DRŽET PŘÍLIŠ VELKOU HOTOVOST MŮŽE PŘIJÍT DRAZE
Úrokové sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech sice během letošního roku postupně klesají, ale mnoho lidí na těchto produktech stále drží velké objemy peněz. Oproti akciím a dluhopisům je hotovost stabilní – její hodnota nekolísá a nehrozí ztráty. Proč tedy riskovat, když jsou úrokové sazby stále vyšší než dříve?
Tato logika sice zní rozumně, avšak analýza od společnosti Vanguard ukazuje, že nadměrné množství hotovosti v investičním portfoliu může omezit vaši schopnost dosáhnout dlouhodobých finančních cílů.
Přečtěte si, jak se vám nadměrné držení hotovosti (i přes lákavý úrok) může v konečném důsledku prodražit, a dozvíte se také, kolik hotovosti byste skutečně měli mít.
Nouzový fond jako základ
Prvním krokem je zvážit, kolik prostředků si ponechat pro nečekané výdaje (nouzový fond). Každý zná situace, kdy je potřeba rychle zaplatit opravu auta, výměnu kotle nebo se vyrovnat s déle trvající nezaměstnaností. Správně nastavený nouzový fond vám pomůže předejít zadlužení nebo nutnosti prodávat dlouhodobé investice.
Podle odborníků z Vanguardu byste na okamžité jednorázové výdaje měli mít na účtu alespoň 50 000 Kč. Pro případ výpadku příjmu ze zaměstnání by pak měla být na rychle dostupném spořícím účtu (tedy ne na termínovaném vkladu) k dispozici částka pokrývající 3 až 6 měsíců vašich běžných výdajů. Konkrétní výše závisí na typu zaměstnání, stabilitě příjmu, rodinném stavu a dalších faktorech.
Jak nákladné je držení příliš velké hotovosti?
Držení většího podílu hotovosti, než je nutné pro nouzové výdaje, vás může v dlouhodobém horizontu stát značné peníze.
Slyšeli jste o „rizikové prémii“? Je to dodatečný výnos, který investoři získávají za podstoupení tržního rizika. Analytici z Vanguardu očekávají, že hotovost bude v příštích 30 letech přinášet kolem 3,4 % ročně, zatímco akcie 6,9 % a dluhopisy 4,3 %. Po započtení inflace (2 %) se tato čísla sníží na 1,4 % pro hotovost, 2,3 % pro dluhopisy a 4,9 % pro akcie. Riziková prémie ale zůstává stejná bez ohledu na inflaci. To znamená, že akcie mohou přinést o 3,5 % vyšší výnos než hotovost.
Pro lepší představu, co to znamená: pokud byste investovali 100 000 Kč do akcií, po 30 letech by se tato částka mohla vyšplhat na téměř 800 000 Kč, zatímco hotovost by za stejnou dobu narostla jen na necelých 280 000 Kč.
I když ceny akcií a dluhopisů budou během této doby určitě výrazně kolísat (volatilita), neznamená to, že je rozumné přejít k hotovosti. A to ani tehdy, když jsou trhy výrazně volatilní, jako tomu bylo například v roce 2020.
Graf níže znázorňuje, jak může přesun investice do hotovosti na pouhých několik měsíců způsobit výrazné zhoršení dlouhodobé výkonnosti portfolia.
Jsou zde tři příklady chování investorů během poklesu trhů při počátku pandemie koronaviru v roce 2020:
Zachování investice po celou dobu (šedá křivka), přechod do hotovosti v únoru 2020 a reinvestice v červenci 2020 (zelená křivka),přechod do hotovosti v březnu 2020 (dno trhu) a reinvestice v červenci 2020 (oranžová křivka)
Investoři, kteří utekli z trhu – dokonce i ti, kteří se vyhnuli úplnému dnu – skončili s mnohem nižšími výnosy než investoři, kteří zůstali zainvestovaní po celou dobu.
Investoři, kteří se nezalekli krátkodobého tržního rizika, za to získali vyšší výnos, jinými slovy obdrželi “rizikovou prémii” 22 %, která je zmiňovaná výše.
Obrázek 1: Reagování na volatilitu trhu může ohrozit dlouhodobé výnosy.
Kolik hotovosti tedy potřebujete?
