JSOU PRO VÁS PENÍZE DŮLEŽITÉ?
Když se vám začne zdát, že úroky na spořícím účtu nebo na termínovaném vkladu nejsou takové, jaké byste si představovali, začnete uvažovat o přeměně střadatele na investora.
Ovšem není to tak, že se jeden den rozhodnete a druhý den začnete investovat. Pravděpodobně byste skončili s ještě větším zklamáním než u spořícího účtu.
Bez ohledu na to, zda uvažujete o investici v řádech miliónů nebo jenom tisíců korun, měli byste si odpovědět na následující otázky, které vám pomohou najít směr.
První otázka je asi nejdůležitější, byť to tak možná nevypadá:
Jsou pro mě peníze důležité? A pokud ano, tak proč?
Pro někoho peníze důležité být nemusí, protože mu třeba stačí málo nebo čerpá sílu z přírody a tak se o ně nepotřebuje starat (není to myšleno nijak ironicky, každý člověk je jiný).
Většina lidí ale pravděpodobně odpoví, že pro ně peníze důležité jsou a mají nějakou hodnotu. Pro každého jsou ovšem důležité z jiného důvodu. Odpověď je velmi individuální, tak si ji zkuste sami pro sebe zformulovat a mějte ji na paměti vždy, když budete přemýšlet o svých penězích.
Peníze a kroky, které s nimi uděláte, by vám totiž měly pomoci naplňovat to, co je pro vás v životě důležité. I když je jasné, že některé věci si za peníze nekoupíme.
Pokud pro vás peníze nejsou důležité, tak už dál číst nemusíte, v opačném případě si položte další otázku.
Chci se o své peníze starat?
Důležitá otázka, protože pokud se o své peníze starat nebudete, musíte jich pro svoji budoucí spotřebu (rentu) vydělat mnohem víc, než když se o ně starat budete.
Buď tedy dáte svým penězům možnost vydělávat další peníze nebo budete muset zvýšit svoje příjmy, protože těch peněz budete potřebovat opravdu hodně.
Pokud svým penězům chcete věnovat péči, zde je další otázka.
Kolik času budu věnovat péči o svoje peníze?
Samozřejmě, čím více času budete svým penězům věnovat, tím více se vám to vyplatí. Je ale obvykle velmi těžké rozdělit čas mezi prací, rodinou, koníčky a starostí o peníze.
Jak často se tedy hodláte věnovat svým penězům vy? Hodinu týdně, dvě hodiny, pět hodin? Pokud to bude více než 15 hodin týdně, tak se za pár let pravděpodobně dostanete na profesionální úroveň.
Je zajímavé, že vyděláváním peněz strávíme spoustu času, vždyť většina z nás pracuje 30-40 let, tedy nějakých 10–12 000 dní, ale na zhodnocení výsledků své práce si většinou uděláme času velmi málo.
S tím, kolik času chcete věnovat svým penězům, souvisí i odpověď na další otázku.
Budu se o své peníze starat sám/sama nebo budu hledat někoho, kdo mi pomůže?
Pokud na péči o svoje peníze nenajdete více než jednu, dvě hodiny týdně, pak asi budete potřebovat někoho, kdo se v té oblasti lépe orientuje a řekne vám, co se děje na trhu a co je potřeba udělat, zda je nutné nějak reagovat na různé události.
Budete-li se tomu věnovat více hodin týdně, pak nikoho dalšího pravděpodobně potřebovat nebudete.
Ať už se penězům budete věnovat sami nebo s někým, odpovězte si ještě na dvě další otázky.
Co od svých peněz očekávám?
Chcete, aby dlouhodobě výnosy z investovaných peněz kopírovaly inflaci, aby ji porážely nebo máte představu o dvouciferných průměrných ročních výnosech? Nebo to pojmete tak, že si stanovíte určitý cíl, např. požadovaný objem majetku za určitou dobu nebo požadovanou výši renty? Mějte ale vždy na paměti investiční trojúhelník – výnos, riziko, likvidita. Neočekávejte vysoké výnosy bez rizika.
S cílem souvisí i poslední otázka.
Jsem schopný akceptovat dočasnou ztrátu hodnoty svých peněz? Jak velkou?
Mnohokrát bylo řečeno, že rozdíl mezi spořením a investováním spočívá především v kolísání hodnoty. Pokud tedy už nyní víte, že nejste schopni ustát jakýkoliv záporný pohyb hodnoty vložených peněz, nemůžete se změnit ze střadatele na investora. Dopustili byste se pak nejspíš chyby, kterou lidé často dělají – při prvním větším poklesu byste peníze vybrali – a investice by se pro vás staly podvodem, kterému nelze věřit.
Někdy ale stačí, když si o fungování investic něco přečtete a získáte představu o tom, že dlouhodobá investice je něco jiného než krátkodobá spekulace na vývoj trhu.
Petr Ondroušek
PS: Pokud uvažujete o investování a nevíte, jak začít, kontaktujte mě a třeba najdeme společnou řeč.
Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment