Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

5,25 % p.a. – ÚROČENÍ HOTOVOSTI V NAŠICH KRÁTKODOBÝCH PORTFOLIÍCH

///
Comment0
/
Categories

Často zmiňuji, že je nutné, aby peníze, které investujete, byly rozděleny do různých druhů aktiv (akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, zlato a hotovost). A to v poměru, který odpovídá tomu, kdy a jakým způsobem peníze začnete z portfolií vybírat.

Doporučuji rozdělit peníze na dlouhodobé cíle (za více než 10 let), střednědobé cíle (3-10 let) a krátkodobé cíle (do 3 let) , viz např. článek OCHRANA MAJETKU JE NYNÍ DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ JEHO RŮST.

V portfoliích pro krátkodobé cíle je v nejvyšší míře zastoupena hotovost (od 70 do 100 %). Krátkodobé portfolio má dvě funkce. Jednak z něho investor vybírá peníze na svoje cíle (buď jednorázově nebo pravidelně např. formou renty) nebo může sloužit jako rezerva, která je přichystaná k zainvestování v pozdější době. Např. když investujeme vyšší částku jednorázově rozdělenou na několik dílčích investic, tak nezainvestovaná část zůstává nějakou dobu v krátkodobém portfoliu.

Úročení hotovosti v našich krátkodobých portfoliích se odvíjí od dvou týdenní repo sazby ČNB a aktuální výše úročení hotovosti je 5,25 % p.a.

Pokud tedy uvažujete o zainvestování jednorázové částky, můžete pro část hotovosti využít právě krátkodobé portfolio s úrokem, který překonává všechny aktuálně nabízené spořící účty a termínované vklady.

Pro více informací mě můžete kontaktovat.

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?