DO ČEHO MÁM INVESTOVAT?
Podobně jako ve sportu platí i na finančních trzích, že se málokomu povede obhájit titul. Není rozumné sázet na vítěze loňského ročníku a doufat, že opět vyhraje. Vítěz obhájí titul pouze výjimečně a někdy se stane, že rok po vítězství skončí až poslední.
Podívejme se na porovnání výkonnosti deseti základních investičních kategorií po dobu deseti let (2010 – 2019).
Zdroj: www.awealthofcommonsense.com
Soutěžily nemovitostní akcie (REITs), akcie velkých firem (Large Cap), středních firem (Mid Cap), malých firem (Small Cap), akcie firem z rozvíjejících se trhů (EM), komodity (Comdty), mezinárodní akcie, tj.mimo USA (Int´l Stocks), dluhopisy (Bonds), protiinflační dluhopisy (TIPS) a hotovost (Cash).
Nejvýkonnější skupinou za celé desetileté období byly americké akcie firem s velkou kapitalizací (Large Cap – velké firmy) s průměrným výnosem 13,4 % p.a.
Stříbrnou medaili získaly americké akcie malých firem (Small Cap) s výnosem 13,3 % p.a. Na třetím místě se umístily americké akcie středních firem (Mid Cap) 12,4 % p.a.
A bramborovou medaili za 4. místo získaly investice do akcií nemovitostních společností (REITs) – 12,0 % p.a.
Každý ročník byl jiný, každý byl dramatický. Zatímco někdy nestačilo na výhru ani zhodnocení 35 % (2013), jindy se zlato udělovalo pouze za 1,7 % (2018).
Titul se podařilo obhájit pouze v jednom případě (2014, 2015), jinak se vítězové střídali. Všimněte si, že se často stane, že loňský vítěz se v dalším roce hodně propadne. V tomto ohledu kralují akcie rozvíjejících se trhů (EM- Emerging markets), které jsou velmi volatilní (kolísavé) a tak zatímco jeden rok zvítězí s výnosem 37 %, následující rok jsou poslední se ztrátou – 15 %.
Průměrný rozdíl mezi nejlepší a nejhorší výkonností z deseti zde používaných tříd aktiv od roku 2010 je 32,3 %. Největší rozdíl mezi nejlepšími a nejslabšími se objevil v roce 2013, kdy akcie s malou kapitalizací překonaly komodity o více než 52 %.
V tabulce je uvedena ještě jedna kategorie – EW, což je portfolio sestavené ze všech zúčastněných kategorií, které má za deset let průměrný výnos 6,4 % p.a. . Můžeme vidět, že portfolio se v každém jednotlivém roce se drželo výkonnostně zhruba v polovině startovního pole bez výrazných výkyvů.
To znamená, že sice nevyhrávalo, ale ani nikdy výrazně nepropadlo, zatímco ostatní kategorie se pohybovaly nahoru a dolů.
Pro investory, nikoliv pro spekulanty, z toho plyne, že:
- Není jednoduché vsadit na budoucího vítěze
- Není dobré tipovat (investovat) podle zpětného zrcátka a podle loňských výsledků, protože vítězové se zpravidla mění
- Výborné zhodnocení v jednom roce bývá často vystřídáno propadem v roce příštím
Bezpečnější je nesázet vše na vítězství jednoho hráče, ale rozkládat riziko do všech kategorií a vytvořit dlouhodobě fungující diverzifikované portfolio.
Nemá smysl ptát se, do čeho máte investovat, ale jaké cíle chcete se svými penězi splnit.
Chcete pomoci vytvořit svoje investiční portfolio? Kontaktujte mě.
Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment