Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Finanční plán

CENA ZA ROČNÍ ODKLAD FINANČNÍHO PLÁNU

///
Comment0
/
Categories

Základním kamenem osobních financí je finanční plán, který nastavuje cestu k realizaci finančních cílů jako jsou například financování bydlení, peníze na studium dětí a především vytvoření dostatečného objemu peněz pro pobírání soukromé renty a vytvoření finanční nezávislosti (viz Kolik peněz je potřeba k dosažení finanční nezávislosti a  Kolik stojí finanční nezávislost ).

Občas se setkávám s tím, že někteří klienti si sice nechají zpracovat analýzu svého současného nastavení finančních smluv a návrh optimálního řešení, ale odkládají jeho realizaci na pozdější dobu.

K vytvoření majetku pro rentu a další cíle vede u většiny lidí cesta přes pravidelné dlouhodobé investování.
Jak se projeví odklad začátku investice o pouhý 1 rok?

Vezměme si příklad z praxe, kdy klient, kterému je 35 let, chce prostřednictvím pravidelné investice vytvořit majetek pro studium dětí a pro dosažení finanční nezávislosti za 15 let (tedy v 50-ti letech). Jeho cílem je měsíční renta v reálné výši 30 000 Kč, kterou by pobíral do 85 let.
Od klienta jsem dostal všechny potřebné podklady i kopie všech jeho smluv spořícího charakteru, takže jsem mohl zpracovat analýzu a návrh řešení.

Pokud by začal s pravidelnou investicí hned po zpracování finančního plánu, mohl si dané cíle splnit na 100% s investováním měsíční částky, která vyhovuje jeho rodinnému rozpočtu.

Klient je ale poměrně zaneprázdněný člověk a tak jsme se k realizaci řešení a „nastartování“ pravidelné investice dostali až téměř po roce. Mezitím stále byly jeho hlavními „investičními“ pilíři penzijní a stavební spoření a investiční životní pojištění.
Ta roční prodleva má ovšem za následek, že při stejné výši pravidelné měsíční investice, která bude o 1 rok kratší (tedy 14 let), bude na konci objem majetku stačit pouze na rentu ve výši 27 300 Kč.

odlozeni-realizace-financniho-planu

Odklad řešení tedy způsobil měsíční ztrátu ve výši 2 700 Kč po dobu 35 let.

Protože se jednalo o klienta s nadprůměrným příjmem, byl schopen tu ztrátu dohnat, ovšem za cenu toho, že musí ročně investovat o 36 000 Kč více po celých zbývajících 14 let. Znamená to, že ho to bude stát navíc 504 000 Kč. To je cena za roční váhání či nedostatek času.

Neodkládejte tedy realizaci finančního plánu, protože:

– Výnos u investic se projeví až na delším časovém horizontu. Oddalováním řešení se připravujete o čas a výnosy
– Plán řeší, co s přebytkem peněz, které nevydělávají – např. vysoká likvidní rezerva na spořícím nebo běžném účtu    nebo příliš konzervativní portfolio investic – a tím zefektivňuje jejich využití.
– Plán nastavuje optimální pojistné částky u důležitých rizik, které mnoho klientů zanedbává.

 

Petr Ondroušek – PO Investment

 

Pro zpracování Vašeho finančního plánu mě kontaktujte

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?