ERTRAG & SICHERHEIT PŘEVLÉKLI KABÁT
Před pěti lety jste si mohli přečíst článek varující před poradenskou společností Ertrag & Sicherheit (viz článek Výnos a solidní nejistota) a později další, který varuje před vysokonákladovými fondy, které nabízí (viz článek Výnosy jaké svět neviděl).
V článcích jsou popsány její neseriózní praktiky v čele se zdvojeným vstupním poplatkem, resp. jednorázovým fixním poplatkem ve výši čtrnáctinásobku ročního vkladu (nejvýše 55 tisíc korun). Tento poplatek byl prezentován jako „pro celou rodinu“ a „doživotní, který se dědí“ apod. s tím, že žádný další vstupní poplatek již není účtován. Bohužel to nebyla pravda a z každé investice pak byl strháván klasický vstupní poplatek, který je u akciových fondů až 5% z investované částky. Klienti tak zaplatili poplatek vlastně dvakrát.
Kromě zdvojených poplatků si ještě E&S „vylepšila“ reputaci investici do falešného zlata, do certifikátů, které propadly o desítky procent nebo do fondů Shedlin do díry v poušti….
Poškozování klientů potvrdila i ČNB, která firmě v roce 2017 udělila pokutu ve výši 3 milióny Kč.
Následně se firma začala pomalu stahovat z trhu a dnes je v insolvenci a investiční poradenství už neposkytuje. Její bývalí poradci ovšem ano. A tak se začali přemisťovat do nově vzniklých společností Phoenix Investor a Partner bank. Jsou to firmy, které založili lidé z Ertrag & Sicherheit.
A pohádku o doživotním předplaceném poplatku prezentují dál stejným způsobem.
Pokud vás kontaktovali nebo budou kontaktovat poradci z uvedených firem nebo pokud jste už dokonce byli klienty E&S, doporučil bych popřemýšlet, jakou jistotu má klient, že jeho servis od této firmy bude opravdu doživotní . A jakou má garanci že samotná firma samotná bude existovat věčně.
Na příkladu E&S je jasné, že žádnou a že jde pouze o pěkné povídání, na které občas někdo naletí a které má za cíl maximalizovat provizi poradce. Navíc jsem za 15 let své praxe nezažil, že by někdo otevíral investiční účty pro celou rodinu.
Od některých bývalých klientů E&S jsem slyšel, že poradci svůj přechod k Phoenixu nebo Partner bank zdůvodňují tím, že oni jsou ti lepší a že to teď dělají jinak.
Nechci všechny ty poradce házet do jednoho pytle, ovšem pokud nebyli úplně vymytí, museli vědět o tom, proč byla E&S předmětem kritiky. Ale bylo by asi naivní předpokládat, že nyní se stejní lidé, kteří roky přesvědčovali klienty o výhodnosti dvojího poplatku, doživotním servisu a „exkluzivní“ přímé investici, stali přechodem do firem, které pouze přebarvily fasádu po té původní, zcela jinými a férovými poradci.
Další otázka pro toho, komu by to nestačilo – co když budete chtít jako třeba za čtyři roky přejít k jiné společnosti do jiného produktu? Tak nemůžete, resp. můžete, ale těch skoro 60 tisíc vám už nikdo nevrátí.
Pokud nechcete podstoupit riziko toho, že svěříte svoje peníze poradci s diskutabilní minulostí, můžete si jej snadno prověřit na stránkách ČNB. V seznamu regulovaných subjektů zadáte jeho jméno nebo IČ a zobrazí se vám profil poradce, ve kterém najdete jednak jeho současné působiště tak i to, ve kterých společnostech kdy působil. Pokud uvidíte E&S Investments, Ertrag & Sicherheit či Jung DMS, buďte velmi opatrní.
Jaký z celé věci plyne závěr? Obávám se, že ne moc optimistický. Bohužel stále existují lidé, kteří jsou schopní podlehnout líbivým povídačkám o exkluzivních investičních příležitostech či privátním bankovnictví. Dokud to tak bude, budou se podobné firmy v různých podobách objevovat stále. A netýká se to pouze E&S a jeho nových klonů.
Omezit jejich výskyt mohou sami klienti zvyšováním své finanční gramotnosti tak, aby byli schopní porovnat si různé nabídky a vyhodnotit jejich důvěryhodnost.
Petr Ondroušek
Chcete začít investovat nebo poradit s nastavením svých osobních financí? Kontaktujte mě.
Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment