Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

KOLIK PENĚZ JE POTŘEBA K DOSAŽENÍ FINANČNÍ NEZÁVISLOSTI

///
Comment0
/
Categories

KOLIK PENĚZ JE POTŘEBA K DOSAŽENÍ FINANČNÍ NEZÁVISLOSTI

Při tvorbě finančního plánu a analýze současného stavu osobních financí diskutuji s klienty o jejich finančních cílech. Klienti nejčastěji uvádějí cíle typu zajištění bydlení, studia nebo stáže dětí, zajištění rodiny, ochrana majetku či odpovědnosti atd.

Velmi důležitým cílem, který by měl být součástí finančního plánu a na který klienti zapomínají, je finanční nezávislost. Resp. definují jej obvykle jako zajištění na důchod, něco navíc k důchodu a podobně.
A protože slovo důchod je logicky spojeno s představou vysokého věku a pasivního způsobu života, pro leckoho je to tak daleko a neatraktivní, že to ani řešit nechce.

Dosažením finanční nezávislosti ale aktivní život nekončí.
Je to okamžik dosažení takového objemu majetku, kdy již nemusíte chodit do práce kvůli penězům, okamžik, od kterého si můžete dovolit žít jen z renty, kterou Vám bude generovat Váš majetek, aniž byste měli svůj příjem z aktivního zaměstnání. Budete mí svoji soukromou rentu. Pokud Vás práce baví, můžete v ní samozřejmě pokračovat, ale už pro Vás nebude ekonomickou nutností.
Mnoho klientů nepovažuje dosažení finanční nezávislosti za reálné a jsou velmi překvapeni, když se ukáže, že jsou schopni jí dosáhnout.

Kolik peněz je tedy třeba k zajištění vlastní renty ?

Počítejme rentu pro člověka, kterému je 55 let a chce následujících 25 let čerpat z vlastního majetku rentu ve výši 15 000 Kč měsičně. Samozřejmě tak, aby hodnota renty zůstala v zachovaná v čase a nesnižovala se vlivem inflace.

Jak velký majetek k tomu bude potřebovat ?

Objem majetku pro rentu

K rentě ve výši 15 000 Kč měsíčně po dobu 25 let potřebujeme majetek ve výši cca 3 000 000 Kč.

Renta 15000 na 25 let

Takový objem majetku nám postačí v případě, že investiční portfolio bude sestavené tak, aby jeho průměrný roční výnos byl cca 6,5 % za předpokladu průměrné inflace 3 %.

Hodnota portfolia postupně klesá, jak se z něj peníze čerpají, výše renty naopak časem nominálně roste, protože se zvyšuje o inflaci.

Výše renty

Zatímco na začátku je výše renty 15 000 Kč měsíčně, na konci za 25 let je její nominální hodnota více než dvakrát vyšší.

A kolik peněz bychom potřebovali, kdybychom chtěli prodloužit rentu na 30 nebo 40 let ?
Na 30 let by bylo potřeba cca 3 340 000 Kč, na 40 let cca 3 870 000 Kč.

Výše uvedené částky ovšem platí, pokud již tento majetek máme a chceme jej začít hned využívat (= získali jsme finanční nezávislost).

Ale co když je nám nyní např. 30 let a nemáme zatím dost peněz na to, abychom mohli přestat pracovat ?

Dáme si cíl, že za 20 let chceme být finančně nezávislí a chceme pobírat po dobu 25 let měsíční rentu v reálné výši 15 000 Kč.

V takovém případě musíme při výpočtu potřebného objemu majetku zohlednit inflaci a nominální hodnota majetku bude mnohem vyšší než tomu bylo v předchozích výpočtech.

Renta 15000 za 20 let

Pokud chceme vytvořit za 20 let majetek pro výplatu renty v reálné výši 15 000 Kč měsíčně na 25 let, potřebujeme majetek ve výši cca 5 400 000 Kč.

V případě, že si dáme za cíl získat finanční nezávislost za 25 let, pak budeme potřebovat zhruba 6 300 000 Kč.

Nyní již víme, kolik peněz je potřeba pro patnáctitisícovou rentu. Je to ale pouze první část tajenky. Důležité je to, jak tyto peníze investovat, aby přinesly požadovaný výnos a aby daný objem majetku stačil na výplatu renty po celou plánovanou dobu.

Petr Ondroušek – PO Investment

Zjistěte, jak i Vy můžete dosáhnout finanční nezávislosti. Kontaktujte mě a domluvte si nezávaznou schůzku zdarma.

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?