Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

CENY KLESAJÍ, PŘÍLEŽITOSTI ROSTOU

///
Comment0
/
Categories

Výkonnost trhů je za prvních 9 měsíců roku 2022 jedna z nejhorších v historii. To je fakt, který neovlivníme, a letošní výsledky mohou být pro investory zklamáním. Pro dlouhodobé investory je však důležité nechat emoce stranou a nedovolit jim odvést pozornost od jejich dlouhodobých finančních cílů.

Podívejme se podrobněji na letošní výkonnost a na příležitosti, které aktuální situace investorům nabízí.

Do září 2022 poklesly globální akcie o více než 22 % a americké státní dluhopisy o 13 %. To se samozřejmě odrazilo i na výkonnosti našich portfolií. Akciové portfolio s měnovým zajištěním zaznamenalo od začátku roku pokles o 20 % a vyvážená portfolia klesla zhruba o 11 %.

Letos nejhorší výnosy v historii

Kromě záporných výnosů byla na trzích vysoká volatilita (kolísavost) a inflace vzrostla na úroveň, která nebyla zaznamenána za posledních 40 let. Jak ukazují níže uvedené údaje společnosti Vanguard, akcie, dluhopisy i standardní vyvážené portfolio 60/40 mají za sebou jeden z nejhorších výnosů (za prvních 9 měsíců v roce) od roku 1928.

Výkonnost akcií 2022

Výkonnost dluhopisy 2022Výkonnost portfolia 60/40 2022

Poznámky: Obrázky 1a. až c. ukazují kumulativní výkonnost od ledna do září každého kalendářního roku od roku 1928. Výkonnost “Jsme tady” je od roku 2022 do 23. září. Zdroje: Vanguard: Obrázky 1a.-c.: Akcie: S&P 90 Index od roku 1928 do roku 1956; S&P 500 Index od roku 1957 do roku 1970; Wilshire 5000 od roku 1971 do 22. dubna 2005; MSCI US Broad Market Index do 2. června 2013; CRSP US Total Market Index poté. Dluhopisy: IA SBBI U.S. Intermediate-Term Government Bond Index do 1972, Bloomberg U.S. Government/Credit Intermediate-Term Index od roku 1973 do roku 1975; Bloomberg U.S. Aggregate Bond Index poté.

Minulá výkonnost není zárukou budoucích výnosů. Výkonnost indexu není přesným vyjádřením konkrétní investice, protože do indexu nelze investovat přímo.

 

Z dlouhodobého pohledu jsou akcie významně podhodnocené

A teď důvody, které nás vedou k mírnému optimismu a také příležitosti, které současná situace na trzích nabízí.

Ačkoliv ekonomické výhledy vypadají stále černě a ve zprávách mnoho pozitivních informací nezaznívá, trhy již absorbovaly tyto špatné vyhlídky do svých cen. Podle analytiků Morningstar se už nyní akciový trh obchoduje hluboce v podhodnoceném teritoriu. Přestože v příštích měsících mohou přijít ještě citelné výkyvy, již nyní lze nakupovat akcie významně pod jejich férovou hodnotou, tedy se slevou. To je pro dlouhodobé investory skvělá příležitost nakoupit (nebo dokoupit) kvalitní investice za výhodné ceny.

Analytici Morningstar hodnotí individuální akcie na americkém trhu a určují jejich vnitřní hodnotu neboli férovou cenu. Tu lze poměřit s tržní cenou dané akcie a zjistit, zda a jak je akcie na trhu v danou chvíli nadhodnocená nebo podhodnocená. Graf číslo 1 níže pak ukazuje průměr za celý trh (akcie tisíce největších společností USA). Zatímco začátkem ledna byly akcie zhruba o 6 % nadhodnocené nad jejich férovými cenami, aktuálně jsou podle analytiků Morningstar asi o 20 % podhodnocené.

Graf 1: vývoj tržní vs. férová hodnota akcií

Tržní vs férová hodnota akcií

Graf číslo 2 ukazuje, jak se změnily ceny amerických akcií podle různých kategorií. Od velkých hodnotových akcií (Large Value) po malé růstové akcie (Small Growth) a to k 31. 12. 2021 (vlevo) a k 26. 9. 2022 (vpravo).

Graf 2: Od nadhodnocených k podhodnoceným

Morningstar změna férové hodnoty

Zdroj: Morningstar investment research

Jedinečná příležitost pro dlouhodobé investory

Nikdo samozřejmě neví, co svět a trhy v příštích měsících čeká, víme ale, že se naskytla jedinečná příležitost pro dlouhodobé investory nakoupit kvalitní investice za výhodné ceny.

Je nutné si uvědomit, že akcie nejsou jen cenné papíry, které se obchodují na burzách. Jsou to podíly ve firmách. Většinou v obřích stabilních firmách rozmístěných po celém světě, ve kterých pracují miliony lidí. A hlavním záměrem těchto společností je samozřejmě generovat zisk pro své majitele – a tedy i pro investory. Šance stát se spolumajitelem těchto firem s takto výraznou slevou se často neopakuje.

Co doporučit těm, kteří investici zvažují? Pokud aktuálně držíte v hotovosti nebo na účtech část peněz, které by mohly dlouhodobě pracovat pro dosažení vašich cílů nebo pokud si nejste jisti aktuálními výsledky vašich finančních a investičních produktů, kontaktujte svého finančního poradce. S ním prodiskutujete svoje dlouhodobé cíle a záměry a na základě toho navrhne, jak můžete aktuální situaci na trzích využít ve svůj prospěch i vy.

Pokud žádného investičního poradce nemáte, můžete mě kontaktovat

Upozornění pro investory: Tento článek je výhradně informativní a nepředstavuje investiční poradenství ani investiční doporučení. Upozorňujeme, že informace zde uvedené nelze mechanicky použít k nákupu či prodeji investičních nástrojů či k jiným rozhodnutím souvisejícím s finančními produkty a finančními službami. Využije-li klient některou informaci ve smyslu výše uvedeném, činí tak výhradně na základě vlastního rozhodnutí. a musí si být vědom toho, Jednotlivé finanční produkty či služby, konkrétní investiční nástroje nebo strategie zde zmíněné nemusí být vhodné pro každého klienta. Klient by měl případné investiční rozhodnutí vždy konzultovat se svým finančním poradcem, který mu pomůže zohlednit jeho odborné znalosti a zkušenosti v oblasti investic, finanční zázemí a investiční cíle. S investicemi na kapitálovém trhu je vždy spojena celá řada rizik.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?