Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

5 RENTIÉRSKÝCH ROZHODNUTÍ PRO LETOŠNÍ ROK

///
Comment0
/
Categories

 

Také máte někdy pocit, že byste měli svoje úspory směřovat k nějakému cíli? Třeba k finanční nezávislosti? Máte ale mnoho dalších věcí na práci a starostí, tak je snadnější odložit řešení na později. A koneckonců stejně budeme pracovat do sedmdesáti. Tak co.

Chyba!

Dnešní rozhodnutí pro vaší budoucnost z vás může udělat pozdější milionáře. Tak udělejte rok 2017 vaším rokem, kdy se vydáte na dráhu rentiéra.

Tady je pět jednoduchých kroků, které vás nastartují:

Krok 1: Popište svůj rentiérský sen

Tento první krok je nejzábavnější: Trochu se zasněte. Pokud jste ženatí (vdané), přizvěte také své partnery. Podělte se navzájem o své touhy a sny a vytvořte společnou vizi vaší budoucnosti

• Budete pokračovat v práci na částečný úvazek?
• Chcete začít pracovat na nějakém svém vysněném projektu?
• Chcete cestovat?
• Chcete trávit více času s rodinou?

Popište si budoucnost tak, jak byste si ji opravdu přáli.

Nikdy neuděláte rozhodný posun, když nemáte cíl. Jakmile ale budete mít jasný obrázek své budoucnosti ve své mysli, mnohem lépe se vám budou odkládat peníze na splnění vašich snů.

Investiční profesionál vám může pomoci zjistit, jaký objem peněz budete ke splnění svým cílů potřebovat.

Krok 2: Navyšte své investice

Když chcete být rentiérem s velkou finanční silou v zádech, měli byste investovat alespoň 15% rodinného příjmu každý měsíc. Ještě to neděláte? Nevadí! Důležité je, že pracujete na tom, abyste se k tomu dostali. Jenom nezůstávejte na poloviční cestě.

Zde uvidíte proč: Řekněme, že investujete 3 000 Kč měsíčně z měsíčního rodinného příjmu 60 000 Kč. To znamená, že na tvorbu své renty přispíváte 5% z vašeho příjmu. Je to dobrý start, ale nesplníte si s tím vaše cíle.

Tak si tento rok dejte cíl dosáhnout 10% a investovat další 3 000 korun každý měsíc.

A příští rok přidejte další 3 000 Kč, abyste dosáhli na potřebných 15%.

Jestli se vám to zdá nedosažitelné, podívejte se, jaký rozdíl to může udělat za 30 let investování:

Pravidelna-investice

 

Rozdíl konečných částek činí téměř 13 500 000 korun! Taková je odměna za vaše rozhodnutí. Bude to samozřejmě vyžadovat určité úsilí navýšit v krátkém čase investovanou částku, ale váš rentiérský účet vám později poděkuje.

Krok 3: Maximalizujte možnosti investování

Jste připraveni vytvořit si co největší rentiérský obnos? Nejlepší způsob, jak částku ještě zvýšit, je zjistit, zda váš zaměstnavatel poskytuje příspěvek na penzijní spoření. Pokud ano, využijte toho a penzijní spoření si založte (pokud je ještě nemáte) a k vašemu vlastnímu příspěvku, ke kterému dostáváte státní příspěvek, si nechejte posílat i příspěvek zaměstnavatele.

K maximalizaci zisku přispějete ale především tím, že budete mít penzijní spoření v dynamickém účastnickém fondu. Tedy nikoliv v konzervativním fondu a ani v původní verzi penzijního připojištění (nyní transformované fondy).

Krok 4: Soustřeďte se na dlouhodobý horizont

Toto doporučení vás možná překvapí: Nevšímejte si vaší investice v dobrých ani ve špatných časech. Proč? Protože složené úročení potřebuje čas na to, aby vaše investice vyrostly. Čím déle budou vaše peníze zainvestovány, tím vyšší bude vaše soukromá renta. Uvědomte si, že dlouhodobý horizont není 5 let, ale 10 a více.

Připravte se na to, že hodnota vaší investice bude kolísat – to k investování patří – a nechejte peníze tam, kde jsou. Koneckonců to nejhorší, co můžete udělat na horské dráze, je vyskočit za jízdy.

Krok 5: Spolupracujte s profesionály

Pokud se opravdu chcete v roce 2017 vydat na cestu k rentiérství, jeden z nejdůležitějších kroků, které můžete udělat, je spolupracovat s profesionálním investičním poradcem.

Dobrý investiční poradce vám pomůže:

• Identifikovat specifické rentiérské cíle a ukázat vám, jak je dosáhnout
• Sestavit portfolio z podílových nebo ETF fondů s danou historií a ratingem přímo na míru
• Bude vám stále připomínat vaše cíle a udrží vás na dlouhodobé cestě bez ohledu na to, jaké budou momentální       výsledky trhů.

Hledejte profesionála, který je ochoten a schopen vás vzdělávat a poskytovat vám informace, které potřebujete k tomu, abyste udělali správná rozhodnutí, která se týkají vaší budoucnosti.

Nehledejte prodejce nebo „poradce“ závislého na prodeji produktů a na provizích. Nedostanete nikdy objektivní informace, i když vám bude desetkrát říkat, že je nezávislý. Ano je nezávislý – prodejce. Můžete tak vyřešit třeba pojištění auta nebo domu, ale ne dlouhodobou správu portfolia.

Petr Ondroušek – PO Investment

 

Chcete se letos vydat na cestu k budování své soukromé renty? Kontaktujte mě a pomohu vám.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?