Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

NEPODLEHNĚTE ZLATÉ HOREČCE

///
Comment0
/
Categories

Během května postihla Česko hokejová zlatá horečka.  Cenu našeho hokejového zlata vyčíslit nelze. Ale pokud by zlaté medaile byly skutečně celé ze zlata a ne z křišťálu, tak by čtvrt kilogramů vážící medaile měla hodnotu zhruba 430 tisíc korun.  Přitom ještě loni by její cena byla o 20 % nižší.

Zlato letos překonává historická maxima a opět poutá pozornost investorů a novinových a internetových titulků.  Cena zlata se letos dostala vysoko nad 2000 USD za troyskou unci (31,1 g) a v polovině května se zlato obchodovalo nad 2400 USD, což byl historický rekord.  Jedním z hlavních důvodů růstu ceny zlata je značné napětí ve světě. Takové situace zlatu jako tzv. bezpečnému aktivu v době podobných krizí vyhovují.  Pro příklad nemusíme chodit příliš daleko – předchozí poslední maximum zaznamenalo zlato v době pandemie Covid-19 .

ANI ZLATO NEROSTE DO NEBE

Zlato představuje pro mnoho především konzervativních lidí symbol jistoty, který zajistí uchování hodnoty jejich peněz.  Ovšem to, že zlato je „jistota“ a konzervativní investice, jak je to prezentováno obchodníky se zlatem, je mýtus.

Na zlato je nutné pohlížet jako na jakoukoliv jinou investici, která dokáže poměrně výrazně kolísat a také být velmi dlouhou dobu ve ztrátě.

Například (viz obrázek) v srpnu 2011 se z tehdejšího maxima (cena 1823 USD) během 4 let cena propadla o téměř 42 % (prosinec 2015 – cena 1061 USD).  A trvalo to další 4 a půl roku, než se cena zlata vrátila na původní úroveň (červenec 2020). Celková doba, kdy byla cena zlata v poklesu, tedy trvala 9 let!

Přestože reklama mluví jinak, je tedy třeba počítat s tím, že ani cena zlata neroste do nebe a není to stabilní a jistý uchovatel hodnoty, který nekolísá. A je nutné si to uvědomit zvlášť nyní, kdy je cena zlata okolo historického maxima.

PROČ MÍT ZLATO V PORTFOLIU

Z pohledu diverzifikace portfolia není vhodné investovat všechny volné prostředky pouze do zlata (stejně jako do jakékoliv jiné třídy aktiv, například do nemovitostí). Záleží samozřejmě vždy na konkrétní situaci a finančních cílech investora, ale zlato by mělo být v portfoliu zastoupeno maximálně do 15 %.

Zlato v tomto zastoupení pak skutečně může být jakýmsi stabilizátorem portfolia v době, kdy klesají jiná aktiva. To se projevilo právě během pandemie, kdy diverzifikovaná portfolia složená a akcií, dluhopisů a zlata poklesla výrazně méně než portfolia stoprocentně akciová (viz obrázek).

JAK KOUPIT ZLATO

Když se řekne zlato, většina lidí si představí zlaté cihličky nebo slitky. Velkou nevýhodou nákupu fyzického zlata je prémie, kterou si prodejci účtují. Prémie je rozdíl mezi cenou zlata na trhu a cenou, za kterou se prodává a vykupuje. U slitků s nízkou gramáží nebo mincí bývá prémie velmi vysoká, až několik desítek procent. To znamená, že investor ztratí část své investice hned při nákupu a cena zlata by musela extrémně vyrůst, aby se mu transakce vyplatila. Vhodnější alternativou mohou být proto investice do větších slitků, které mají nižší prémii.

Je rovněž nutné počítat s tím, že fyzické zlato je nutné někde bezpečně uložit, což s sebou přináší další náklady a možná rizika.

JDE TO I JINAK

Zlato ovšem nemusíte vlastnit pouze fyzicky, abyste do něj mohli investovat. Existují i alternativy ve formě burzovně obchodovaných ETF fondů, které kopírují cenu zlata nebo nákup akcií či fondů zaměřených na firmy, které zlato těží nebo zpracovávají.  Takové formy investice do zlata jsou jednoduše dostupné a s výrazně nižšími poplatky než u nákupu fyzického zlata.

Zlato dává stále z investičního pohledu smysl jako součást investičního portfolia. Ovšem je důležité pečlivě zvážit, v jakém poměru a v jaké formě by mělo být v portfoliu zastoupeno.

 

Chcete vědět, jaké portfolio je pro Vás nejvhodnější? Kontaktujte mě.

 

Připojte se:  www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?