely s finančním systémem a dlouhodobým dluhovým cyklem daného impéria. Vzestup na vrchol a následný sestup většinou trval 75 – 100 let. V obdobích, kdy nově rostoucí světová velmoc střídala na vrcholu dosavadní sestupující velmoc, docházelo k revolucím a válkám, po kterých byl nastolen nový světový pořádek.

zdroj: www.principles.com

Koronavirus některé věci akceleroval a jednou z nich je zadlužení států. Kvůli udržení ekonomik v chodu musely státy přistoupit k poslednímu stádiu monetární politiky, což je tisknutí a rozdávání peněz lidem. Anglicky se tomu říká “Helicopter money” (přirovnání k vrtulníku rozhazujícímu peníze mezi lidi).

zdroj: www.principles.com

V takové fázi se svět naposledy ocitl v letech 1932 – 1945, na jejímž konci byl nastolen nový světový pořádek. Novou světovou velmocí se stala Amerika, dolar se stal hlavní světovou měnou a New York novým světovým finančním centrem.

Po 75 letech jsme blízko konce dlouhodobého dluhového cyklu. Máme předlužené státy s nedostatečně účinnou monetární politikou. Existují velké rozdíly v bohatství jedinců a máme zde rychle rostoucí Čínu, která bojuje o prvenství (zatím obchodně) s vůdčí světovou velmocí USA. A navíc ještě máme globální pandemii. Zároveň ale máme skvělý lidský kapitál a technologie jako nikdy v minulosti. Nevyhnutelnou restrukturalizaci může proto svět zvládnout dobře, ustát přicházející těžké období a posunout se do nové prosperující éry, která bude jiná.

JAK CHRÁNIT SVÉ BOHATSTVÍ

Otázkou, kterou si klade asi každý člověk, který má určitý majetek je, jak v takové době chránit finanční bohatství? Dobrá zpráva je, že pokud budete dodržovat jednoduchá investiční pravidla, můžete z jakékoliv situace, která přijde, těžit.

NEJHORŠÍ JE HOTOVOST

Bohužel většina lidí žije v chybném přesvědčení, že nejbezpečnější je držet peníze v hotovosti. Ale hotovost je to nejhorší, jak v takových situacích můžete chránit své bohatství. Proč? Protože nejjednodušší cestou, jak snížit státní dluh, je znehodnocení měny, ve které své dluhy drží. A toho stát může docílit pomocí inflace nebo v krajním případě devalvací měny. Ze zhruba 750 měn, které ve světě existovaly od roku 1700, jich přežilo pouze 20%. Z těch, které přežily, byly všechny někdy devalvovány (znehodnoceny). Devalvaci měny Češi zažili v roce 1953.

To však neznamená, že byste hotovost neměli držet vůbec. Naopak, držet část peněz v hotovosti jako rezervu, vám může pomoci překlenout období výpadku příjmů či poskytnout prostředky na nákup zajímavých investičních příležitostí. Většina vašeho bohatství by však měla být uložena do široce diverzifikovaného portfolia kvalitních investičních nástrojů, které platí za dlouhodobé uchovatele hodnoty.

NEDOPORUČUJEME ANI PŘÍMÝ NÁKUP NEMOVITOSTÍ

Dalším nástrojem, ve kterém Češi vidí bezpečí, jsou nemovitosti, respektive byty k pronájmu. A v tomto přesvědčení je mylně utvrzuje i fakt, že ceny nemovitostí se v době koronakrize nesnížily a někde stále i mírně rostou.

Zatímco ceny aktiv, jako jsou akcie nebo zlato, zpravidla reagují na události dopředu, ceny nemovitostí často reagují zpětně. V Čechách se ekonomické následky koronaviru teprve projeví. Aktuálně se míra nezaměstnanosti prakticky nezměnila a zůstává na hodnotách okolo 4%, kde ji drží vládní protikoronavirová opatření. To se ale bude měnit, nezaměstnanost poroste, přibude lidí neschopných splácet hypotéku, nájmy budou klesat a ceny bytů půjdou dolů. To stejné bude pravděpodobně platit i pro komerční nemovitosti. Firmy v koronakrizi rychle zjistily, že nepotřebují tolik kanceláří, když jsou jejich zaměstnanci schopni pracovat z domova.

Nemovitosti jsou určitě dobrým dlouhodobým uchovatelem hodnoty, mělo by se však s nimi pracovat jako se součástí dobře diverzifikovaného portfolia nikoliv jako s jediným investičním nástrojem. Proto v aktuální situaci doporučujeme investovat spíše do akcií mezinárodních nemovitostních společností (tzv. REITs), jejichž ceny lépe odrážejí aktuální očekávání a držet v této třídě aktiv pouze určitou část portfolia.

Podobně můžeme psát o rizicích spojených s akciemi, se zlatem, s dluhopisy i s komoditami. Každá třída aktiv nese svá rizika. Jaký nástroj tedy ochrání mé bohatství v krizové situaci, která může nastat?

ZÁKLADEM OCHRANY BOHATSTVÍ JE ŠIROKÁ DIVERZIFIKACE

Tedy mít od všeho trochu, protože bohatství zpravidla nezmizí, jen se přesouvá z jedné třídy aktiv do jiné. A protože nelze dopředu říci, zda to budou dluhopisy, akcie, hotovost, nemovitosti, komodity nebo zlato, je dobré mít od všeho trochu ve správných poměrech. Vaše portfolio by tedy mělo obsahovat různé třídy aktiv, různě regionálně rozložené, v různých měnách. Tím zajistíte, že ať se bohatství přesune kamkoliv, vy u toho budete.

DOPORUČENÍ

Každý klient je individuální a má individuální potřeby a cíle. Zde je ale pár zásad, které mohou dodržovat všichni:

Rozdělte svůj majetek na 3 části. V první (krátkodobé) části držte hotovost jako rezervu. Pokud jste v produktivním věku a máte pravidelný příjem, rezerva v hotovosti by neměla být větší než 6 – 12 měsíčních výdajů rodiny. Pokud plánujete v příštích 3 letech větší jednorázové výdaje, přidejte peníze na ně do rezervy. Pokud jste v důchodu a čerpáte z vašeho majetku pravidelnou rentu, může být v hotovosti až 36 vašich měsíčních výplat renty.

V druhé (střednědobé) části by měly být vaše plánované výdaje v příštích 3 až 10 letech, plus rezerva ve výši cca ⅓ vašeho celkového finančního majetku.

Zde držte široce diverzifikované portfolio, kde budou ve správných poměrech zastoupeny hodnotové akcie, státní dluhopisy zemí s rezervní měnou (zejména USA a Čína), zlato a komodity. Tento kyblík bude zaměřen čistě na ochranu hodnoty majetku. Nepočítejte s příliš vysokým zhodnocením, ale počítejte s klidným spaním, které vám přinese, pokud se v ekonomika dostane do velkých turbulencí.

Do třetí (dlouhodobé) části směřujte celý zbytek vašeho majetku. Tedy vše, co nespadne do prvních dvou částí a co nebudete pravděpodobně potřebovat příštích více než 10 let. Zde musí mít převahu dynamické nástroje, jako jsou akcie. Jeho hodnota bude výrazně kolísat, ale dlouhodobě vám přinese potřebný růst. Do této části budete také směřovat své pravidelné investice, které budou z případných poklesů těžit, protože budete nakupovat cenné papíry levněji.

JAK NAČASOVAT SVOU INVESTICI?

V investování platí pravidlo, že čas je důležitější než správné načasování. Nikdo nemáme křišťálovou kouli a nikdo dopředu nevíme, co se na kapitálových trzích bude dít. Proto je nutné dodržovat prověřená investiční pravidla a jedno z nich nás jasně varuje před tím, abychom se pokoušeli odhadnout správný okamžik, kdy peníze zainvestovat nebo kdy investice prodat.

Přesto však existuje jednoduchá technika, jak zmírnit riziko, že investici nakoupím v tom nejhorším momentu. Je to rozdělení jednorázové částky na 3 až 4 dílčí investice, které budeme investovat v předem stanovených intervalech (například po čtvrt roce). Díky tomu nakoupíme investiční nástroje nakupovat za různou cenu a nestane se nám, že bychom všechny nástroje koupili za tu nejdražší možnou cenu.

Platí, že peníze do první a druhé části můžete poslat najednou. Tedy pokud si například určíte, že ⅓ vašeho finančního majetku investujete do druhé části (například All Seasons portfolia inspirovaným právě hedgeovým fondem Bridgewater), pak tyto peníze zainvestujte najednou. Zbylé ⅔, které mají směřovat do dlouhodobé části s dynamickým (a tedy kolísavým) portfoliem, rozdělte na 4 části. První ¼ pošlete hned a další 3 splátky si naplánujte poslat vždy s rozestupem 3 měsíců. Pokud by v průběhu doby, než bude zainvestovaná celá částka, došlo k poklesu cen akcií o více než 10%, pak urychlete plánovanou splátku a peníze pošlete v daný okamžik poklesu. Pokud by došlo k poklesu o více než 20%,  tak urychlete dvě splátky a tak dále.

Penězům z předchozího odstavce, které plánujete investovat, se říká střelný prach. Tyto peníze můžete dočasně držet v části jedna (v hotovosti) nebo v části dva  (All seasons portfolio). Jakmile přijde čas “vystřelit”, přesunete odpovídající částku do dlouhodobého portfolia.

DODRŽOVÁNÍ PROVĚŘENÝCH INVESTIČNÍCH PRAVIDEL

Pokud chcete dlouhodobě chránit a budovat své bohatství, je pro vás disciplinované dodržování prověřených investičních pravidel to nejdůležitější, na co zaměřit svou pozornost. Jak řekl Warren Buffett “Úspěch v investování nesouvisí s výší vašeho IQ, pokud ho máte vyšší než šimpanz. Souvisí s vaší schopností odolat emočním pohnutkám a soustředit se na dodržování investičních zásad”.

 

PS: Se správným nastavením portfolií by vám měl pomoci váš finanční poradce. Pokud někoho takového nemáte nebo pokud váš poradce nemá potřebnou investiční licenci ČNB, můžete mě kontaktovat.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

 

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?