MEDVĚDÍ TRH JE PŘÍLEŽITOST
Medvědí trh neboli bear market je termín používaný pro stav, kdy akciové trhy mají klesající tendenci. Obvykle se tak označuje situace, kdy hodnota indexu z posledního maxima klesne o 20 %. To vše se dělo v první polovině letošního roku. V červenci a srpnu došlo k mírnému zotavení trhů a umazání poklesu, ale nevíme, zda již bylo v červnu dosaženo tzv. dna nebo nás čeká ještě další propad.
Pro investory ovšem v této situaci platí základní pravidlo – nepanikařit. To znamená neprodávat při propadech již nakoupené akcie nebo podílové listy.
Každý medvědí trh je jiný a má jiný průběh, pokud jde o dobu trvání, poklesy a zotavení, ale důležité je vědět, že po každém větším poklesu v minulosti následoval silný růst.
Pokud tedy při poklesu investor prodá svoje podíly a bude zkoušet čekat na okamžik, kdy budou trhy „na dně“, aby zpět zainvestoval a levně nakoupil, s velkou pravděpodobností se stane, že ten správný okamžik promešká a bude mít peníze mimo trh v době, kdy trh vykazuje nadprůměrné zisky. Tak může dojít k tomu, že se v dlouhodobém horizontu sníží jeho celkové výnosy.
Proto je důležité nepropadat panice a nenechat se strhnout atmosférou zvýšených obav a strachu. V cenách aktiv (akcií) již bylo oceněno velké množství negativních zpráv. Je možné, že dojde k nějakým dalším poklesům (centrální banky bojují s inflací, krize na Ukrajině pokračuje, covid také může způsobit problémy). Ale čekat na to, zda a kdy dojde k poklesu a zda bude ještě vyšší, než byl ten dosavadní (v červnu), není přístup investora ale spekulanta.
Tabulka níže ukazuje, že v minulosti se ztráty trhu 12 měsíců po dosažení dna medvědího trhu vždy rychle zotavily.
Velké tržní korekce – včetně medvědích trhů – jsou často doprovázeny rostoucími obavami z hospodářské recese. V letošním roce a v roce 2023 se pravděpodobnost recese skutečně zvýšila. Neznamená to však konec světa – zde je několik stručných pohledů na to, co ekonomická recese přináší:
- Od roku 1945 bylo zaznamenáno 12 recesí. Podíváme-li se na to z jiného úhlu pohledu, v poválečném období ve vyspělém světě převažoval hospodářský růst, a to přibližně v 87 % času.
- Recese mohou být bolestivé a nákladné z krátkodobého pohledu, ale účinky následující po hospodářském poklesu jsou obvykle pozitivní. Poklesy zbavují ekonomiku její neefektivity a přerozdělují kapitál do produktivnějších částí ekonomiky. Ve výsledku zanechávají firmy silnější a konkurenceschopnější – a akcie jsou připraveny na další růst.
- Recese si obvykle vyžádají změny, které zvyšují dlouhodobý potenciál ekonomiky. Zjednodušeně řečeno, recese v USA v polovině 70. let a na počátku 80. let zlomily páteř dvouciferné inflaci, což umožnilo udržitelnější růst americké ekonomiky v novém prostředí cenové stability. Recese v roce 2001 vrátila tržní ocenění technologických firem na racionálnější úroveň a nastartovala růstový boom vedený novými technologiemi. A recese v letech 2008-2009 vedla k posílení bankovních systémů prostřednictvím přísnějších požadavků na kapitál a likviditu a vyšších úvěrových standardů.
Z pohledu investora je nejdůležitější, že recese resetují ceny aktiv. Díky tomu jsou příznivým vstupním bodem pro dlouhodobé investory.
Při medvědím trhu tedy neutíkejte, nepanikařte a držte se prověřených pravidel pro bezpečné investování.
Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment