Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

K ČEMU MÁ SLOUŽIT INVESTICE

///
Comment0
/
Categories

Pokud chcete dosáhnout nějakých finančních cílů, musíte z vydělaných peněz odkládat část stranou. Když už část peněz odkládat začnete, budete se zajímat o to, jak s nimi naložit, kam je ukládat a co od toho můžete očekávat.

Investice tedy znamená, že dnes si část vydělaných peněz odložíme, abychom je mohli použít později.

Tedy zhruba takto:

Máme na výběr – buď budeme spotřebovávat vše, co vyděláme (červená čára) nebo můžeme část příjmu odložit stranou (zelená čára).  Zvolíme-li první variantu, budeme se mít delší dobu o něco lépe (v době, kdy budeme pracovat). Musíme ale počítat s tím, že jednou přijde doba, kdy náš příjem výrazně klesne (v době, kdy přestaneme pracovat).

Pokud se budeme chovat racionálně, budeme část příjmů odkládat stranou, abychom je mohli využít v dobách, kdy naše příjmy poklesnou. A také je můžeme použít v době, kdy sice budeme ještě pracovat, ale máme naplánovaný nějaký finanční cíl (např. financování studia dítěte). Znamená to tedy, že když si mírně snížíme výdaje nyní, nebudeme se muset výrazně omezovat později.

Odložená část příjmů se bude postupně zvyšovat, abychom ji mohli později využít (viz obrázek níže).

Příklad pravidelné investice 5.000 Kč měsíčně při průměrném zhodnocení cca 6 % p.a.

O tento majetek se budeme muset dobře starat, ochránit jej, abychom o něj za ta léta nepřišli. A budeme se samozřejmě snažit odložený majetek nějak rozmnožit. A právě o tom je investování.

CÍL

Klíčem k tomu, abychom se o peníze, které odkládáme, dobře starali, je vědět, kdy peníze budeme potřebovat a zda je budeme potřebovat všechny naráz nebo postupně (např. ve formě renty). Tomu se říká stanovit si cíle.

Typické cíle mohou být:

  • Vlastní bydlení
  • Studium dětí nebo jejich osamostatnění („peníze do života“)
  • Peníze na stáří nebo na dobu, kdy již nebudeme pracovat (finanční nezávislost)

Jestliže před sebou máme nějaký finanční cíl, stávají se z nás investoři.

Stanovení cílů je nutný základ k tomu, abychom si mohli vytvořit investiční plán. Pomůže nám to rozdělit peníze do různých typů investic pro časové horizonty odpovídající jednotlivým cílům. Tak se vyhneme tomu, abychom měli v dlouhodobých typech investic peníze, které budeme potřebovat za rok anebo naopak, že máme peníze, které budeme potřebovat v důchodu (tedy třeba za 20 let), uložené v krátkodobých produktech.

Špatné přiřazení krátkodobých a dlouhodobých typů investic je jednou z nejčastějších chyb investorů, které vedou ke zbytečným ztrátám peněz.

KDY? NA CO?

Abychom mohli peníze správně investovat, musíme vědět, na jak dlouhou dobu investujeme.  Tedy, kdy peníze budeme potřebovat. Mnoho lidí na tuto otázku nezná odpověď. Klienti většinou odpovídají neurčitě. Možná za 5 let, možná za 10 let.  Pokud odpovíte takto neurčitě, může se stát, že peníze budete potřebovat třeba už za dva roky. A v té době může být vaše investice, která byla nastavená na delší dobu, třeba v poklesu 10 %.

Proto nám může pro přesnější určení,  KDY budeme peníze potřebovat, pomoci otázka „na co“ je budeme potřebovat. Protože, když víme na co, tak už víme i kdy. Víme, kdy budou děti studovat, víme, kdy máme jít do důchodu, kdy budou děti samostatné, apod.

Jakmile víme, kdy budeme peníze potřebovat a jak je budeme čerpat, můžeme stanovit odpovídající investiční strategii. Pokud nevíme, co chceme, nemůžeme navrhnout žádné smysluplné řešení a jsme na nejlepší cestě pomíchat všechny možné produkty, které potkáme nebo které nám nějaký prodejce nabídne.

Proto by se s vámi seriózní investiční poradce měl bavit o tom, kdy peníze budete potřebovat a na co je chcete použít.  A teprve potom navrhovat nějaké řešení.

A velmi důležité je, abyste si vy sami jako investoři a klienti svých poradců stále pamatovali, proč tu investici máte, co vám o ní váš poradce na začátku řekl, a nezačali při první krizi panikařit při pohledu na investiční účet, když uvidíte číslo se znaménkem mínus na začátku.

 

PS: Chcete nasměrovat svoje peníze ke splnění cílů s profesionální péčí? Nyní DO KONCE ÚNORA BEZ VSTUPNÍCH POPLATKŮ prostřednictvím nejlepších světových investičních společností. Kontaktujte mě a dozvíte se více.

 

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?