Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

MÁ STÁT KOMPENZOVAT NAVÝŠENÉ SAZBY HYPOTÉK?

///
Comment0
/
Categories

V současné vlně návrhů, jak pomoci lidem, kteří se vlivem zvýšených nákladů dostávají do problémů, se objevila i možnost, že by stát mohl přispívat také těm, kterým se s končící fixací hypotéky výrazně navýší sazba a tím i měsíční splátka.

Nezpochybňuji pomoc potřebným, kteří se nárůstem cen energií mohou dostat do velkých problémů. Ale aby stát financoval navýšené náklady na hypotéky, tak to už je příliš.  Růst sazeb hypotéky přece není živelní katastrofa.  Každý,  kdo si hypotéku sjednává, dostane informaci o tom, že úrokové sazby se mohou v budoucnu změnit (tedy i zvýšit).  Lidé také mají informaci o tom, jak se sazby pohybovaly v minulosti – např. v roce 2008 byly úrokové sazby hypoték na podobné výši, jako nyní (viz graf níže) a nikoho nenapadlo uvažovat o pomoci dlužníkům.  Klienti v bance při sjednání hypotéky přece nedostali žádnou garanci, že podobné výše nemohou dosáhnout i v budoucnu (samozřejmě vyjma období, na které mají sazbu fixovanou). Navíc díky růstu cen nemovitostí v uplynulých letech se majetek klientů reálně zvýšil.

Je nesmysl, aby se stát staral o to, zda si domácnost dobře zvážila všechna rizika, která mohu nastat za dobu trvání hypotéky nebo zda si banka špatně prověřila své klienty.

Při stejné logice by se mohli ozvat například i investoři do akcií, protože několik let akcie rostly a nyní klesly o 20 %.  To je také riziko, se kterým musí investor počítat a nemůže chtít kompenzaci po státu.

Nebo to může dojít tak daleko, že lidé budou požadovat pomoc od státu za to, že nemohli jet v létě dvakrát k moři, protože je to teď příliš drahé.

Je třeba, aby si lidé uvědomili, že ne všechno je samozřejmé a že se v dějinách lidstva střídají dobrá i špatná období. Jenom jsme na to během dlouhých let růstu jaksi zapomněli.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

 

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?