Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

95 DŮVODŮ PROČ (NE)INVESTOVAT

///
Comment0
/
Categories

Občas se setkám s klienty, kteří dlouho zvažovali, že začnou investovat. Ať už na základě vlastního rozhodnutí nebo na základě návrhu poradce.  Už byli téměř rozhodnutí, ale v tom přišla nějaká nečekaná událost, po které finanční trhy poklesly, a oni si to nakonec rozmysleli.

Nebo někteří už dokonce investovat začali, ale po prvním poklesu investici zrušili, peníze vybrali se ztrátou s tím, že počkají, až bude „vhodnější“ doba. V horším případě na investování úplně zanevřeli a negativní zkušenost mají stále v sobě jako důkaz, že je to celé podvod.

Společným jmenovatelem všech těch případů je dlouhodobost, resp. nesprávné chápání pojmu dlouhodobost. Pokud si nepletete investování se spekulací, víte, že investování = dlouhodobost.  Dlouhodobost znamená v tomto případě minimálně 7 – 10 let. Teprve potom se může projevit síla akciových trhů.

Krásným příkladem dlouhodobosti je třetí nejstarší akciový fond na světě Amundi US Pioneer Fund.  Ten vznikl v únoru 1928 a oslavil tedy nedávno 95 let existence. Fond prošel  všemi významnými událostmi dějin po 1.světové válce až do současnosti a v grafice níže můžete vidět, že v každém roce existence fondu by se našel důvod, proč neinvestovat a počkat na „lepší“ dobu.

U každé události si můžete přečíst, jak po ní zareagovaly akciové trhy, dluhopisy a peněžní trh a také kumulativní a roční průměrnou výkonnost fondu, amerických akcií, firemních a státních dluhopisů, peněžního trhu a jaká byla průměrná inflace.

US Pioneer Fund

US Pioneer Fund

 

Na dalším obrázku je znázorněna investice 1 000 USD do tohoto fondu a do dalších výše zmíněných kategorií od roku 1928 do roku 2022 a jejich průměrná výkonnost. Potvrzuje se, že v dlouhodobém horizontu jsou akcie nejvýkonnější třídou aktiv.

Srovnání tříd aktivPokud je v souladu s vaším plánem začít investovat, nikdy nečekejte, až přijde vhodnější doba nebo ten správný okamžik, protože ho nenajdete a můžete čekat třeba dalších 95 let.

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?