Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

KORONAVIRUS A VAŠE PENÍZE

///
Comment0
/
Categories

Koronavirus hýbe světem a zaregistroval jej pravděpodobně již téměř každý. Někdo sleduje informace s mírnými obavami, jiný si pod množstvím informací, které se na nás valí představuje katastrofické scénáře a vytváří si potravinové zásoby.

Nevíme zatím, jak velký dopad bude mít šíření viru po zdravotní stránce, ale víme, že se dotklo mnoha investorů po celém světě. Tak jako při mnoha neočekávaných událostech v minulosti došlo k velkým propadům akciových trhů, tak i nyní se v minulém týdnu propadly světové indexy o 10%.

Na trzích zavládla panika, lidé vyprodávali svá akciová portfolia a připomněli nám, jak silná dovedou být v dnešní době média a přimějí lidi učinit unáhlené rozhodnutí. Potvrdilo se, že emoce jsou největším nepřítelem investora.

Podíváme-li se na celou situaci bez emocí tak, jak by každý investor měl, dojdeme k následujícím závěrům.

Panika spojená s koronavirem může mít větší dopady než samotné onemocnění.

Koronavirus může (ale nemusí) způsobit světovou hospodářskou krizi. V souvislosti s tím může dojít k dalším výrazným poklesům cen akcií na trzích. Což ostatně může způsobit jakákoliv jiná událost. Nyní jsou akciové trhy zhruba o půl roku zpět, tedy na úrovních 3.čtvrtletí roku 2019.

Co to znamená pro mě jako pro investora?

Mnoho lidí, kteří mají zainvestováno se teď ptá, zda mají svoje portfolio prodat a počkat „až to přejde“.

Ti, kteří mají naopak volné peníze, které plánovali investovat se ptají, zda mají čekat, až budou akcie ještě levnější nebo až se situace uklidní (= akcie budou drahé).

Přečkat poklesy v bezpečí se může zdát jako dobrá strategie. Ovšem většina z nás investuje, aby dosáhla svých (většinou dlouhodobých) finančních cílů jako je například renta.

A k takovým cílům se bez investic do akcií, nemovitostí atd. neobejdeme. Proto v okamžiku kdy přijde první překážka, nemůžeme naše cíle vzdát a sejít ze zvolené cesty.

Prodat a koupit, jakmile se vše zlevní, by byla jistě vůbec nejlepší strategie. Otázka ale je, co když se předpovědi nenaplní. Dobře víme, že ekonomové ani investiční prognostici nemají příliš úspěšné skóre v předpovídání recesí. Jak jednou podotkl Paul Samuelson: “Ekonomové předpověděli 9 z posledních 5 recesí.”  Pokud se tedy obavy nepotvrdí budete muset kupovat akcie dráž, než za kolik jste je prodali. Což není dobrá strategie. A i když se obavy potvrdí, bude extrémně složité najít správný okamžik, kdy nakoupit akcie zpět. Z historie se ukazuje, že většina investorů takový okamžik promešká a ve finále stejně koupí dráž, než za kolik prodávali.

Na akcie je třeba pohlížet jako na podíly ve firmách. Ty budou dlouhodobě růst a generovat stále větší zisky. Vy jako spolumajitel z toho budete dlouhodobě profitovat. Kdybyste si například v roce 2000 koupili 10 000 akcií firmy Coca Cola, stálo by Vás to zhruba 5,2 Mil Kč a za první rok byste inkasovali dividendu 60 000 Kč. Pokud byste těchto 10 000 kusů akcií drželi dodnes, cena vaší investice by se několikrát významně zhoupla a to zejména v roce 2001 až 2002 kdy klesla o 23% a pak v roce 2008, kdy propadla o 35%. Pokud byste ale propady ustáli a neprodali, měla by dnes vaše investice hodnotu 12,5 Mil Kč a za rok 2019 byste inkasovali dividendu 360 000 Kč. Vaším cílem by tedy mělo být nakoupit v produktivním věku co nejvíce akcií kvalitních firem, které vám pomohou generovat potřebnou rentu a ubránit se všem nutkáním, které vás budou po cestě svádět své firmy prodat.

Jaká je nyní nejlepší strategie?

Držte se své strategie dané investičním a finančním plánem, který vám zpracoval váš poradce (nebo vy sami) na základě cílů, které jste si stanovili. Pokud se od poslední aktualizace vašeho plánu nezměnilo nic na vašich cílech, tak při větších výkyvech trhů je nutné prověřit, zda všechny kategorie (akcie, dluhopisy, nemovitosti, alternativní investice) jsou v portfoliu zastoupeny stále ve stejném procentním podílu tak, jako tomu bylo na začátku investice.

Pokud některá složka vykázala větší výkyv (jako nyní akcie), je nutné portfolio rebalancovat a doplnit peníze do složky, ve které ubyly.

Aby poklesy trhů neměly výrazný vliv na vaše rodinné finance, lze doporučit následující postup:

1. Rozdělte své investice na tři díly:

Rezervu na plánované výdaje na příští 3 roky mějte uloženou na spořícím účtu

Rezervu na plánované výdaje, které budete realizovat za 4 až 10 let držte ve vyváženém portfoliu, kde budou dominovat dividendové akcie, státní dluhopisy, zlato a komodity. Pokud tyto 4 aktiva zařadíte ve správných poměrech, nemusíte se bát žádného scénáře, který přijde.

Peníze, které nepoužijete v příštích 10 letech, nechte pracovat v agresivních nástrojích, jako jsou akcie. V tuto chvíli lze využít nákupu podhodnocených akcií. Pokud máte pouze dlouhodobé cíle, je možné, že všechny vaše investice budou pouze v tomto dlouhodobém „dílu“. Což je v pořádku.

2. Jednorázové peníze investujte postupně.

Pokud máte volné finanční prostředky, které uvažujete jednorázově investovat, domluvte se s vaším finančním poradcem na strukturování této investice. Tedy rozdělení částky na několik tranší v čase. Pokud budete peníze investovat postupně například po třetinách během následujících 12 měsíců, můžete využít případné poklesy cen aktiv a zároveň snížit riziko, že budete kupovat stále dražší nástroje.

Při nákupu ale vždy postupujte s rozmyslem a respektujte investiční plán, rizikový profil a aktuální složení portfolia. Vždy pracujte s dlouhodobým horizontem.

Pokud někdo nemá investiční plán, tak by se mu mohlo snadno stát, že nyní zainvestuje do akciové složky a brzy zjistí, že nemá investiční horizont tak dlouhý a že třeba ty peníze bude potřebovat za velmi krátkou dobu, kdy akciové trhy třeba ještě nebudou na úrovni, kde byly před několika dny.

3. Buďte připravení využít příležitosti.

Koronavirus je určité velké téma, které může významně ovlivnit trhy v příštích dnech, týdnech a měsících. Jak ale reagoval Warren Buffett, tou správnou otázkou je: “změnil se 10-letý nebo 20-letý výhled největších společností světa během posledních 24 nebo 48 hodin?” Pokud vlastníte portfolio akcií stabilních světových společností, neměli byste své firmy prodávat na základě dnešních titulků v novinách. Naopak – pokud vám situace na trzích dá možnost nakoupit více akcií levněji, pak to považujte za své štěstí.

 

Petr Ondroušek (s použitím podkladů Viktora Hostinského)

 

PS: Pokud potřebujete poradit s rozložením vaší investice,  kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?