JAK VYBÍRAT PENÍZE NA RENTU
K tomu, abychom mohli dlouhodobě žít z vlastních peněz, jsou v zásadě potřeba dva kroky. Jednak musíme získat takový objem peněz, který nám na dlouhodobou rentu v naplánované výši vystačí. K penězům můžeme přijít různými cestami, ale většina z nás peníze získá postupně dlouhodobým investováním.
Když dojdeme do bodu, kdy máme dost peněz na to, abychom z nich mohli žít, čeká nás jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v našem dlouhodobém plánování – a to je nastavení strategie pro výběr renty. To znamená, jak mají být peníze v době čerpání rozložené mezi jednotlivé třídy aktiv. Kolik má být v akciích, kolik v dluhopisech a kolik v ostatních investicích (zlato, nemovitosti, komodity). A především, kolik peněz, kdy a z jaké třídy aktiv čerpat tak, aby nám peníze nedošly předčasně. To znamená zvolit takovou strategii, která nám umožní vybírat z portfolia co nejvyšší možnou rentu a přitom co nejlépe ochránit jeho hodnotu.
Nedávno jsem zde publikoval sérii tří článků o kyblíkové metodě, kde bylo mj. popsáno, jak významně může čerpání z portfolia ovlivnit tzv.riziko posloupnosti výnosů.
Jak bylo zmíněno, existuje několik způsobů, jak portfolio ochránit. Jedním je i tzv. dynamický výběr, o kterém bude dále řeč.
PROČ JE STRATEGIE ČERPÁNÍ RENTY TAK DŮLEŽITÁ?
Kyblíková metoda a strategie pro výběr renty spolu souvisí. Jak jsme se dozvěděli už v prvním článku o kyblíkové metodě, jde v podstatě o způsob sestavení portfolia, ze kterého chceme postupně čerpat peníze na finanční cíle – např. na doživotní rentu. Jednou z největších výhod kyblíkové metody je, že nám pomáhá o našich investicích správně přemýšlet především z hlediska tzv. investičního horizontu a cílů. A také investorům přináší klid a jistotu v době, kdy se trhům nedaří. Díky tomu si lépe osvojíme investiční disciplínu a dosáhneme tak lepších finančních výsledků.
Kyblíková metoda sama o sobě ovšem neurčuje, jak rychle bychom měli peníze z našeho portfolia vybírat. Právě proto je potřeba spojit ji se správným pravidlem pro výběr pravidelné renty. Bez něj bychom nevěděli, kolik si můžeme bezpečně dovolit čerpat, kolik potřebujeme v produktivním věku ušetřit, ani kolik peněz má v kterém kyblíku zůstat. Jedná se tak o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v našem dlouhodobém finančním plánu.
NEJZNÁMĚJŠÍ PRAVIDLA PRO ČERPÁNÍ RENTY
Existuje mnoho pravidel pro optimální čerpání z portfolia, s názvy jako stabilní renta, ochrana dlouhodobé životnosti portfolia nebo zachování bohatství pro budoucí generace. Každé z nich přitom klade důraz na jiné, často si vzájemně rozporující finanční cíle. Mezi dvě nejznámější řadíme tzv. pravidlo dolar plus inflace, kam patří i pravidlo 4 %, a dále pravidlo procento z portfolia.
Jak tato pravidla fungují?
DOLAR PLUS INFLACE
Pravidlo dolar plus inflace říká, že z portfolia (např. 1 000 000 Kč), můžeme první rok vybrat určité procento – například 4 % (tj.40 000 Kč). V dalších letech můžeme výběr navyšovat vždy o míru inflace. Pokud by v následujících dvou letech byla inflace 3 %, další dva výběry by měly být ve výši 41 200 Kč a poté 42 436 Kč (= 40 000 * 1,03 * 1,03).
Tato metoda tedy vlastně zaručuje, že renta bude v reálných číslech (tj. po započtení vlivu inflace) stabilní. Ale protože pravidlo dolar plus inflace nebere vůbec v úvahu vývoj hodnoty našeho portfolia (kolísání trhů), může dojít k předčasnému vyčerpání portfolia tak, jak jsme to viděli u imaginární investorky Jitky.
PROCENTO Z PORTFOLIA
Druhé oblíbené pravidlo procento z portfolia je ještě jednodušší. Zde si pouze určíme, jaké procento chceme ročně z portfolia vybrat. Máme-li tedy opět 1 000 000 Kč a určíme si, že chceme vybírat 5 % ročně, tak první rok vybereme 50 000 Kč. Pokud následující rok naše portfolio vyroste o 10 %, druhý výběr bude činit 52 250 Kč, tedy znovu přesně 5 % z nové hodnoty portfolia [= (1 000 000 – 50 000) * 1,1 *0,05].
Tato metoda je tedy vysoce citlivá na výkonnost našeho portfolia a může vést k výraznému kolísání naší pravidelné renty. Její výhodou je, že hodnota portfolia nemůže nikdy klesnout až na nulu.
DYNAMICKÝ VÝBĚR
Existuje ale i třetí možnost, která kombinuje vlastnosti obou těchto poněkud extrémních strategií. Jedná se pravidlo dynamického výběru, které jsme si krátce představili už dříve.
