Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

MĚNÍCÍ SE SVĚT A NAŠE PORTFOLIA V PRAXI

///
Comment0
/
Categories

V srpnu 2020 jsem v článku OCHRANA MAJETKU JE NYNÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ JEHO RŮST popisoval,  že ekonomiky vyspělých států vstoupily do pozdní fáze dlouhodobého dluhového cyklu a že se s velkou pravděpodobností může měnit světový pořádek.

Zatímco recese jsou běžnou součástí ekonomických cyklů, kterými většina z nás za svůj život několikrát projde, dlouhodobý dluhový cyklus nezažil téměř nikdo z nás. O tom hovoří Ray Dalio jeden z nejuznávanějších ekonomů a investorů posledních 40 let, jehož firma Bridgewater spravuje největší hedgeový fond na světě.

Dnes Vám nabízím ke zhlédnutí video Měnící se světový řád, ve kterém právě Ray Dalio krásně vysvětluje 500 let opakující se historii s mezníky, které vždy vedou k vzestupům a pádům mocností a ke změnám ve světovém řádu. Pokud chcete lépe pochopit současné dění a uvědomit si, kde se nyní nachází svět a kam směřuje, doporučuji Vám, abyste se na toto 43 minutové video podívali.

Ve zmíněném článku jsem také doporučoval rozdělit majetek na tři části – krátkodobou (pohotovostní rezerva plus plánované výdaje do 3 let), střednědobou (na plánované výdaje od 3 do 10 let) a dlouhodobou (tedy vše, co nebudete potřebovat déle než 10 let).

Jak v současné době fungují naše portfolia, která jsou založená právě na těchto principech?

Akciové trhy během minulého týdne mírně posílily a globální akciový index MSCI ACWI si připsal necelé 1 %. Od počátku roku jsou ale globální akcie stále v poklesu – 7,4 % (ten začal již na začátku roku 2022). Naopak od začátku roku rostlo zlato (+7 %) a komodity (+25 %).

A právě díky zastoupení zlata a komodit naše konzervativní  (tj. krátkodobá) a vyvážená (tj. střednědobá)  portfolia vykázala kladný výnos i po poklesech trhů po zahájení války na Ukrajině.

A takto funguje systém tří nezávislých portfolií v praxi (jde o údaje z konkrétního portfolia klienta) . V dlouhodobém portfoliu, kde jsou ve větší míře zastoupeny akcie, došlo po ruské invazi k poklesu hodnoty (což pro taková portfolia není nic neobvyklého a právě proto jsou dlouhodobá) ,

 

střednědobé portfolio naopak díky podílu komodit a zlata vykázalo nárůst hodnoty, která se vrátila na svoje maxima z listopadu 2021.

A v krátkodobém portfoliu došlo dokonce k nárůstu hodnoty oproti předchozímu maximu (o 1 %).

Což odpovídá strategii ochrany majetku, protože peníze ke spotřebě (tj. k financování svých cílů) byste měli čerpat z krátkodobých portfolií, která jsou konstruována tak, aby co nejméně kolísala a zabezpečila tak klientovi to, že peníze k určenému účelu bude mít k dispozici. Pokud byste chtěli vybírat peníze z dlouhodobého portfolia, tak riskujete, že právě v době, kdy peníze budete potřebovat, budou trhy v poklesu a vy budete muset vybírat peníze v ten nejhorší možný okamžik a tím takzvaně realizovat ztrátu.

Pokud chcete sestavit své vlastní portfolio, které bude takto inteligentně fungovat směrem ke splnění Vašich záměrů, můžete mě kontaktovat a domluvit si nezávaznou schůzku.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?