Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

Cena za špatnou radu? 764.000 Kč

///
Comment0
/
Categories

Nedávno jsem se setkal s jedním mladým mužem, který mě kontaktoval s tím, zda bych mu nezkontroloval nastavení jeho stávajících smluv s finančními institucemi.Je mu 32 let a pracuje v jedné známé IT společnosti, dosud svobodný, bezdětný, s nadprůměrným příjmem.Jak už to tak bývá, měl smlouvy od několika poradců několika známých společností, od každého něco:- penzijní spoření, stavební spoření, životní pojištění, atd.

Mezi těmito smlouvami jsem našel jeden typický příklad toho, jak může vypadat špatná rada, která nepoučeného člověka může připravit o několik set tisíc korun.

Jednalo se o smlouvu spořícího životního pojištění, tzv.investičního. Smlouva byla bez jakýchkoliv pojistných částek (nebyl tedy na nic pojištěn) a byla nastavena na 2.000 Kč/měsíc po dobu 33 let, tj. do 65 let věku – tedy řečí některých poradců tzv.na spoření.

Pokud bych nebral v úvahu, že pojistná smlouva má sloužit k pojištění a ne ke spoření, tak jsem se pozastavil nad tím, že na dobu 33 let byla nastavena konzervativní strategie investování, která klientovi mohla přinést průměrný roční výnos pouze kolem 3%. Což je na tak dlouhou dobu velmi málo, zhruba na pokrytí inflace.

Tato chyba by se dala naštěstí jednoduše vyřešit změnou investiční strategie – vzhledem k dlouhodobému horizontu na dynamickou strategii.

Pojďme se ale podívat, jak to dopadne, když porovnáme investici 2.000 Kč/měsíc přes pojištění a přímo do podílových fondů po dobu 33 let s předpokládným průměrným výnosem 7 % p.a. :

tab

Z kalkulátoru zmiňovaného investičního pojištění při zadaném průměrném výnosu 7 % p.a. vyšla celková částka, kterou by klient na konci obdržel 2 411 232 Kč. U tohoto typu produktu je ovšem nutné brát v úvahu i zdanění výnosu na konci smlouvy, které v současné době činí 15 %. Reálně by tedy klient obdržel na konci smlouvy ještě o 242 885 Kč méně – tedy 2 168 347 Kč. Poplatky nejsou přímo vyčísleny, ale jsou umořeny platbami za první 2 roky platnosti smlouvy – tedy zhruba 48 000 Kč.

Výpočet přímé investice do podílových fondů byl proveden v kalkulátoru fondové platformy Conseq. Je zde jasně stanovený vstupní poplatek – ve výši 3,6 % z celkové investované částky, tedy 28 512 Kč (pozn.: není nutně dané, aby byl předplacený na celou dobu investice). Zdanění výnosu u podílových fondů v takto dlouhém horizontu investice nepodléhá.

Pokud by klient investoval přímo přes podílové fondy, tak na konci by výsledná částka byla o 764 654 Kč vyšší, což je zhruba 35 % rozdíl.

Pokud bychom brali v úvahu to, že by klient celou dobu vkládal peníze do původně navržené konzervativní strategie, byl by rozdíl samozřejmě ještě mnohem vyšší (cca 1.700.000 Kč).

Proč se to děje ?

Z řeči čísel se zdá nelogické, proč bylo klientovi nabídnuto právě toto řešení. Důvodů může být více, ale vynecháme-li nezkušenost poradce s nastavením portfolia, tak hlavní důvod se jmenuje provize.

Za zprostředkování životního pojištění inkasují multilevelové společnosti průměrně 160 – 200 % ročního pojistného, proto na ročním výpisu z pojišťovny klient vidí první dva roky nulu.

Provize za zprostředkování investice do podílových fondů jsou mnohem nižší, zhruba 90% ze vstupního poplatku.

V prostředí velkých poradenských společností, kde musí poradce splnit každý měsíc určitou výši provize, je jasné, že dá raději přednost tomu, z čeho má více peněz.

Poučení:

Nehledejte jednoduchá či rychlá řešení a věnujte svým penězům čas a pozornost, kterou si zaslouží. Rozlišujte mezi pojmy nezávislý poradce a nezávislý prodejce, který se skrývá za vizitku poradce ve velké „nezávislé“ společnosti.

Cena za špatnou radu může být někdy dost vysoká.

Petr Ondroušek -PO Investment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?