Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Soukromá renta

NA RENTU S MERCEDESEM

///
Comment0
/
Categories

 

V jednom z minulých článků jste se mohli dočíst o tom, kolik peněz je potřeba k tomu, abychom si z vlastního majetku mohli vyplácet svoji soukromou rentu (viz článek Kolik peněz je potřeba k dosažení finanční nezávislosti).

Potřebného majetku se můžeme dobrat různými způsoby, ale podle osvědčených pravidel by se příjmy měly generovat takto:

1/3 z portfolia finančních aktiv
1/3 z pronajímaných nemovitostí
1/3 z vlastního podnikání

 

Optimální struktura majetku rentiéra

Určitě jste si všimli, že takto rozdělené portfolio majetku připomíná znak známé automobilky (proto ta zmínka v nadpisu). A právě rozdělení majetku na třetiny zajistí potřebnou diverzifikaci, protože každá část má odlišný výnos, riziko a likviditu. Takové rozložení tedy vytvoří předpoklad pro lepší stabilitu při čerpání vaší budoucí renty.

Pokud nepodnikáte nebo zatím nemáte takové zisky, abyste vytvořili kompletní „mercedes“, pak by váš majetek měly z poloviny tvořit finanční aktiva (podílové fondy, ETF, akcie) a z druhé poloviny nemovitosti na pronájem.

KTEROU TŘETINOU ZAČÍT

Podnikatel samozřejmě nejdříve věnuje nejvíce úsilí budování vlastního byznysu. Pokud se mu daří, koupí později nemovitost na pronájem a nakonec začne budovat finanční aktiva, se kterými je v porovnání s vedením firmy méně starostí. Struktura majetku rentiéra – podnikatele tedy odpovídá optimálnímu rozložení.

Zaměstnanec by měl ovšem postupovat opačně. Nejprve začít s budováním finančních aktiv a teprve později nakupovat nemovitosti na pronájem.

A to z toho důvodu, že nemovitost sice tvoří velkou část majetku, ale problém je v tom, že nejde rozdělit, tedy že ji nemůžete prodat po částech. Z pohledu diverzifikace (rozložení rizika) a likvidity (možnosti získat rychle zpět hotové peníze) je to špatně. Nemůžete z nemovitosti v hodnotě několika miliónů prodat jednu místnost, abyste získali zpět několik set tisíc, pokud byste je náhodou rychle potřebovali.

Proto je pro zaměstnance vhodnější začít s budováním portfolia finančních aktiv, které je možné lépe diverzifikovat a jakmile se hodnota vašeho majetku zvýší na řády miliónů korun, začněte směřovat k nákupu nemovitosti na pronájem.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?