Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

jak se zbavit dluhů

28 TIPŮ JAK UŠETŘIT PENÍZE A DOSTAT SE Z DLUHOVÉ PASTI

///
Comment0
/
Categories

28 TIPŮ JAK UŠETŘIT PENÍZE A DOSTAT SE Z DLUHOVÉ PASTI

 

Občas se setkávám s lidmi, kteří se neobratným zacházením s penězi, neuváženými hypotékami a úvěry, nákladným životním stylem, kdy utratí víc něž vydělají, dostali do situace, kdy jim reálně hrozí v krátkodobém horizontu exekuce a v dlouhodobém horizontu, že současný nákladný život se projeví na jejich životní situaci v době, kdy budou v důchodu – tedy, že budou mít prostředky pouze na zajištění základních životních potřeb.

Nejvíce mě překvapuje, že to jsou často lidé s vysokoškolským vzděláním a s nadprůměrnými příjmy, s velkými domy a s automobily prémiových značek. Je to luxusní život na dluh, kdy stačí menší výpadek příjmů a vše se zbortí jak domeček z karet.

Pokud také patříte mezi lidi, kterým začínají přerůstat dluhy přes hlavu, máte nejvyšší čas šlápnout na brzdu.

Přečtěte si 28 praktických tipů, jak můžete ušetřit zbytečné náklady a co nejdříve splatit dluhy.

Některé tipy jsou možná pro lidi, kteří nejsou zadlužení, naprosto samozřejmé, normální a patří k základům finanční gramotnosti. Ale je dost takových, kterým se mohou zdát dost drastické. Pokud se vám ale kolem krku stahuje dluhová oprátka, tak nic jiného nezbývá.

