Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

JAK NOVINY NAFOUKLY PĚTIPROCENTNÍ POKLES

///
Comment0
/
Categories

Akciový trh prošel začátkem října zhruba pětiprocentním poklesem a tak nás novinové a internetové deníky, které se o dění na finančních trzích jinak obvykle příliš nezajímají, zahrnuly katastrofickými titulky typu: „největší propad za poslední roky“, „prudký propad na burze“ a „výplach na Wall Street, který se přelévá do Evropy, Asie i k nám do ČR.“

Neznalý člověk mohl nabýt pocitu, že se děje něco strašného. Stalo se ale opravdu něco mimořádného?

Především je potřeba si uvědomit, že pokles 5% na akciovém trhu je poměrně běžná situace, která nastává několikrát ročně. Naposledy došlo k podobnému poklesu letos v únoru.

Při pohledu na vývoj indexu světových akcií MSCI World za posledních 5 let (k 12.10.2018) můžete vidět, jak často se takové poklesy na trhu vyskytují a jak jsou v celkovém kontextu vývoje malé a téměř nevýznamné.

Vývoj akciového trhu za 5 let

Je vidět, že za posledních 5 let akciové trhy prošly celkem devíti poklesy, které byly větší než 5%. V některých obdobích proběhly korekce těsně za sebou, takže celkově byly ještě výraznější. Největší pokles byl dokonce 19%. I přesto akcie za tu dobu vyrostly zhruba o 40%.

Jestliže na křivce pětiletého horizontu tyto malé poklesy sotva zaregistrujete, pak na desetiletém vývoji je to ještě obtížnější.

Vývoj akciového trhu za 10 let

Když se ještě vrátím na začátek, k těm strašidelným titulkům, tak všude byl zmiňován pouze onen propad, ale chyběly tam informace o tom, že předtím trh dlouho rostl a že i přes tento pokles byly v té době akcie stále v plusu – americké akcie okolo +8%, světové akcie zhruba + 2%., dividendové akcie vykazovaly růst o něco málo nižší.

Vývoj akciových trhů 2018

Takové články potom bohužel vyvolávají v lidech, kteří nemají ucelený obrázek o situaci, pouze negativní emoce, což mnoho z nich odrazuje od toho, aby začali investovat, protože mají pocit, že jde o něco velmi nebezpečného a spekulativního a mylně si spojují dlouhodobou investici s vysokofrekvenčním obchodováním, které opravdu rizikové je.

Na druhou stranu, je-li pro někoho, kdo již má zainvestováno, takový pokles (5%) těžce přijatelný a má tendenci přemýšlet o výběru peněz, neměl by do akciových fondů vůbec investovat, protože takových poklesů přijde ještě mnoho a některé z nich budou ještě výraznější.  Je to součást vývoje akciových trhů a v podstatě jistota.

Petr Ondroušek

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?