Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

4 STARÉ DOBRÉ INVESTIČNÍ POUČKY

///
Comment0
/
Categories

newspaper-418919_960_720

4 STARÉ DOBRÉ INVESTIČNÍ POUČKY

Lidé často řeší zbytečně detaily a přitom jim unikají podstatné a někdy jednoduché věci. Zde jsou čtyři časem prověřená základní investiční pravidla, která mají zásadní vliv na konečný úspěch celé investice, ale přesto se často nedodržují.

1. Správná alokace = 90% úspěchu

Alokace neboli rozložení investice do jednotlivých investičních tříd (akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti) má podíl na konečném úspěchu investice zhruba z 90 % . Pouze 10 % je dáno načasováním nákupu nebo konkrétním výběrem cenných papírů.
Největší pozornost věnujte nejprve právě alokaci vašeho portfolia. První věc, na kterou byste se měli zaměřit, je podíl akcií a dluhopisů v portfoliu.

2. Diverzifikujte portfolio

Nikdy nesázejte na jednu kartu, i když vám někdo bude tvrdit, jak je výhodné právě teď investovat do zlata, diamantů, nemovitostí, Číny, Brazílie, ČEZ, O2 atd.
Jenom v poslední době je vidět mnoho případů, že se to nevyplácí. Ceny ropy a zlata čelí výrazným propadům, výrazně kolísavý je sektor rozvojových trhů (tzv.emerging markets), některé české akcie také zažívaly velké problémy. V paměti ještě máme propad nemovitostních akcií v roce 2007.
Každá z těchto oblastí má v portfoliu své místo, ale pouze v omezené míře.
Mějte vždy své portfolio rozložené do všech segmentů trhu a nevystavujte se zbytečnému riziku.

3. Nebuďte zbytečně aktivní

Představa většiny investorů je taková, že je nutné stále sledovat finanční trhy, kurzy měn, úrokové sazby a důležité ekonomické veličiny jako je třeba HDP. Že se tyto události musí správně vyhodnotit a potom podle toho měnit svoji investiční strategii a prodat nebo koupit.
Toto je bohužel mylná představa mnoha investorů. Kdybyste měli reagovat na každou zprávu, kterou finanční trhy přinesly, tak způsobíte více škody než užitku, protože budete neustále prodávat a nakupovat. Uvědomte si, že investujete dlouhodobě k dosažení stanoveného cíle a pokud máte dobře nastavenou alokaci, tak nemusíte reagovat na vše, co slyšíte.

4. Kontrolujte své emoce

Kromě nadměrné aktivity jsou právě emoce příčinou toho, že většina investorů dosahuje nižších výnosů než jaké dosahuje trh. Největším nepřítelem investora je strach. Ten způsobí, že investor při hlubším propadu trhů začne panikařit a místo aby počkal, až se trh opět zvedne, tak vše prodá, tím prodělá a pak je zklamaný, jaký je to všechno podvod.
Na obrázku vidíte, že rozdíl mezi výnosem průměrného investora (Average Investor) a výnosem akciového trhu (S&P 500) byl od roku 1993 do roku 2013 více než 6% ročně.

Chování průměrného investora

Při investování je třeba vždy být připravený na to, že přijdou poklesy. To je jistota, se kterou musíte počítat. Každý pokles je vždy v médiích popisován jako krach a téměř konec světa. Po nějaké době ale vidíte tento pokles na grafu jako malý skok, který v dlouhodobém pohledu nehraje tak velkou roli.
Naposledy jsme to zažili v letech 2007-2009 a kdo v té době nezpanikařil, tak vydělal. Pamatujte na to, že ve zpětném pohledu se vždy ukáže, že hrůzostrašný pokles, kdy všichni prodávali, byl příležitostí. Každý další předpokládaný pokles se zase naopak bude tvářit jako velká hrozba.

 

Petr Ondroušek
PO Investment

Chcete pomoci s nastavením vaší investice?   Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?