1. Omezte stravování v restauracích. Noste si do práce vlastní obědy. Je to sice pracnější než si zajít na polední menu do restaurace, ale ušetříte tak nemalé částky.
2. Odhlaste balíčky s placenými programy u kabelové nebo satelitní televize. Pokud máte internetové připojení, můžete mnoho oblíbených programů a seriálů najít na internetu.
3. Choďte nakupovat se seznamem. Pokud budete nakupovat pouze věci, které jste si na seznam napsali (to znamená, které opravdu potřebujete), snadněji odoláte lákadlům v regálech. Praktikujte to i při menších denních nákupech. Časem zjistíte, že se vaše výdaje za nákupy o dost snížily.
4. Plaťte v hotovosti. Pokud musíte z peněženky vytáhnout bankovky, je to těžší než přiložit kartu k terminálu.
5. Naučte se říkat NE. Odoláte tak různým lákavým nabídkám a slevám. Opravdu potřebujete nový notebook, když ten váš současný máte teprve 2 roky? Nacvičte si to : „NE!“
6. Neposlouchejte své děti. Když jde o peníze, děti jsou nejhorší rádci, nezajímá je váš rodinný rozpočet.
7. Vyhněte se nákladným koníčkům. Platíte 4.000 korun měsíčně za golf a vaše výdaje jsou vyšší než příjmy?
8. Prodejte nepotřebné věci. Projděte sklep, půdu, skříně, komory a věci, které jste déle než 2 roky nepoužili, prodejte v bazaru. Peníze použijte na snížení dluhu.
9. Používejte hromadnou dopravu. Zvažte přestup na tramvaj, autobus, vlak. Spočítejte si, na kolik vás měsíčně vyjde cesta autem do práce a kolik by vás vyšla hromadnou dopravou.
10. Prodejte vaše druhé auto. Pokud platíte manželce druhé auto na úvěr a jste každý měsíc v mínusu, tak je zřejmě něco špatně.
11. Rozstříhejte kreditní karty. Nikdy se nezbavíte dluhů, pokud budete žít tento způsob života na dluh a využívat kreditní karty.
12. Vytvořte si rodinný rozpočet. Nedostanete se z dluhů, pokud nebudete přesně vědět, kolik a za co přesně každý měsíc utratíte. Berte si u pokladny při placení stvrzenky a zapisujte si všechny výdaje.
13. Mějte jeden rodinný bankovní účet. Jestliže jste vdaná nebo ženatý, měli byste mít vy a váš partner pouze jeden společný účet.
14. Přestaňte investovat. Ano, čtete dobře. Jakmile se zbavíte všech dluhů (vyjma hypotéky), začněte investovat minimálně 15% svých příjmů na zajištění příjmů v důchodu.
15. Použijte daňové přeplatky nebo přeplatky za energie na splacení dluhů. Moře na vás počká do příštího roku 🙂
16. Splácejte dluhy od menších po větší. Budete tak rychleji vidět nějaké výsledky a dodá vám to další energii, že to zvládnete.
17. Vytvořte si rezervu pro nenadálé výdaje. Začněte s 20.000 Kč a jakmile se zbavíte dluhů, vytvořte si rezervu ve výši 3 – 6 měsíčních životních nákladů rodiny. Když se vám porouchá pračka, nebudete si muset půjčovat na novou.
18. Zvažte prodej bytu či domu. Jestliže na splátku hypotéky vydáváte více než 25% vašich rodinných příjmů, může to být dlouhodobě velké sousto. Popřemýšlejte, zda by vám nestačil menší byt nebo dům a tím pádem nižší hypotéka.
19. Přestaňte se vymlouvat. Jestliže se nechcete dostat z dluhů, pak hádejte, co se stane? Z dluhů se nedostanete. Abyste to dokázali, musíte změnit způsob myšlení.
20. Ignorujte rady známých, kteří jsou na tom stejně jako vy. Za 20 let nebudete mít žádné finanční problémy a budete mít dost úspor. Oni budou mít stále nesplacenou hypotéku, úvěr na auto, budou platit úroky z kreditní karty a nulové úspory.
21. Požádejte o zvýšení platu. Proč ne ? Ale nedělejte to, pokud sedíte doma, čtete tento článek a právě jste potřetí během měsíce zavolali do práce, že nepřijdete, protože vás bolí v krku.
22. Najděte si druhou práci. Pokud i přes „ořezané“ výdaje stále s penězi nevycházíte, zkuste najít alespoň na přechodnou dobu další zdroj příjmů, například v podobě druhého částečného úvazku. Tím myslím například brigádu ve skladu. Máte-li dluhy, určitě se nezačínejte věnovat finančnímu poradenství 🙂
23. Vyhýbejte se „zaručeným“ nabídkám na rychlé zbohatnutí. Pokud nechcete přijít o zbytek peněz, tak je nesvěřujte nikomu, kdo vám bude slibovat nereálný výnos. Pravidlo takových nabídek zní: Nikdo vám nedá víc, než jsme my schopni vám slíbit.
24. Navštivte knihovnu. Pamatujete si na knihovnu ? To je to místo, kde vám půjčí knihy zadarmo 🙂
25. Udržujte se v kondici. Choďte, běhejte, jezděte na kole, cvičte. Lepší zdraví znamená nižší výdaje za léky a navíc vás pohyb dostane do lepší psychické pohody. Tak se zvedněte ze sedačky a začněte se hýbat!
26. Přestaňte kouřit – přestanete si ničit zdraví a ještě ušetříte.
27. Vzdělávejte se. Místo sledování nekonečných seriálů v televizi si raději půjčte v knihovně knihy o osobních financích a osobním rozvoji, čtěte weby, zúčastněte se on-line seminářů a kurzů.
28. Potkávejte se s úspěšnými přáteli. Sejděte se občas s lidmi, kterým se daří dobře hospodařit s penězi a vůbec obecně v životě a čerpejte od nich inspiraci.
Zdá se vám to drsné ? Až dostanete váš rodinný rozpočet zpět do plusových hodnot, některé z těch bodů automaticky vypadnou a budete moci opět používat peníze k vašemu užitku. Nezapomeňte ale na tato pravidla a zapojte do rodinných financí zdravý rozum, abyste se nedostali znovu do problémů.

Petr Ondroušek-PO Investment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?