Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

NEJEN OVB JE ZLO ANEB NENÍ RADA ZADARMO

///
Comment0
/
Categories

Před několika týdny se v médiích objevil příběh režiséra Jakuba Charváta, který natočil dokument o některých kontroverzních praktikách společnosti OVB, jedné z největších finančně poradenských společností v ČR.

Film se samozřejmě postupem času stal nežádoucím a autor čelí žalobě na ochranu pověsti. Firma sama mezitím vyhodila některé z těch osob, o kterých je ve filmu řeč.

Dokument popisuje princip, na kterém firmy tohoto typu stojí, tedy takzvaný multi-level-marketing.
Struktura firmy připomíná pyramidu – lidé na vyšších stupních mají provize za smlouvy, které s klienty podepíší lidé pod nimi. Jsou tak motivovaní, aby do systému nabírali další lidi, kteří budou pod nimi a budou na ně budou vydělávat.

Film realisticky vypovídá o tom, jak to funguje ve všech podobných velkých multilevelových společnostech (jsou ve filmu jmenované).

Většinou jde o mladé lidi, buď středoškoláky nebo studenty vysokých škol, jejichž jedinou motivací jsou rychle vydělané peníze, o kterých je na všech školeních neustále řeč a snaha nabrat další nové lidi, ze kterých by měli peníze a propracovali se na co nejvyšší post v multilevelové hierarchii.

Není tam žádná snaha o dlouhodobou práci s klientem a o seriózní finanční poradenství.Pouze je potřeba udělat co nejvíce pojistek.

Poradci obvykle nemají žádné finanční nebo životní zkušenosti, ale vidí před kanceláří nablýskané limuzíny svých nadřízených, kteří žijí z podobných „poddaných“, takže jsou schopní udělat pro peníze cokoliv.

Z vlastní zkušenosti vím, o čem je řeč, protože jsem v jedné z jmenovaných firem pracoval a zúčastnil jsem se podobných „motivačních“ akcí s vyhlašováním nejlepších poradců (rozuměj těch, kteří prodali nejvíce životních pojistek).
Ten nejlepší z nejlepších, který byl několikrát veleben jako superporadce, nakonec skončil s exekucí a s trestním stíháním, protože vytvářel „letadlo“ a sepisoval smlouvy na bílé koně…
Ale buďme klidní, slyšel jsem, že už je zase zpět v nějaké jiné firmě.

Tragické je, že v tomto odvětví nejde o prodej hrnců nebo matrací důchodcům, ale o peníze, často o velkou většinu peněz, které díky těmto „poradcům“ lidé utopí v nesmyslných životních pojistkách.

V závěru dokumentu zaznívá jedna důležitá věta – neexistuje nezávislá rada zdarma.
Myslím, že je to klíčové pro to, aby podobné praktiky vymizely. Dokud takové firmy mají ovečky, které se nechají oholit (tedy klienty), tak se to bude stále opakovat. Protože problém je bohužel nejen v tom systému, ale jak vždy říkám, hlavně ve finanční negramotnosti klientů. Pokud se klienti nebudou sami dostatečně zajímat o to, co podepisují, tak se negativní zkušenosti nejen s OVB, ale i s dalšími podobnými firmami budou vyskytovat stále znovu a nezabrání tomu žádná regulace provizí.

Přemýšlel jsem, jestli se tím mám zabývat, ale protože většina lidí stále netuší, jak by mělo vypadat opravdové nezávislé finanční poradenství, rozhodl jsem se ten příběh podpořit a poslat dál.
Jestli to zachrání peníze alespoň jednomu z těch, kteří ten film uvidí, tak to má smysl.

Tak se na film podívejte
OVB JE ZLO ANEB RADA NAD ZLATO >>>

a můžete mi napsat, co si o tom myslíte nebo jaké máte zkušenosti s finančním  poradenstvím.

Petr Ondroušek
PO Investment

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?