Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

JAK ZVLÁDNOUT POKLESY TRHŮ

///
Comment0
/
Categories

Zhruba od začátku letošního roku se výrazně zvýšila kolísavost akciových trhů a výnosy akcií i dluhopisů se dostaly do záporných čísel.

Investoři vidí propady na svých portfoliích, píše se o tom v médiích, především o tom, kolik který miliardář ztratil miliard, apod. Což samozřejmě přispívá k nervozitě investujících.

Je však nutné si uvědomit, že pokud svoje portfolio v poklesu neprodáte, tak jste žádnou ztrátu neutrpěli. Je to pouze tzv. nerealizovaná ztráta. Tedy pokles hodnoty, který je součástí investování a se kterým by měl váš investiční plán počítat. To znamená, že portfolio by mělo být přizpůsobené době, kdy chcete peníze začít vybírat (tedy cílům).  Pokud jste tedy dosud nic neprodali, ztráta je pouze „papírová“ nikoliv skutečná.

Začátek roku 2022 byl nejhorším začátkem kalendářního roku pro státní dluhopisy, třetím nejhorším pro akcie a druhým nejhorším pro vyvážené portfolio 60/40 (tj. akcie/dluhopisy) viz levá strana tabulky níže.

Jde ale tak trochu o kalendářní klam. Pokud se podíváme zpětně na klouzavá čtyřměsíční období, tak rok 2022 mezi pěticí nejhorších poklesů nenajdeme (viz tabulka níže v pravé části). Našli bychom jej „pouze“ jako 29. nejhorší.

Pět nejhorších poklesů portfolia 60/40 od roku 1928

Nejhorší poklesy trhů

Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Výkonnost indexu není přesným vyjádřením konkrétní investice, protože do indexu nelze investovat přímo.

Poznámky: Index Dow Jones Wilshire 5000 do 22. dubna 2005; MSCI US Broad Market Index do 2. června 2013; CRSP US Total Market Index po tomto datu. Alokace dluhopisů reprezentovaná indexem Bloomberg US Aggregate Bond Index.

Zdroje: Výpočty společnosti Vanguard na základě údajů společnosti FactSet. Údaje do 30. dubna 2022.

NEJLEPŠÍ A NEJHORŠÍ OBCHODNÍ DNY MAJÍ TENDENCI SE STŘÍDAT

Kromě poklesů na akciových a dluhopisových trzích došlo také k výraznému nárůstu denní kolísavosti (volatility). Je velmi důležité si uvědomit, že předpovídat prudké nárůsty nebo poklesy a denní směřování trhu se nikdy nikomu dlouhodobě nedařilo. Nicméně kolísavost jako taková má určitou setrvačnost. To znamená, že když se trhy nacházejí v období vysoké kolísavosti, je pravděpodobné, že bude v blízkém období přetrvávat, přičemž nejlepší a nejhorší dny mají tendenci se střídat jeden po druhém. Náhle se pak bez většího signálu často vrátí k normálu, viz graf níže.

Denní cenové výnosy indexu S&P 500 od 1. ledna 2020 do 13. května 2022

Kolísavost trhů

Graf ukazující, že nejlepší a nejhorší obchodní dny od začátku roku 2020 do konce května 2022 mají tendenci se shlukovat dohromady.
Zdroje: Výpočty společnosti Vanguard na základě údajů společnosti FactSet. Údaje do 13. května 2022. Datové řady pro ~2% a ~80% statistiku zahrnují období od 1. ledna 1980 do 13. května 2022.

POKLES PO ZAČÁTKU COVIDU UKAZUJE, ŽE JE NUTNÉ ZŮSTAT V INVESTICI

Neprodávat při poklesu – jedno ze základních pravidel investování a přesto jej někteří investoři pod tlakem neakceptují a svoje portfolio prodají.

Že se to nevyplácí, vidíme na příkladu z velmi čerstvé minulosti. Podíváme-li se na poslední velký pokles trhu z 1.čtvrtletí  roku 2020 (začátek covidu), tak i při zohlednění současných poklesů by na tom byl mnohem lépe ten investor, který by své investice (portfolio 50 % akcie/50 % dluhopisy) držel až doposud (+8 %) než ten, který by portfolio prodal v době největšího poklesu (23.3.2020) a přesunul by peníze do hotovosti (- 17 %).Ten, kdo nezpanikařil má dnes o 25 % vyšší hodnotu portfolia (viz obrázek níže).

Prodat nebo držet

Graf, který ukazuje, že portfolio 50/50 se z krize COVID zotavilo rychleji než portfolio se 100 % hotovosti nebo 100 % dluhopisů.
Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Výkonnost indexu není přesným vyjádřením konkrétní investice, protože do indexu nelze investovat přímo.

Poznámky: Alokace akcií se skládá ze 60 % z akcií se sídlem v USA a ze 40 % z akcií se sídlem mimo USA. Alokace dluhopisů se skládá ze 70 % z cenných papírů s pevným výnosem se sídlem v USA a 30 % z cenných papírů s pevným výnosem se sídlem mimo USA. Americké akcie jsou zastoupeny indexem CRSP US Total Market Index. Mezinárodní akcie jsou zastoupeny indexem FTSE Global All Cap ex US. Americké dluhopisy jsou zastoupeny indexem Bloomberg US Aggregate Float Adjusted. Mezinárodní dluhopisy jsou zastoupeny indexem Bloomberg Global Aggregate Float Adjusted Composite. Hotovost je reprezentována indexem FTSE 3-Month Treasury Bill.

Zdroje: Výpočty společnosti Vanguard na základě údajů společnosti FactSet. Údaje do 13. května 2022.

 

 

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?