JAK ČASTO NASTÁVÁ OPAKOVANÝ POKLES TRHŮ?
Pokud se nedočkáme vánočního zázraku, skončí letos akciový trh rok s dvoucifernou ztrátou. V případě, že se tak stane, bude to po dvanácté za posledních 95 let. Jde tedy o poměrně vzácný jev, ale jak víme z historie, nikoliv nereálný.
Nemůžeme předpovídat, co se stane příští rok, ale podívejme se, jak se chovaly trhy v minulosti po letech v zisku nebo naopak po letech ve ztrátě.
V období od roku 1928 do roku 2021 americký akciový index S&P 500 v 55% zopakoval po roce růstu plusovou výkonnost i v následujícím roce.Naopak v 18 % času skončil rok, který následoval po roce růstu, ztrátou. Po roce, který skončil ve ztrátě, trh v následujícím roce vzrostl také v 18 % sledovaného období.
Zbývá tedy pouze 9 % případů, kdy akcie jeden rok klesaly a pak se to stejné stalo i v následujícím roce.
Z přehledu ročních výnosů můžeme vidět, že se ztráty občas kumulují, ale nestává se to příliš často.
Čtyřleté období ztrát akciového trhu nastalo v letech 1929 – 1932. V letech 1939 – 1941 trh klesal tři roky v řadě. Potom se něco podobného stalo až za více než 30 let, v letech 1973 – 1974.
Naposledy akciový trh zaznamenal řadu tří špatných let na tzv. medvědím trhu v letech 2000–2002, kdy každý rok klesal ještě více než v předchozím roce.
Z hlediska psychologie investorů je prodlužující se medvědí trh pravděpodobně hůře zvládnutelný než hluboký pád, který skončí v krátké době. Většina investorů by dala přednost tomu, abychom letos skončili s 30 % poklesem a přešli na nový býčí trh (růst), než abychom končili v roce 2022 s poklesem o 15 % a v roce 2023 s dalším poklesem o dalších 15 %.
Riziko, že takový scénář nastane, je jedním z důvodů, proč investice na akciovém trhu mají vyšší potenciál výnosu než jiné „bezrizikové“ investice.
A JAK JSOU NA TOM DLUHOPISY?
Na dluhopisovém trhu jsou po sobě jdoucí roky poklesu ještě méně časté než na akciovém trhu.
Sledujeme-li nejvýznamnější ze státních dluhopisů – americký 10letý státní dluhopis, tak za posledních více než 90 let k tomu došlo pouze třikrát. V letech 1955 – 1956 a 1958 – 1959 (což byla shodou okolností rovněž doba, kdy sazby vzrostly z nízkých výchozích hodnot jako nyní) a potom až nyní po více než šedesáti letech, tj. 2021 – 2022.
Výjimečné je (pokud se nic zásadního nepřihodí), že rok 2022 bude nejhorším rokem pro 10leté státní dluhopisy v moderní historii finančního trhu. Jediným dalším případem, kdy jsme byli svědky dvouciferné ztráty, byl rok 2009.
Pokud se na výsledky podíváme z hlediska diverzifikace, zjistíme, že v historii nikdy nenastalo období, kdy by akcie i dluhopisy klesaly v po sobě jdoucích letech současně.
Nevíme, jaký bude v příštím roce vývoj akcií a dluhopisů. To, že letos obě tyto třídy aktiv výrazně klesly, by mohlo znamenat, že příští rok bude pro finanční trhy dobrý.
Ale dlouhodobý investor na to nemůže sázet. Není totiž vyloučeno, aby trhy zažily několik špatných let v řadě.
Z převahy zelených políček v obou tabulkách je vidět, že na trzích se dějí většinou dobré věci, ale občas přijdou i špatné a ty samozřejmě každého bolí mnohem více. Proto je důležité opakovat stále znovu, že investování není spekulace na jeden, dva roky, ale je o dlouhodobosti, o nastavení cílů a z toho vyplývající optimální kombinaci všech tříd aktiv (tedy především akcií, dluhopisů a komodit) v portfoliu.
Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment