NEJVĚTŠÍ FINANČNÍ CHYBY V PRŮBĚHU ŽIVOTA
V běžném životě a koneckonců i v pracovním platí, že člověk se učí ze svých chyb, které mu pomáhají se v životě posouvat a vyvarovat se toho, aby je udělal znovu.
Bohužel jinak je tomu ve finančním životě mnoha lidí. Tím, že nevěnují velkou pozornost svým většinou těžce vydělaným penězům se stane, že objevení chyby trvá dlouho a někdy je už pozdě ji odčinit bez toho, aby člověk neutrpěl značnou finanční ztrátu.
Jakých největších chyb se lidé dopouštějí v různých fázích života?
Raná fáze 20-30 let
Jsme čerství absolventi školy, máme první zaměstnání a rozhlížíme se po světě, nemáme zatím většinou žádné závazky ani velké zkušenosti a chceme mít všechno hned.
Kdybychom místo toho začali alespoň na pár let část vydělávaných peněz investovat, přineslo by nám to docela velký efekt.
Kdo myslíte, že bude mít v 50ti letech více peněz? Ten, kdo začne v 25ti letech investovat 5 000 Kč měsíčně do svých Kristových let (tedy do 33 let) a pak nechá 17 let peníze pracovat nebo ten, kdo se k investování odhodlá až ve 33 letech a bude investovat 5 000 Kč měsíčně do svých 50ti let (tedy 17 let)?
Možná budete překvapení, ale lépe na tom bude ten, kdo začal dříve a peníze odkládal jenom 8 let.
Nejenom, že má na konci více peněz, ale také mnohem méně zaplatil, takže v celkovém efektu je na tom asi o 1 milión lépe než ten, kdo začal až ve 33 letech.
To je kouzlo složeného úročení, které se projeví na dlouhém období. Proto je dobré s investováním začít co nejdříve, protože ta první investovaná koruna má větší sílu než ta poslední.
Fáze rozvoje 30-40 let
Postupujeme v kariéře a vyděláváme i více peněz. Ženíme se, vdáváme se, máme děti, možná hypotéku, a to všechno s sebou přináší výdaje.
Postupně se ale naše finance stabilizují a na účtu se nám začnou hromadit peníze.
Člověk si řekne, že by se měl nějak o peníze postarat. Zrovna mu volal nějaký finanční poradce, že mu na něj dal kontakt jeho kamarád. Tak s tím něco uděláme.
Uděláme životní pojištění se spořením? Máte to 2 v 1! Poradce je spokojený se svojí tučnou provizí, ale bohužel klient netuší, že má jednak špatně nastavené pojištění – nízké pojistné částky a někdy ještě k tomu na rizika, která být pojištěná nemusí – ale i drahou investici, protože investice přes pojištění je mnohem dražší než investice přímá (viz článek Cena za špatnou radu? 764 000 Kč).
Člověk tak má životní pojistku za několik tisíc měsíčně pojišťující statisícová rizika, která nic neřeší, protože je stále ve fázi, kdy má před sebou dost dlouhou dobu produktivního věku, kdy je předpoklad, že ještě vydělá několik miliónů.
Měl by tedy mít pojištění na milióny a mohl by je přitom mít za mnohem nižší cenu, kdyby měl klasické rizikové pojištění.
Často se lidé dopouštějí velké chyby také tím, že utrácejí příliš vysoké částky za vlastní bydlení. Bez toho, aniž by brali zřetel na celkovou stávající i budoucí finanční situaci, se stanou otroky svého bydlení a hypotéky, domácí rozpočet je napnutý a jediným jejich finančním cílem je přežít měsíc od měsíce. Nemohou tak pracovat na budování
svého majetku směrem k finanční nezávislosti.
Fáze vrcholu sil 40-50 let
Jsme na vrcholu své kariéry, vyděláváme nejvíce peněz, máme zkušenosti a všechno známe. Říkáme si, že bychom mohli začít investovat, tak si založíme brokerský účet a zkusíme to v akciích (teď všude píšou, jak to vydělává) – nejlépe českých. Akcie rostou, rostou, je to v pořádku, ovšem po prvním velkém poklesu všechno prodáme, abychom náhodou nepřišli ještě o více peněz a budeme říkat, že akcie jsou k ničemu. Nemáme ponětí o tom, že bychom neměli mít 100% peněz v akciích, ale že bychom měli mít úplně jinak rozložené portfolio, rozprostřené po celém světě.
Fáze rentiérská 50-100 let
Měli bychom začít užívat plody svých investic a začít vybírat svoji soukromou rentu.
Místo toho dál splácíme vysokou hypotéku, úspory máme minimální, ale zkušeností máme moře.
Tak bychom je mohli přidat našim dětem, aby se z nich poučily a získaly finanční gramotnost.
Víme ale vůbec, že jsme nějaké chyby udělali? Většinou ne a tak ten příběh začíná zase od začátku u našich dětí…
Petr Ondroušek
PO Investment
Chcete zkontrolovat nastavení Vašich osobních financí? Kontaktujte mě.
Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment