Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Když potkáš medvěda_nedělej nic

KDYŽ POTKÁŠ MEDVĚDA, TAK NEDĚLEJ NIC

///
Comment0
/
Categories

Černá labuť (tj. neočekávaná událost) v podobě pandemie způsobila to, o čem mnoho analytiků vedlo polemiku již několik let. Věděli jsme, že musí přijít pokles, ale jako obvykle nikdo nečekal, co bude jeho příčinou.

Tím momentálně nepříjemným faktem je, že momentálně se finanční trhy propadly asi o 30% (americké akcie), resp. 35% evropské akcie a emerging markets (rozvívející se trhy).- viz obr.1. Pro českého investora  je propad momentálně cca o 10% nižší díky silnějšímu dolaru.

Obr.1

Finanční trhy aktuálně

Americké akciové indexy se tedy propadly k hodnotám , na kterých byly začátkem roku 2017, evropské akcie spadly na úroveň roku 1997 a emerging markets jsou na úrovni roku 2008.

Zprávy o zastavení výroby např. v automobilkách, mohou vyvolat další problémy a recesi a může to mít dlouhodobé důsledky. Nicméně to, že se to děje, že dojde k problémům, k recesi, to trh již očekává a všechny tyto informace jsou již započtené v cenách akcií. Trh na takové informace reaguje velmi rychle. V okamžiku, kdy se výhled zhorší nějakou zprávou, tak trh okamžitě reaguje

Dnes je navíc situace umocněna tím, že různé algoritmy řídící portfolia vydávají pokyny na základě vyhodnocení krátkodobých trendů – trh jde dolů, algoritmy prodávají a posílají trh ještě níže a obráceně, trhy jdou nahoru, algoritmy nakupují a tlačí ceny výš. Proto jsme v uplynulých týdnech viděli dny, kdy trh poklesl o více než 10 %, aby druhý den předvedl skok o 10 % nahoru. Pokles amerických akciových indexů dne 16. 3. byl největším jednodenním poklesem od roku 1987.

TRHY UŽ TO ZAŽILY

Druhým faktem je, že podobné situace v minulosti finanční trhy zažily již několikrát.  Nevíme, kdy se pokles zastaví a kdy trhy začnou růst. Z historie známe propady trhů trvající týdny, ale také měsíce. K velkým propadům ale dochází průměrně 1x za 5 let a za posledních 40 let došlo k osmi propadům vyšším než 20%. Je to situace, které říká „medvědí trh“ a nyní se v něm tedy nacházíme.

Na obr.2  je zobrazen vývoj amerického akciového indexu S&P 500 za posledních téměř 100 let s vyznačením největších  propadů a také toho současného (k 19.3.2020).  Ta hrozivá křivka z obrázku č.1 vypadá v širším kontextu na delší časové ose (zatím) téměř zanedbatelně.

Obr.2

S&P 500 historie

PO PÁDU PŘICHÁZÍ PRUDKÝ RŮST

Z minulosti víme nejen, že podobné propady již trhy zaznamenaly, ale také víme, že po prudkých propadech následuje často prudký růst a kdo jej zmešká, ztratí velkou část pohybu zpět nahoru. Velké propady jsou dány panikou, kdy tržní subjekty neví, jak velké budou dopady aktuálních událostí. Proto skutečnost většinou značně přestřelují a takové situace přinášejí mimořádné investiční příležitosti. Situace se zklidní a ceny porostou ne v okamžiku, kdy začne trh dostávat pozitivní informace, ale mnohem dříve.

Na obrázku č.3 jsou znázorněny hluboké poklesy a recese v minulosti a následné růsty. Je vidět, že růsty jsou obvykle mnohem delší než poklesy.

Obr.3

Finanční trh_historické propady a růsty

A jaký je průměrný roční výnos po propadu?

Na obr. 4 je znázorněn průměrný roční výnos po 10%, 15% a 20% propadu v 1 ročním, 3 letém a 5 letém průměru.

