Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

JE NYNÍ SPOŘÍCÍ ÚČET NEJLEPŚÍM MÍSTEM PRO VAŠE PENÍZE?

///
Comment0
/
Categories

I přes aktuálně zvýšené úročení peněz na spořících účtech a termínovaných vkladech, je důležité mít stále na paměti, jaké jsou naše dlouhodobé cíle. Protože právě kvůli jejich splnění investujeme.

Vysoká inflace, vysoké úrokové sazby úvěrů, vyšší výdaje a ekonomická nejistota zatěžují rodinné rozpočty. To vyžaduje pečlivější plánování a správu rodinných financí. Pro investory je proto v takové situaci velmi složité zvolit správné umístění svých peněz.

To, že úročení na hotovostních účtech je nejvyšší za mnoho let, je pozitivní pro tu část peněz, které jsou určené jako „pohotovostní rezerva“ pro neplánované výdaje a kterou by měl mít každý k dispozici. Aktuálně se tyto sazby pohybují nad 6% p.a. (u našich hotovostních portfolií je nyní úrok 6,6 % p.a.).

Pokud ovšem máte v hotovosti více peněz než je nutné k pokrytí 3 – 6 měsíčních životních nákladů, může to v budoucnu brzdit růst vašeho bohatství. Historie totiž ukazuje, že pouze dlouhodobé investování vám přinese vyšší výnos.

Otázkou totiž je, do jaké míry se můžete spolehnout na pokračující výši úrokových sazeb u vašich úspor? Banky a stavební spořitelny totiž obvykle nepřenášejí všechna zvýšení úrokových sazeb ČNB na spořící účty. Nejatraktivnější spořící sazby často vyžadují, abyste své peníze na určitou dobu uzamkli nebo omezili jejich výběr, což snižuje likviditu vkladu. Vyšší sazby jsou navíc limitované pouze do určité výše vkladu.

Přesto člověk může být při pohledu na vyšší úrokové sazby v pokušení zpochybnit relativní výhodnost dlouhodobého investování. Je tedy nyní hotovost nejlepším místem pro vaše peníze?

ZVAŽTE SVÉ DLOUHODOBÉ CÍLE

Je to relevantní otázka. Je pravda, že pokud vaše výdaje, včetně potenciálních nákladů na hypotéku, rostou nebo se budou zvyšovat, je vhodné přehodnotit výši „pohotovostní rezervy“, kterou byste mohli v blízké budoucnosti potřebovat.

Nicméně je důležité uvažovat holisticky. To znamená, že kromě současnosti musíte brát v úvahu i budoucí cíle, které vaše investice mají podpořit.

Hotovost může v této chvíli působit atraktivně, avšak dluhopisy a zejména akcie mají dlouhodobě daleko lepší výsledky, pokud jde o překonávání inflace. To dokládá následující tabulka.

NAČASOVÁNÍ TRHU JE OBTÍŽNÉ

Někdo může přemýšlet o tom, že by v době poklesu akciových a dluhopisových investic přenesl svoje peníze na aktuálně výše úročený spořící účet či termínovaný vklad a později je zase „vrátil“ do investic.

Dlouhá období mimo trh ovšem mohou situaci zhoršit, protože zvyšují pravděpodobnost, že se vám nebude dařit při pokusu o přesný návrat na trh.

To potvrzuje i následující graf, který ukazuje, jaký dopad by mělo na portfolio globálních akcií a dluhopisů (v poměru 60:40), pokud by bylo v reakci na pokles trhu přesunuto do hotovosti na 3, 6 nebo 12 měsíců. Například, pokud byste přesunuli peníze do hotovosti na 12 měsíců, tak s pravděpodobností 69 % budete mít nižší výkonnost, než kdybyste své peníze nechali zainvestované v diverzifikovaném portfoliu. Průměrná (medián) podvýkonnost za 12 měsíců by byla 9,4 %. Hotovost často vypadá atraktivně, ale je těžké určit, kdy se správně vrátit zpět.

Snažit se načasovat trh a vyhnout se jeho výkyvům je složitá úloha a velmi často se stává neúspěšnou strategií. Pro dlouhodobé cíle a důsledné plnění svého investičního plánu, může být mnohem prospěšnější zůstat na trhu (zainvestován), než reagovat na krátkodobé tržní fluktuace stažením peněz do hotovosti. Investiční strategie, která je založena na pevných základech a široké diverzifikaci, může pomoci dosáhnout stabilních výsledků i v době vysokých úrokových sazeb.

ZLEPŠENÝ DLOUHODOBÝ VÝHLED

I přes krátkodobou nestabilitu mohou vyšší úrokové sazby vytvářet příznivější výhled do budoucna a podporovat očekávání vyšších výnosů u akcií a dluhopisů.

Tento trend ilustruje následující graf, který ukazuje, jak se dlouhodobé tržní prognózy společnosti Vanguard zlepšily v důsledku slabé výkonnosti akcií a dluhopisů v roce 2022. Rostoucí výnosy dluhopisů (tj. klesající ceny dluhopisů) a zároveň relativně nízké ocenění akcií přispěly ke zvýšení očekávaných desetiletých ročních výnosů.

Samozřejmě, že tyto prognózy jsou odvozeny z interního modelu společnosti Vanguard a jsou hypotetické. Neexistuje žádná záruka, že vývoj bude právě takový, ale i tak poskytují povzbudivou představu o potenciálním vývoji na trzích.

Každopádně je nutné mít stále na paměti dlouhodobý horizont a nepropadat panice kvůli krátkodobým výkyvům trhů. Nezapomínejte, že investování je proces, který vyžaduje trpělivost, disciplínu a důslednost.

Trhy pravděpodobně zůstanou volatilní (kolísavé) i po zbytek roku 2023, a to i poté, co úrokové sazby zřejmě dosáhly svého vrcholu. Důvodem je skutečnost, že změny sazeb se v ekonomice plně projeví až po delší době (rok a více).

O to větší je důvod setrvat ve své investiční strategii, která je postavena na základě vašich cílů a podpořená pravidelným investováním. Investování je dlouhodobou cestou, a pokud zůstanete věrní svému investičnímu plánu, máte větší šanci dosáhnout finanční stability a splnění svých cílů.

 

Potřebujete nezávislou konzultaci týkající se vašich peněz? Kontaktujte mě.

Sledujte také  www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?