Obrázek 1: Spektrum různých strategií pro výběr renty
Technika dynamického výběru spočívá v tom, že povolíme pravidelné rentě kolísat – ale pouze v předem určených limitech. Pokud tedy máme portfolio v hodnotě 1 000 000 Kč, musíme si určit nejen původní míru výběru (například 4 %), ale také strop pro maximální zvýšení a dno pro snížení renty pro každý další rok (například +5 % a -2,5 %). První rok bychom tak vybrali 40 000 Kč a zároveň věděli, že druhý rok se bude náš výběr pohybovat mezi 39 000 Kč a 42 000 Kč (= 40 000 * 0,975 a 40 000 * 1,05) – bez ohledu na to, jak se trh zachová. Dejme tomu, že výnosy na trhu by byly příznivé. Druhý výběr by se tak posunul na danou horní hranici 42 000 Kč. Nový strop pro příští rok by se tím pádem posunul na 44 100 Kč a nová minimální renta by činila 40 950 Kč.
Dynamický výběr jednak zabraňuje tomu, aby se kolísání akciových trhů plně projevilo na výši renty a zároveň umožňuje pravidelný výběr navyšovat, pokud jsou příznivé tržní podmínky.
Obrázek 2: Příklad kolísání pravidelné renty při různých metodách výběru (po odečtení inflace)
PŘÍKLADY Z HISTORIE
V posledním článku o kyblíkovém portoliu právě dynamický výběr zachránil investorku Jitku před krachem, který by při použití tradičního pravidla 4 % nastal.
Zvýšená odolnost portfolia v nepříznivých dobách je jednou z hlavních výhod dynamického výběru. Jako ilustraci této charakteristiky nabízíme analýzu společnosti Vanguard, která vytvořila 10 000 hypotetických scénářů pro výnosy na finančních trzích, aby určila, jak odolné budou různé metody výběru proti krachu. Na obrázku níže můžete vidět, že při výběru renty po dobu 35 let byl dynamický výběr téměř stejně spolehlivý jako vysoce nestabilní přístup „procento z portfolia“ a více než dvakrát tak odolný než oblíbený „dolar plus inflace“.
Obrázek 3: Pravděpodobnost úspěchu s různými metodami pro výběr renty
Pravidlo dynamického výběru ale není pro naše portfolio pouze “bezpečnější” oproti oblíbenému pravidlu 4 % v časech špatných. Obdobně jako metoda procento z portfolia totiž také odměňuje rentiéry v časech dobrých.
Následující simulace znázorňuje tři různá období dynamických výběrů z hypotetického „důchodového“ portfolia (od 1973, 1983 a 1993). U všech se předpokládá počáteční zůstatek 1 milion dolarů (ve složení 60 % akcií, 40 % dluhopisů), 30letá renta a srovnávací benchmark podle pravidla 4 %, které čerpá $40 000 na příjem v prvním roce a upravuje tuto částku o inflaci v následujících letech.
Obrázek 4: Vývoj pravidelné renty v čase: Dynamický výběr vs. Pravidlo 4 % (po odečtení inflace)
Je vidět, že s pomocí dynamického výběru jsme v těchto třech scénářích byli schopni z našeho portfolia za 30 let vybrat výrazně více peněz než za pomocí klasického pravidla 4 %. I kdybychom začali čerpat rentu v 70. letech minulého století (jedno z nejhorších období v historii), dočkali bychom se nakonec s dynamickým výběrem o $25 tisíc vyšší renty. Největší přínos pro naši životní úroveň by však dynamický výběr měl, pokud bychom začali vybírat o 10 let později. V takovém případě bychom z portfolia udržitelně získali o $1,5 milionu více.
NEPODCEŇUJTE ZPŮSOB VÝBĚRU
Existují stovky nabídek bank nebo poradců, jak investovat. S jejich pomocí se více či méně úspěšně můžete proinvestovat k určité částce. Bohužel pouze u mizivého procenta z nich se klient dozví, co se bude dít potom, jakmile nainvestuje to, co si naplánoval. V bance to nikoho nezajímá, protože tam jde pouze o to prodat a žádné cíle s klientem neřeší. Někteří poradci v multilevelech sice řeší cíle, resp. potřebnou výši peněz na jejich splnění, ale už neřeší způsob, jakým se peníze jednou budou vybírat. Což může vést k fatálním problémům. Některé produkty totiž klienta připraví o významné výnosy dříve, než začne čerpat rentu, protože na konci investice mu například převedou všechny peníze do dluhopisů, přestože bude třeba rentu čerpat dalších 20 let a mohl by mít stále část peněz v akciích.
Kyblíkové portfolio, které využíváme, je nástroj, který může usnadnit finanční plánování jak ve fázi budování bohatství, tak v pozdější fázi jeho čerpání. Volba správné strategie pro výběr pravidelné renty je však pro náš finanční úspěch neméně důležitá.
Zdá se Vám kyblíkové portfolio nebo různé strategie pro výběr renty složité? Ano, pokud byste měli dělat všechny potřebné přesuny v portfoliu manuálně, je to opravdu velmi těžké zvládnout.
Investiční platforma, kterou využívám, ovšem řídí mechanismus kyblíků zcela automatizovaně, pomocí chytrých technologií na základě individuálně vytvořeného finančního plánu.
Chcete to vyzkoušet? Můžete mi zavolat nebo napsat a promluvíme si o tom, zda je to řešení i pro Vás.
Sledujte: www.facebook.com/poinvestment