Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

7 NEJČASTĚJŠÍCH NÁMITEK PROTI INVESTOVÁNÍ

///
Comment0
/
Categories

Všichni bychom chtěli, aby se naše peníze úročily co nejvíce, nejrychleji  a pokud možno bez rizika. Na spořícím účtu nebo na termínovaném vkladu to jde těžko (snad kromě toho rizika). A tak, pokud nechceme jít do nějakých riskantních nebo spekulativních obchodů, zbývá dlouhodobá investice.

V mnoha článcích a diskuzích bylo nesčetněkrát napsáno a řečeno, že k dosažení nadprůměrného zhodnocení je potřeba dlouhá doba, velká trpělivost a disciplína. Dlouhodobost v tomto případě ale znamená mnohem delší horizont, než si většina lidí myslí a kam jsou schopni se svými plány dohlédnout.

Proto mají často z dlouhodobého investování strach a nakonec skončí zbytečně u různých krátkodobých, konzervativních nebo zajištěných produktů, které jsou pro ně nevhodné a očekávaný výnos jim nepřinesou.

Druhou kategorií jsou lidé, kteří už začnou investovat do nějakého portfolia nastaveného na dlouhodobý horizont, ale už po třech čtyřech letech jsou nervózní z toho, že průměrný výnos portfolia není takový, jaký si představovali, protože už přece uběhla dost dlouhá doba.  Ale zapomínají, že ten průměrný výnos je opravdu třeba kalkulovaný až za 10,15,20 let, takže z tohoto pohledu jsou vlastně stále na začátku.

A jaké jsou tedy nejčastější námitky klientů proti dlouhodobému investování ?

1. Není to moje priorita                                                                                                                                           Většina ví poměrně přesně, kolik peněz budou potřebovat za jeden, dva, tři roky (nové auto, nová střecha,…). Vědí, že za pár let budou jejich děti velké a že jim budou chtít zaplatit vysokou školu nebo prostě dát jim nějaké peníze na start do samostatného života. Ale jak to bude dál, o tom přemýšlí málokdo.

2. Na investování nemám peníze                                                                                                                          Tento argument je první námitka v jiném kabátě. Klienti říkají, že nemají peníze na dlouhodobé investice, protože jsou pro ně mnohem důležitější krátkodobé a střednědobé cíle. Věnují své úsilí a peníze ze 100% na splnění okamžitých (krátkodobých) cílů. Přitom by stačilo, aby se krátkodobým cílům věnovali např. z 90% a dlouhodobým  z  10%. Obrazně řečeno, raději zasejí pšenici, kterou za krátkou dobu sklidí a nevidí důvod sázet stromy, které začnou rodit až za mnoho let.

3. Nevím, co bude za 5,10,20 let                                                                                                                                    To je pravda, to nevíme nikdo. Ale s největší pravděpodobností zažijeme několik finančních krizí, propadů akciových trhů a jejich nových maximálních hodnot, zestárneme, naše děti budou v našem nynějším věku, budou mít svoje děti a budou mít možná stejné námitky, jako máme dnes my.  A budeme-li se vymlouvat na budoucnost, budeme nejen  staří, ale také navíc chudí. Ale zatím máme stále možnost to změnit.

4. Nerozumím tomu                                                                                                                                              Logický argument, protože investovat byste měli pouze do toho, čemu rozumíte. Pokud ale chcete, aby se vaše peníze dlouhodobě zhodnocovaly, nemáte jinou možnost, než začít. Můžete začít sami a pak je dobré alespoň rámcově pochopit základní principy fungování finančních trhů. Stane se, že uděláte chybu, ale zároveň se tím učíte. Můžete si také najít poradce, který vám navrhne vhodné portfolio a zároveň se o ně bude dlouhodobě starat (za určitou odměnu) a nebude chtít na váš úkor pouze získat provizi za sjednání produktu.

5. Je to příliš riskantní                                                                                                                                                  Klienti často pod pojem riziko zahrnují jak krátkodobý pokles hodnoty portfolia (což je v investování normální jev) tak i nenávratnou ztrátu investovaných peněz (což se může stát např. při bankrotu emitenta dluhopisů). Toto je poměrně zásadní chyba, která pramení z nepochopení fungování investic a ta má pak za následek, že lidé mají z investování obavy.

Ale jedno vysoké riziko existuje i u investování. Investujete-li dlouhodobě (do akciových fondů), pak hrozí, že budete mít dost peněz. V opačném případě, tedy  pokud investovat nebudete (nebo budete investovat konzervativně), máte jistotu ztráty. Vyberte si 🙂

6. Začnu investovat později, až….                                                                                                                                „ ….splatím úvěr, až manželka půjde po mateřské do práce, až …, až …“

A tak jde rok za rokem a nic se neděje. Je to podobné jako v bodě 2 (alespoň 10% na dlouhodobé cíle). Mějte na paměti, že nikdy nebudou mít vaše investice více času, než mají dnes. Za rok budete mít o rok méně času a budete muset investovat o dost více (viz Cena za roční odklad finančního plánu).

7. Už mám penzijní spoření                                                                                                                                   Penzijní spoření je vhodnou součástí dlouhodobého investičního portfolia, ale pouze do výše, kde funguje efekt státního příspěvku. Musí proto být spíše produktem, který doplňuje další investice. Máte-li navíc původní penzijní připojištění (dnes transformovaný fond), investujete velmi konzervativně. A proto se tímto k vysokému zhodnocení nedopracujete.

Věřím, že pro ty z vás, kteří se v některém bodě poznali, to bude impuls k tomu, aby začali s investováním co nejdříve.

Petr Ondroušek – PO Investment

 

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?