Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Investování vs spekulace

NEPLEŤTE SI INVESTOVÁNÍ SE SPEKULACÍ

///
Comment0
/
Categories

Každý, kdo vkládá peníze do aktiv, které jsou kolísavé (nemají daný pevný úrok) přestává spořit a začíná investovat a stává se tedy investorem.

Ovšem není investor jako investor, protože lidé se liší v tom, jaké mají cíle, jak přistupují k riziku a jakou mají strategii. Na finančních trzích se proto pohybují dvě skupiny, které se nemají příliš v lásce a které mají naprosto odlišný přístup k využívání investičních nástrojů.

Jsou to investoři a spekulanti. Podívejme se na to, jaké jsou mezi nimi zásadní rozdíly.

ROZDÍL MEZI INVESTOVÁNÍM A SPEKULACÍ

Spekulace znamená, že nakoupíte nějaké aktivum (akcie, zlato, dolary, eura, bitcoin, nemovitost apod.) s tím, že věříte, že cena tohoto aktiva v krátké době vzroste a vy jeho prodejem vyděláte. V tom popisu jsou důležité dva pojmy – věřit a krátká doba.

Když nakoupíte akcie např. Amazonu s tím, že věříte, že za rok jejich hodnota významně vzroste, je to spekulace. Když v době krize koupíte zlaté cihličky, když kdekdo tvrdí, že je musíte mít a věříte, že hodnota zlata bude za pět let ještě vyšší, je to spekulace. Když nakoupíte bitcoin, na kterém váš známý vydělal za rok 1000  % a doufáte,  že se vám to také povede, je to spekulace. Když koupíte byt nebo pozemek a jste přesvědčeni, že za pět let vyděláte mnohem více, než činí inflace, tak je to spekulace.

Někdo si možná řekne, že přece toto je investování!  Ano i ne, záleží totiž na tom, jak k tomu přistupujete.

Představte si, že váš známý má volných 250 000 Kč a zainvestujete je s tím, že chce mít za rok 500 000 Kč, aby si mohli koupit nové auto.

Druhý váš kamarád má také k dispozici 250 000 Kč a jeho cílem je zainvestovat je tak, aby je neznehodnocovala inflace a aby vydělal i nějaké procento nad ni.

Který z těch dvou má větší šanci splnit si daný cíl?  První z nich bude muset riskovat, bude muset zvolit velmi agresivní nástroje s velkou možností kolísání hodnoty nebo poklesu, protože potřebuje vydělat 100 % za rok.

Druhý může naopak jít cestou dlouhodobého investování a vytvořit portfolio zkombinované z více investičních nástrojů. Nemusí se bát kolísání trhů.

Finanční trhy každý den buď rostou nebo klesají. Je to tedy, zjednodušeně řečeno, 50 na 50. Pokud tedy budeme krátkodobě spekulovat, máme asi 50 % šanci na úspěch.

Podíváme-li se, ale na fungování akciových trhů v delším období, situace je výrazně jiná.

Pokud vezmeme v úvahu roční interval, tak byly v zisku v 71 % případů, v pětiletých intervalech je růst již v 86 % případů a v patnáctiletých periodách již nebylo období se ztrátou (viz graf níže).

Historické výnosy samozřejmě nejsou zárukou budoucích výnosů, ale vypovídá to hodně o tom, co znamená dlouhodobé investování.

RYCHLÝ SPEKULANT

Spekulanti nakupují, aby brzy prodali za vyšší cenu. Chtějí především rychle zhodnotit svoji investici a jsou ochotni akceptovat i vysoké riziko ztráty. Často využívají obchodování na páku (peníze vypůjčené od obchodníka s cennými papíry), čímž samozřejmě riskují ještě vyšší možnou ztrátu.

Spekulanti obchodují hlavně s kryptoměnami, komoditami (zlato, diamanty), jsou na forexu (obchodování s měnami) a samozřejmě také nakupují akcie. Reagují velmi rychle na změny cen nakoupených nebo vytipovaných aktiv – v řádu minut, dní, měsíců. Hledají informace o čtvrtletních výsledcích firem a analyzují akcie ze všech možných hledisek.  Jsou pro ně důležité především krátkodobé vlivy na cenu nakupovaných aktiv.

Nakupují akcie za „férové ceny“ pokud jsou „levnější než před týdnem“ nebo když „mají před sebou zajímavý růst, protože za pár týdnů začne např. olympiáda“, apod.

Nebojí se také ve větším množství nakupovat „exotické“ cenné papíry např. české, čínské, ruské nebo turecké akcie, měny, komodity, akcie malých firem. Což jsou aktiva, která v dlouhodobých investičních portfoliích mají většinou velmi malé zastoupení.

LÁKAVÁ MOŽNOST RYCHLÉHO ZISKU

Spekulováním je možné za pár dnů vydělat třeba 10 % z investované částky. Je možné ale také prodělat (i mnohem více), ale ti, kterým se to přihodilo, o tom většinou příliš nemluví. Touha po rychlém zbohatnutí proto láká tisíce lidí, aby to také vyzkoušeli.

Je to 50 na 50 a proto část začátečníků čeká velký šok. Většina z nich postupně prodělá peníze ze svého účtu. Druhá část napoprvé „vyhraje“ a vydělají nějaké peníze. Bohužel ale „první vyhrání z kapsy vyhání“, protože je to povzbudí k dalším spekulacím a ztrácejí opatrnost.

Ti, kteří z té druhé poloviny třikrát prodělají, se nad tím zamyslí a přehodnotí přístup. Ti, kteří jednou vydělají a třikrát prodělají, ale stále věří tomu prvnímu vítězství.