Při rozhodování o objemu hotovosti ve vašem portfoliu byste měli zvážit tři hlavní faktory:
- svou ochotu podstupovat riziko,
- časový horizont
- a blízkost vašich finančních cílů.
Tolerance rizika znamená to, jak velkou míru nejistoty jste ochotni akceptovat. Hotovost (s nulovým kolísáním) je bezpečnější pro investory s nízkou tolerancí k riziku. Vyšší tolerance umožňuje přijmout kolísání spojené s akciemi a dluhopisy.
Časový horizont říká, jak daleko je váš investiční cíl. Za krátký časový horizont se obecně považuje doba do tří let, za střednědobý doba mezi čtyřmi až deseti lety a dlouhodobý časový horizont je vše nad deset let. (Pozor – pokud plánujete například za 5 let začít s výběrem pravidelné renty po dobu 20 let, tak investiční horizont není 5 let – tedy krátkodobý – ale 20 let – tedy dlouhodobý!)
Následující obrázek ukazuje očekávaný rozsah výnosů pro hotovost, dluhopisy a akcie v jednoletém a desetiletém časovém období. Barevné sloupce znázorňují očekávané rozpětí výnosů. Čísla v červených kroužcích udávají očekávané mediánové výnosy na roční bázi. Z údajů vyplývá, že čím déle investujete, tím užší je očekávané rozpětí ročních výnosů, zejména pokud jde o akcie a dluhopisy.
Ačkoliv jsou tedy akcie a dluhopisy krátkodobě volatilnější, dlouhodobí investoři, kteří dokážou přečkat vzestupy a pády trhu, mohou u akcií a dluhopisů těžit z rizikové prémie. Hotovost je vhodná pro ty, kteří mají krátký časový horizont. Nehrozí zde totiž, že pokles akciového trhu sníží hodnotu majetku přesně ve chvíli, kdy z něho budou potřebovat začít čerpat.
Obrázek 2: Očekávaný rozsah výnosů hotovosti, dluhopisů a akcií podle společnosti Vanguard
Dosažitelnost finančních cílů udává, jak blízko (finančně) jste k dosažení svých finančních cílů. Čím více peněz máte nashromážděno, tím menší výnos potřebujete a tím menší riziko k dosažení cílů musíte podstupovat. Když jste blízko a stačí vám již relativně nízký výnos, pak může hotovost ve vašem portfoliu plnit důležitou stabilizační roli.
Naopak pokud potřebujete vyšší výnosy, hrozí, že držení nadměrné hotovosti kvůli obavám z krátkodobého kolísání, může způsobit, že svých dlouhodobých finančních cílů vůbec nedosáhnete.
K tomu, abyste se správně rozhodli, v jaké výši do svého portfolia zařadit hotovost, musíte do určité míry zvážit všechny výše uvedené faktory
Pokud například spoříte na koupi domu za dva roky, jste už nejspíš relativně blízko své cílové částce. Máte-li k tomu navíc nízkou toleranci k riziku, vhodné pro vás bude spíše portfolio s nižším rizikem a značným obsahem hotovosti. Naopak spoříte-li na důchod za 20 let, jste pravděpodobně od splnění svého cíle stále daleko. Pokud navíc máte vysokou toleranci k riziku, můžete se v klidu rozhodnout, že nyní době hotovost do svého portfolia vůbec nezařadíte.
Berte ale vždy v úvahu, že vaše situace se bude v průběhu času měnit. Jak se budete blížit ke svému cíli, váš časový horizont se bude zkracovat. A možná se s postupujícím věkem sníží i vaše schopnost zvládat riziko. Tehdy přijde vhodný čas k přesunu části vašeho portfolia do hotovosti.
Při rozhodování o podílu hotovosti v portfoliu vždy zvažte svou aktuální situaci a přizpůsobte strategii svým cílům a potřebám.
K tomu, aby se vaše portfolio včas přizpůsobilo vašim finančním cílům, slouží systém tří kyblíků na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle, o kterém jsem psal v minulých dvou článcích KOUZLO TŘÍ KYBLÍKŮ a KOUZLO TŘÍ KYBLÍKŮ 2 – REÁLNÉ PŘÍKLADY Z HISTORIE
Připojte se: www.facebook.com/poinvestment