Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

NA POKLES VAŠICH INVESTIC SE DÍVEJTE Z HISTORICKÉHO POHLEDU

///
Comment0
/
Categories

Při dlouhodobé investici můžete dosáhnout výnos, který porazí inflaci, ale zároveň musíte počítat s tím, že cesta k němu není přímá a že vás na ní potkají různé překážky (= poklesy hodnoty investovaných peněz). Každý takový pokles se jeví v dané chvíli pro investora jako velký problém, zvláště je-li první, který na cestě potkal. A mnozí v panice vůbec nevědí, co jim na začátku říkal jejich poradce –  že takové poklesy určitě přijdou, že mohou trvat i několik let a že s nimi jejich portfolio počítá.

Jenže když vidíte na svém investičním účtu u vlastních peněz na začátku mínus, je to něco jiného než teoretické povídání a leckomu to dokáže zatemnit mysl.

Loňský rok byl pro investory náročný. Za posledních 50 let byly jen 3 roky s horšími výsledky akciových trhů. Pro dluhopisy byl rok 2022 dokonce nejhorším v celé historii. To vše po téměř deseti letech víceméně konstantního růstu, který narušil pouze covid v roce 2020, kdy byl propad trhů sice velký, ale velmi krátký a za necelý rok byly trhy zase zpět.

Pokud se tedy díváte na svůj roční výpis, je zcela přirozené, že se vás mohou zmocnit pochybnosti a nepříjemné emoce. Proto je důležité připomenout si prověřené zásady úspěšného investování a neudělat se svými investicemi chybu, která by vás mohla stát peníze.

1) Investujete dlouhodobě. Kolísání trhů, včetně výrazných propadů jako je ten současný, je přirozenou součástí investování a je i přirozenou součástí vašeho plánu. Proto je potřeba investovat dlouhodobě a nechat investicím dostatek času, aby poklesy překonaly, začaly znovu růst a vám přinesly požadovaný výnos.

Kouzlo dlouhodobosti vidíte na níže uvedených grafech.

Na prvním vidíte nejdéle trvající propady amerických akcií od roku 1970 do roku 2020. Každý pokles má jiný průběh, je jinak dlouhý, ale po každém vždy následoval růst.

Poklesy trhů v historii

Poklesům se samozřejmě nevyhnula ani naše investiční portfolia. Na druhém grafu vidíte průběh jednoho z našich růstových portfolií. Jednak detail loňského roku a potom celkový pohled od roku 2007 do roku 2022.

Pokles růstové portfolio

 

V porovnání bližšího pohledu na konkrétní období poklesů a celkového historického vývoje je vidět, že to, co se nám zdálo v danou chvíli hrozivé, vypadá v dlouhodobém pohledu zanedbatelně. Proto je potřeba si neustále připomínat, že investice znamená dlouhodobost nikoliv spekulaci.

2) Nesnažte se načasovat trh. Bohužel nikdo nemáme křišťálovou kouli a předvídat, co se stane zítra, za týden nebo za rok je sázkou do loterie. Proto není ani možné úspěšně určit, zda, nebo kdy z investice na čas vystoupit. A ještě složitější je potom najít správný čas na návrat. Jediná časem prověřená strategie je proto koupit dobře diverzifikované (rozložené) portfolio kvalitních investic a to dlouhodobě držet.

3) Diverzifikujte (rozkládejte riziko). Naši klienti mají portfolia složena z různých tříd aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo zlato, prostřednictví více než 10 ETF fondů. Každý ETF fond vlastní několik desítek nebo stovek akcií a dluhopisů z různých zemí v různých světových měnách. Ani takto rozložené portfolio se sice nevyhne výkyvům hodnoty, ale snižuje riziko, že přijdete o peníze a maximalizuje pravděpodobnost, že dosáhnete svoje naplánované finanční cíle.

4) Nepanikařte. Pamatujte, že vaše chování je důležitější než chování vašich investic. Je proto zásadní nepodléhat strachu či zklamání a místo toho se disciplinovaně držet plánu a uvedených prověřených zásad. Pokud navíc dokážete v těžkých dobách jako tato investovat více peněz, své dlouhodobé výsledky tím můžete naopak ještě zlepšit.

Rok 2023 je stále na začátku. Ceny většiny aktiv jsou významně nižší než před rokem a mají tak dobrý potenciál k růstu. Přesto nedokážeme určit, jak se budou trhy chovat v příštích týdnech a měsících. Je proto klíčové mít jasně definované finanční cíle, investiční plán a disciplínu a dodržovat prověřené investiční zásady. Vaše investiční rozhodnutí vždy konzultujte se svým finančním poradcem, vyhnete se tak zbytečným ztrátám.

PS: Chcete nasměrovat svoje peníze ke splnění cílů s profesionální péčí? Nyní DO KONCE ÚNORA BEZ VSTUPNÍCH POPLATKŮ prostřednictvím nejlepších světových investičních společností. Kontaktujte mě a dozvíte se více.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?