Velká většina spekulantů (statistiky uvádí až 88 %) přijde o veškeré zainvestované peníze. S takovou pravděpodobností úspěchu resp. neúspěchu by měl spekulant počítat. Seriózní makléřské firmy, které obchody zprostředkují, by měly ve svých materiálech uvádět, kolik jejich klientů je ztrátových, tuto povinnost mají také danou zákonem.

Spekulace je hra s penězi. Když ji chcete hrát, musíte být připraveni na to, že o peníze můžete přijít. I někteří mí klienti to zkoušejí, ale vždy jen s velmi malou částí objemu svého portfolia. S takovou, která jim nezpůsobí problémy, když o ni přijdou.

Ale obecně platí, že pokud má být spekulant úspěšný, je to práce na plný úvazek.

POMALÝ INVESTOR

Naproti tomu investor nemá problém s tím, že mu portfolio roste pomaleji a s menším rizikem. Horizont investora se neměří na hodiny, dny, týdny, ale na 10 let a více. Investora zajímá průběžný výnos, což je u akcií dividenda. Pro investora je pokles příležitostí k nákupu a ne důvod k panice. Nakoupí totiž to, co chce, ve slevě.

Investor ví, že poklesy, někdy i dlouhodobé, k investování patří a že největší chybou je v takových situacích své portfolio prodat. Proto investor s dlouhodobými cíli nemusí reagovat na výkyvy trhu, které naopak lákají spekulanty.

Investor nesází na momentálně populární tituly, ale má portfolio rozložené do různých druhů aktiv (akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti, zlato). Nakupuje podíly (akcie) největších světových firem, protože tyto firmy jsou většinou globální a mají předpoklad stability svých hospodářských výsledků.

Je to mnohem nudnější běh na dlouhou trať než v případě rychle reagujících spekulantů, ale s mnohem vyšší šancí na úspěch než v případě spekulace.

Investor neprodává své portfolio, pokud jeho cena vyrostla na historické maximum. Ví, že portfolio mu generuje nebo bude generovat pasivní příjem, a proto jej bude držet velmi dlouho, třeba několik desítek let.

Pro člověka je z podstaty dané nebo přirozené, že musí nějak reagovat a proto mnohým začínajícím investorům přijde divné, že jediné, co mají dělat, je nedělat nic.

Jako inspirace, že to funguje i v opravdu velkých číslech, slouží jeden z nebohatších lidí na světě Warren Buffet, který zbohatl investováním nikoliv spekulováním.

PROČ ZAMĚŇUJEME INVESTOVÁNÍ ZA SPEKULACI

V knize Inteligentní investor (aut.B.Graham) je krásně popsáno pár bodů, které ukazují na to, jak lidé snadno zamění investici za spekulaci:

  • Spekulujeme, přičemž se domníváme, že investujeme.
  • Ačkoliv nám chybějí patřičné znalosti a dovednosti, spekulujeme vážně a nikoliv pouze pro zábavu.
  • Při spekulaci riskujeme více peněz, než si můžeme dovolit ztratit.

Ano, bohužel i lidé, kteří již s finančními trhy mají nějaké zkušenosti, se domnívají, že investice je totéž co spekulace, resp. někteří spekulanti mají pocit, že to, co dělají, je investování.

Je na každém z vás, jakou cestu si zvolí. Pokud máte čas a hodně peněz na hraní, pak můžete na plný úvazek spekulovat. Protože jistě existují lidé, kteří se spekulacemi dokáží živit.

Pokud se chcete dál věnovat své dosavadní práci a chcete, aby vaše peníze pomalu pracovaly ve váš prospěch a generovaly vám dlouhodobý pasivní příjem, pak zvolte cestu investora.

Já doporučuji delší a bezpečnější cestu. Dlouhodobě investovat a ochránit svoje peníze před inflací a vydělat pár procent nad ni.

Ze zkušeností vím, že někteří lidé mají obavu začít investovat právě proto, že pro ně platí investice = spekulace. Je to způsobeno několika faktory. Může to být vliv médií, která často zveřejňují bombastické titulky, např., že „ bitcoin vydělal 1000  %,  akcie za rok vydělaly 40 %“, apod., a na druhé straně opět to samé v případě velkých propadů,  „velký výprodej akcií, propadly se o 30 %, investoři zchudli o 40 %“ ,  atd. Příběhy trpělivých investorů jsou pro média nudné.

Dále to může být reference nějakého známého, který prodělal spekulacemi. Nebo to může být osobní špatná zkušenost, kdy vám třeba bankéř v bance prodal nějaký fond a jeho hodnota se za několik týdnů nebo měsíců propadla o 10, 20 ,30  %. Bankéř s vámi již průběžně nekomunikoval, aby vám vysvětlil, že je to normální jev a vy jste v panice fond prodali se ztrátou.

Nebo vám zavolá makléř z nějaké firmy, že má úžasný tip na nákup akcií firmy XY. Nakoupíte, proděláte, atd. A potom ve vás samozřejmě zůstane pocit, že je to všechno jenom spekulace a že to nefunguje.

A tak necháte roky ležet peníze na spořicím účtu nebo maximálně nakoupíte státní dluhopisy. A někdy se jedná o velmi vysoké částky.

Je to samozřejmě škoda, protože tím vaše tvrdě vydělané peníze ztrácejí hodnotu. Nebojte se tedy investování a nezaměňujte jej se spekulací. Jsou to dvě naprosto odlišné disciplíny.

Jaké máte zkušenosti s investováním nebo se spekulací? Jste investor nebo spekulant? Pokud se investování bojíte, tak proč? Máte nějakou negativní zkušenost?

Pokud budete s investováním chtít pomoci, můžete mě kontaktovat

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

 

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?