Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Vývoj akciových trhů 2021

JAKÝ BYL ROK 2021 A JAK SI VEDLA PORTFOLIA NAŠICH KLIENTŮ

///
Comment0
/
Categories

Máme za sebou další zajímavý rok, na jehož začátku panovala u mnoha klientů obava z nákupu „drahých“ akcií. Někteří tedy vyčkávali a spekulovali, že přijde pokles, při kterém by mohli levně zainvestovat.

Akciové trhy zahájily rok na svých historických maximech a během celého roku toto maximum překonaly celkem 70x (americký index S&P 500). Globální akciový index MSCI ACWI (All Country World Index) zahrnující akcie z 52 zemí světa vzrostl v roce 2021 o +18 %, přičemž nejlepším regionem byly USA s růstem +27 % a největší pokles -12 % zaznamenala Čína.

Od jarních měsíců jsme začali reálně vnímat inflaci, o které si dlouho mnozí mysleli, že neexistuje, protože se mnoho let držela na velmi nízké úrovni.

Právě zvyšující se inflace ukázala mnoha klientům, jak nebezpečné může být držení peněz na účtech nebo v hotovosti a vyčkávání na pokles trhů.  Mohli jsme se v praxi přesvědčit, jak důležité je dodržovat časem prověřené investiční principy, jako “kup a drž”, nebo “nepokoušet se časovat investici” a nezkoušet čekat na vhodný okamžik.

Vývoj akciových trhů 2021

zdroj: Morgningstar

Nejrychleji rostoucí třídou aktiv byly v roce 2021 komodity. Ty předvedly růst přes 33% a potvrdily svou jedinečnou schopnost chránit portfolio proti inflaci. Naopak hůře si vedly defenzivní nástroje jako zlato (- 5%) nebo globální státní dluhopisy vyspělých zemí (- 8%). Mezi bezpečnými státními dluhopisy se dařilo pouze globálním protiinflačním dluhopisům (+3%) a čínským státním dluhopisům (+7%).

Potvrdila se důležitost dalšího prověřeného pravidla – diverzifikace (rozložení investovaných peněz mezi různé třídy aktiv). I ve velmi konzervativních portfoliích se ukázalo důležité držet část investic i v dynamických nástrojích jako jsou akcie a komodity.

Vývoj dluhopisů 2021

zdroj: Morgningstar

NAŠE PORTFOLIA A JEJICH VÝSLEDKY

Naším prvořadým cílem je ochrana bohatství klientů. Aktuálně vnímáme tři hlavní rizika, která souvisejí s vývojem celosvětové situace a která mohou významně ovlivňovat hodnotu našeho bohatství v nadcházejících letech.

Jednak je to inflace v různých podobách (včetně stagflace nebo hyperinflace). Ta souvisí s rekordní zadlužeností vyspělých států a množstvím peněz, které byly napumpovány do ekonomik během pandemie v kombinaci s téměř nulovými úrokovými sazbami hlavních rezervních měn. Takový stav svět nepamatuje od 30. let minulého století.

Druhým faktorem jsou rekordní rozdíly v úrovni bohatství lidí. Stále větší část bohatství se kumuluje u čím dál menšího počtu lidí. Tyto rozdíly v bohatství jsou aktuálně největší od roku 1933.

Třetím rizikem je vzestup Číny jako nové světové velmoci, která otřásá postavením USA a ustáleným světovým pořádkem, který byl nastolen po 2.světové válce.

Věříme, že ochrana bohatství je v současné době důležitější než jeho růst a s tímto záměrem přistupujeme i ke správě našich portfolií .

Náš přístup k ochraně kapitálu se projevil i ve výsledcích v minulém roce. Naše dynamická portfolia dosáhla nižších výnosů než akciové indexy vyspělých regionů, ale naopak všechna naše konzervativní portfolia skončila se ziskem a s vyššími výnosy než většina konkurentů.

Naše čistě akciové portfolio vykázalo čistý zisk  13,7 % a nejkonzervativnější  (rentiérské) portfolio, které neobsahuje hotovost a jehož cílem je chránit reálnou hodnotu majetku a dosahovat pozvolného dlouhodobého růstu jeho hodnoty, vyrostlo o 6,3 % (čistý zisk).

Celkový objem spravovaného majetku našich klientů přesáhl 2 miliardy korun.

Vývoj akciového portfolia 2021

Konzervativní portfolio 2021

CO OČEKÁVÁME V ROCE 2022

Nejlepší způsob, jak ochránit bohatství, je diverzifikace. Tedy rozložení majetku mezi různé třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, zlato nebo komodity (viz článek Do čeho mám investovat?) .  Vytvořené bohatství nemizí, pouze se při různých situacích přelévá mezi jednotlivými třídami aktiv.

Většina velkých investičních domů očekává, že v roce 2022 budou přetrvávat tržní podmínky, které budou hrát do karet dynamickým nástrojům, jako jsou akcie.

V portfoliích držíme nadvážené pozice v akciích, a to zejména čínských, vzhledem k jejich aktuálně nízkým relativním cenám (neboli valuacím). V rámci defenzivních nástrojů výrazně podvažujeme americké a evropské státní dluhopisy. Proti tomu nadvažujeme globální protiinflační dluhopisy, zlato a čínské státní dluhopisy.

Od začátku roku 2022 je v konzervativních portfoliích, které obsahují více než 30% hotovosti, úročena hotovost v závislosti na tržních podmínkách, resp. úrokových sazbách ČNB – aktuálně 3,5 % p.a.

DŮLEŽITOST MĚNOVÉHO ZAJIŠTĚNÍ

Průběžné zvyšování úrokových sazeb přináší pro českého (korunového) investora zvýšené měnové riziko. Vyšší úrokové sazby koruny vedou k tlaku na posilování koruny. To se projevilo v posledních 2 měsících, kdy ČNB zvýšila výrazně úrokové sazby a dolar a euro klesly vůči koruně o zhruba 2,5 %. Proto doporučujeme portfolia měnově zajišťovat.

 

Pokud hledáte řešení, jak ochránit svůj majetek a nechcete peníze nechávat ležet na běžných nebo spořících účtech, kontaktujte mě a najdeme vhodnou strategii, která vám pomůže splnit vaše finanční cíle.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?