Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

BYLI JSTE LONI ON NEBO OFF?

///
Comment0
/
Categories

Loňský rok potvrdil prověřené investiční pravidlo, že člověk má investovat, když má peníze a nevyčkávat, nespekulovat. Vývoj akciového trhu v průběhu roku 2016 ukázal, jak důležité je nepanikařit a nebýt mimo trh.

Hned na počátku roku přišel prudký pokles čínských akcií, který měl vliv na všechny hlavní světové trhy.
Jen co se trhy trošku vzpamatovaly, přišel další pokles v průběhu první poloviny února, který se do konce měsíce smazal. Potom akcie až do poloviny dubna rostly a vymazaly ztráty z počátku roku a další dva měsíce oscilovaly zhruba na stejné úrovni.

Na vývoji prvních čtyř měsíců roku je vidět, proč je dobré se při investování soustředit na dlouhodobé cíle a nenechat se strhnout davem. Toto období sice nepřineslo výraznější výnos, ale těm, kteří po přečtení katastrofických titulků na začátku roku své investice vybrali, to přineslo výraznou ztrátu a to jen díky tomu, že pár měsíců nepočkali. Ten, kdo ví, že takové poklesy k akciím patří a že investuje dlouhodobě, se tím poklesem vůbec nezabýval, což se mu samozřejmě vyplatilo.

Každopádně to nejdůležitější pro konečný výsledek se v loňském roce událo po dvou významných událostech.

Výnosy loňského roku vznikly v období zhruba 4 týdnů po vyhlášení výsledků Brexitu a po 3 – 4 týdnech po amerických prezidentských volbách. Obě tyto události byly očekávány s napětím a obavami, obě měly nečekaný výsledek a přesto akciové trhy po kratičkém propadu zareagovaly vysokým růstem.

Graf: Index MSCI ACWI (23 rozvinutých a 23 rozvojových trhů)

Z trhů zároveň také zmizela nejistota a volatilita (kolísavost) se dostala k minimálním hodnotám.

Graf: Volatility S&P 500 (VIX)

Pokud byste tedy těchto zhruba 8 týdnů na trhu nebyli, přišli byste o veškerý výnos akciových trhů roku 2016. Tak krátká doba někdy může rozhodnut o úspěchu investice. Pokaždé, když budete přemýšlet o tom, zda máte investice prodat nebo ještě nějakou dobu počkat, tak dříve než něco uděláte, připomeňte si, že být mimo trh a nemít zainvestováno je jedna z největších investorských chyb, které můžete udělat.

Nikdy totiž nevíte, kdy se vývoj otočí a na trhy přijdou lepší časy a někdy to mohou být velmi krátká období, která rozhodují a kde můžete chybět.

Myslete na to a nesnažte se investice načasovat, riziko možných propadů řešte rozložením investice na více částí, investujte dlouhodobě a buďte vždy ON (market).

Petr Ondroušek – PO Investment

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?