Obr.4

Výnosy po propadech

Dále se podívejme konkrétně na příklady poklesu a růstu u epidemií SARS (2003) a ZIKA (2016) – viz obr.5

Obr.5

SARS_ZIKA_poklesy

Obě situace jsou kalkulované tak, že bychom těsně před propadem investovali 1 mil  a pak bychom buď vytrvali, překonali propad trhů a po roce bychom po následném růstu měli 1,3 mil., resp. 1,1 mil. Nebo bychom v nejhlubším propadu propadli panice a peníze bychom převedli do dluhopisů a po roce bychom měli 935 tis, resp. 894 tis..

Pro investování do akcií, resp. akciových fondů platí, že minimální investiční horizont (tedy doba, po kterou chceme investovat) by měla být minimálně 10 let.

Jak to platilo v případě, že bychom investovali těsně před vypuknutím největších světových krizí a peníze chtěli vybrat za 10 let ?

Obr.6

Světové krizeZdroj: KFP

1929 – Velká hospodářská krize

Pokles: 80%
Délka poklesu: 2 roky a 10 měsíců
Doba návratu: 15 let

1973 – Ropný šok

Pokles: 38%
Délka poklesu: 1 roky a 8 měsíců
Doba návratu: 3 roky a 8 měsíců

2000 – Internetová bublina

Pokles: 40%
Délka poklesu: 2 roky a 3 měsíce
Doba návratu: 6 let a 2 měsíce

2007 – Nemovitostní krize
Pokles: 48%
Délka poklesu: 2 roky a 6 měsíců
Doba návratu: 4 roky a 6 měsíců

Investoři se tedy po krizích dočkali za 3-5 let (vyjma krize v roce 1929) na návrat k původním hodnotám.

Zajímavý je v obr.7 pravý sloupec, kde je zobrazeno chování pravidelné investice za stejnou dobu. V tomto případě byli investoři zpět na nule zpravidla mnohem dříve než u jednorázové investice a celkový výnos na konci byl také vyšší.

Z historických hodnot lze také spočítat pravděpodobnost historických výnosů dle investičních horizontů.

Obr.7

Pravděpodobnost výnosůZdroj: KFP

Zatímco na 5ti letém horizontu je pravděpodobnost ztráty 11%, u 10ti letého horizontu je to již pouze 5%.

Z těch všech čísel plyne, že v minulosti se trhy vždy po výrazných poklesech dostaly zpět (více či méně rychle)a bude tomu tak i tentokrát.  Jak jsem zmiňoval v úvodu – bylo jasné, že k nějakému poklesu dojde, stalo se to nyní, ale nic to nemění na vašem investičním plánu, pokud zůstaly stejné vaše cíle.

Investoři (zvlášť ti, kteří začali investovat až po roce 2008) z těchto poklesů mohou být nervózní.  Ale je třeba tím poklesem projít a vytrvat. K současné situaci na finančních trzích (medvědí trh) se hodí poučka pro přežití v divočině – v okamžiku, kdy potkáte medvěda, tak to nejlepší, co můžete udělat, je nedělat nic.

Pro ty, kteří pochybují a chtěli by v panice prodávat – to, co vlastníte, není kus papíru, je to podíl ve firmách, které jsou stabilní, jsou tady dlouhou dobu (např. Coca Cola) a to, že nyní klesla jejich cena, neznamená, že klesla jejich hodnota.

Naopak nyní máte vhodnou příležitost koupit akcie, podílové listy, ETF těchto firem za ceny, za které je pravděpodobně nikdy v životě již nekoupíte a tak levně zrebalancovat svoje portfolio, ve kterém se snížil podíl akcií.

Pokud budete potřebovat cokoliv prokonzultovat, nebo pokud situaci vnímáte jako příležitost, tak mi samozřejmě zavolejte nebo napište.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?