Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

ERTRAG & SICHERHEIT PŘEVLÉKLI KABÁT

///
Comment0
/
Categories

Před pěti lety jste si mohli přečíst článek varující před poradenskou společností  Ertrag & Sicherheit     (viz článek Výnos a solidní nejistota) a později další, který varuje před  vysokonákladovými  fondy, které nabízí (viz článek Výnosy jaké svět neviděl).

V článcích jsou popsány její neseriózní  praktiky v čele se zdvojeným vstupním poplatkem, resp. jednorázovým fixním poplatkem ve výši  čtrnáctinásobku ročního vkladu (nejvýše 55 tisíc korun). Tento poplatek byl prezentován jako „pro celou rodinu“ a „doživotní, který se dědí“ apod. s tím, že žádný další vstupní poplatek již není účtován. Bohužel to nebyla pravda a z každé investice pak byl strháván klasický vstupní poplatek, který je u akciových fondů až 5% z investované částky. Klienti tak zaplatili poplatek vlastně dvakrát.

Kromě zdvojených poplatků si ještě E&S „vylepšila“ reputaci investici do falešného zlata, do certifikátů, které propadly o desítky procent nebo do fondů Shedlin do díry v poušti….

Poškozování klientů potvrdila i ČNB, která firmě v roce 2017 udělila pokutu ve výši 3 milióny Kč.

Následně se firma začala pomalu stahovat z trhu a dnes je v insolvenci a investiční poradenství už neposkytuje. Její bývalí poradci ovšem ano. A tak se začali přemisťovat do nově vzniklých společností Phoenix Investor a Partner bank. Jsou to firmy, které založili lidé z Ertrag & Sicherheit.

A pohádku o doživotním předplaceném poplatku prezentují dál stejným způsobem.

Pokud vás kontaktovali nebo budou kontaktovat poradci z uvedených firem nebo pokud jste už dokonce byli klienty E&S, doporučil bych popřemýšlet, jakou jistotu má klient, že jeho servis od této firmy bude opravdu doživotní .  A jakou má garanci že samotná firma samotná bude existovat věčně.

Na příkladu E&S je jasné, že žádnou a že jde pouze o pěkné povídání, na které občas někdo naletí a které má za cíl maximalizovat provizi poradce.  Navíc jsem za 15 let své praxe nezažil, že by někdo otevíral investiční účty pro celou rodinu.

Od některých bývalých klientů E&S jsem slyšel, že poradci svůj přechod k Phoenixu nebo Partner bank zdůvodňují tím, že oni jsou ti lepší a že to teď dělají jinak.

Nechci všechny ty poradce házet do jednoho pytle, ovšem pokud nebyli úplně vymytí, museli vědět o tom, proč byla E&S předmětem kritiky. Ale bylo by asi naivní předpokládat, že nyní se stejní lidé, kteří roky přesvědčovali klienty o výhodnosti dvojího poplatku, doživotním servisu  a  „exkluzivní“ přímé investici, stali přechodem do firem, které pouze přebarvily fasádu po té původní, zcela jinými a férovými poradci.

Další otázka pro toho, komu by to nestačilo – co když budete chtít jako třeba za čtyři roky přejít k jiné společnosti do jiného produktu?  Tak nemůžete, resp. můžete, ale těch skoro 60 tisíc vám už nikdo nevrátí.

Pokud nechcete podstoupit riziko toho, že svěříte svoje peníze poradci  s diskutabilní minulostí, můžete si jej snadno prověřit na stránkách ČNB. V seznamu regulovaných subjektů zadáte jeho jméno nebo IČ  a zobrazí se vám  profil poradce, ve kterém najdete jednak jeho současné působiště tak i to, ve kterých společnostech kdy působil.  Pokud uvidíte E&S Investments, Ertrag & Sicherheit či Jung DMS, buďte velmi opatrní.

Jaký z celé věci plyne závěr? Obávám se, že ne moc optimistický. Bohužel stále existují lidé, kteří jsou schopní podlehnout líbivým povídačkám o exkluzivních investičních příležitostech či privátním bankovnictví. Dokud to tak bude, budou se podobné firmy v různých podobách objevovat stále. A netýká se to pouze E&S a jeho nových klonů.

Omezit jejich výskyt mohou sami klienti zvyšováním své finanční gramotnosti tak, aby byli schopní porovnat si různé nabídky a vyhodnotit jejich důvěryhodnost.

 

Petr Ondroušek

 

Chcete začít investovat nebo poradit s nastavením svých osobních financí?  Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?