Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

NESÁZEJTE NA JEDEN FOND

///
Comment0
/
Categories

Minule jsem psal o jedné velké chybě, kterou jsem udělal v souvislosti s hypoteční krizí (viz článek Nesázejte na jednu akcii).

Abych to ale nenechal všechno jenom na sobě, zmíním dnes pochybení někoho jiného. Jde o mého bývalého kolegy, se kterým jsem pracoval v oné poradenské firmě, o které je řeč v minulém článku. Kolega se se chtěl bleskově ujmout jednoho mého klienta v době, kdy jsem z firmy odešel.  Zakládal si na tom, že je zdatný v investicích (jeho klienti investovali několik miliónů do akcií Immofinanz), takže klientovi nabídl investici pro dítě – přestože ji měl již obsaženou v portfoliu, které již asi čtyři roky běželo.

Teď se tedy dostanu k jádru věci.  Navrhl klientovi investici pro dítě za 700 Kč měsíčně na 20 let, což samo o sobě nemusí být nic špatného a může to být klidně součástí finančního plánu (4 250 000 Kč –úspora díky finančnímu plánu).

Návrh investice:                                                                                                                                                            Conseq

V jeho provedení jsou tam ovšem dvě poměrně závažné chyby.

Jednak chtěl nechat klienta předplatit vstupní poplatek na celou plánovanou dobu investice (tj. 20 let).  V tomto případě by sice nešlo o tak velkou částku, protože se jedná o malou investici, ale i tak by byl klient v případě, že by chtěl časem změnit typ investice, poškozen, protože vstupní poplatek by už zpět nedostal (viz článek Nedělejte dvakrát stejnou chybu).

Druhý bod se týká toho, kam poradce tu investici směřoval.  Byl to podílový fond Templeton Asian Growth zaměřený na asijské akcie, tedy na rozvíjející se trhy (tzv. emerging markets). V každém článku nebo knize o stavbě portfolia se dočteme, že tento druh akcií by měl být zastoupen v portfoliu pouze cca 5-10%, protože jde o velmi  kolísající (volatilní) investici, kdy sice jeden rok můžete dosáhnout výnosu třeba 30%, ovšem druhý rok může nastat podobně výrazný pokles.

Vývoj fondu Templeton Asian Growth za posledních 5 let byl následující:

 

Přestože jde v tomto případě o malou investici, je i zde možné vytvořit diverzifikované portfolio, kde je investice rozložena v určitém poměru do všech podstatných složek (akcie, komodity, nemovitosti, dluhopisy).  Jako příklad lze uvést typizované portfolio Active Invest Dynamický společnosti Conseq.

Vývoj portfolia Active Invest Dynamický

Při porovnání křivek výkonnosti obou fondů za posledních  zhruba pět let je vidět rozdíl. Fond Templeton Asian Growth  byl první půlrok ve ztrátě, potom asi rok a čtvrt se pohyboval v plusu a ze zhodnocení +14% se během  dalšího roku a čtvrt propadl na ztrátu – 24 % a později až na -31 %. Další dva roky následoval růst až na +30 % a konečná hodnota je +13,5 %  (= 2,8 % p.a.).

Portfolio Active Invest se naopak během roku a čtvrt dostalo na zhodnocení +27%, potom sice také došlo k poklesu, ovšem pouze na hodnotu -1% a na velmi krátkou dobu. Od té doby se křivka výkonnosti pohybovala v plusových hodnotách a konečná hodnota je +22,6 %. (= 4,6 % p.a.).

Diverzifikované portfolio sice logicky také kolísá, ale ne tak výrazně a výsledný zisk je o 2/3 vyšší než u asijského fondu.

Z tohoto příkladu je vidět, že i pro menší investice je vhodnější  využít buď nějaké podobné typizované portfolio nebo alespoň globální podílový fond, který obsahuje akcie firem z celého světa.

Petr Ondroušek

 

Hledáte, jak vhodně uložit peníze s vyšším výnosem než v bance? Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?