Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

9 (NEJEN FINANČNÍCH) TIPŮ, JAK SI UŽÍT VÁNOCE BEZ STRESU

///
Comment0
/
Categories

Není  tajemstvím, že předvánoční shon na nás může mít zdrcující dopad. Podle průzkumu americké společnosti Heathline má 62% lidí zvyšující se hladinu stresu během předvánočního období. A je snadné pochopit proč.

Čím víc zatěžujete sebe, svou rodinu a peněženku, tím méně prostoru budete mít na to, abyste si opravdu užili toto období. Pamatujte si, že tato roční doba by měla být radostná!

Zde je pár tipů, jak prožít radostné Vánoce a mít klidné volné dny, které si můžete vychutnat.

1. Udělejte si seznam úkolů

A dvakrát si jej zkontrolujte. To profesionálové, jako Ježíšek, dělají. Možná máte v hlavě seznam, co všechno a kdy musíte udělat. Ale pomůže vám mít to na papíře nebo v kalendáři a vidět to napsané. Jestli potřebujete mít nákupy hotové do určitého data, zapište si to.

2. Vytvořte si vánoční rozpočet

Udělejte si chvíli času (nejlépe už třeba v říjnu) a popřemýšlejte o vašich vánočních výdajích a rozhodněte se, kolik přesně chcete utratit. Jestli jste to letos nestihli, tak alespoň sledujte své vánoční výdaje. Budete mít dobrý podklad pro příští rok. Vyhněte se také impulsivním výdajům.

3. Nakupujte brzy

Vzhledem k tomu, že jste začali šetřit na Vánoce brzy, můžete také nakupovat brzy. Nebudete vystresovaní z toho, že výběr už je malý a nebudete bojovat s davy lidí. Nebo se zbavte stresu úplně a nakupujte on-line. Navíc uvidíte, kolik jste už utratili a vyhnete se tomu, že jste přesáhli rozpočet.

Snažit se dělat všechny vaše vánoční nákupy  v jednom víkendu vás může dost vyčerpat. Je lepší nakupovat pro jednu nebo dvě osoby ve vašem seznamu každý den. Smyslem je bavit se nákupem dárků pro druhé a nevnímat to jako obrovskou fušku.

4. Dárky plaťte hotově

I když to zní v dnešní době archaicky, založte si vánoční obálku, kde budete mít peníze na dárky. Do obchodů nechoďte s platební kartou. Pokud už se stane, že zaplatíte kartou, vezměte si doma peníze z obálky.

5. Nepůjčujte si

Nepodléhejte lákavým nabídkám nákupů na splátky a kvůli vánočním dárkům se nezadlužujte. Na papíře vypadá hezky, že teď zaplatíte pouze 1/10 z ceny a zbytek budete po 10% platit dalších 10 měsíců. Ale není to jenom o úrokové sazbě, ale i o dalších poplatcích a tak se RPSN může lehce dostat přes 25%.

6. Neslibujte více, než sami chcete

Je pravděpodobné, že váš prosincový program obsahuje pozvánky na párty či večírky, které byste nejraději hodili do koše. Ale nemusíte dělat všechno, co máte v kalendáři. Vy jste ti, kdo má nad tím kontrolu! Nemůžete být všude ve stejnou dobu. Zvládnete se zúčastnit  pouze určitého počtu návštěv, dojet pouze na určitý počet míst a vzdálenost. Stejně jako máte finanční limit, existuje i limit časový.

Buďte rozumní a řekněte si, co můžete zvládnout a co už je příliš. Nechoďte na pět vánočních večírků, vyberte jeden nebo dva. Nechcete přece „vyhořet“ ještě před tím než přijdou Vánoce!  Upřednostněte čas věnovaný rodině a slibte pouze to, co chcete udělat. Je to všechno o kvalitě, ne o kvantitě.

7. Neztrácejte svůj čas na sociálních sítích.

Držte se stranou od srovnávací pasti, zvláště o Vánocích. Nedívejte se na perfektně naaranžované fotky nazdobeného domu na Instagramu a jedinečné cukroví na Pinterestu. Nemějte pocit, že to musíte mít doma také takové.

8. Zbavte se nepotřebných věcí

Nikdo nechce mít pocit, že jeho dům je přeplněný nepořádkem s novými dary nahromaděnými na starých. Tak se před Vánocemi zbavte nepořádku. Za každou novou hračku, kterou dostanou vaše děti na Vánoce se dvou starých zbavte. Zapojte děti, aby věděly, že darují své staré hračky jiným. Je to také skvělý čas vytřídit vaše oblečení, věci v kuchyni, v garáži, atd. Prodejte nebo darujte věci, které už nepoužíváte.

9. Nezapomínejte, o čem jsou Vánoce

Vánoční čas má být plný radosti, veselí a vděčnosti. Užijte si je se svými nejbližšími, aby pro vás byly tento rok nezapomenutelné.

 

Pěkné Vánoce a hodně nejen finančních úspěchů v roce 2019 přeje

Petr Ondroušek

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?