Po - Pá : 08:00 - 19:00
+420 603 383 742

Příspěvky z blogu

2% ROČNĚ ZA TRPĚLIVOST

///
Comment0
/
Categories

Mnoho investorů hýbe se svými investicemi přesně v ten nesprávný moment. Vrhnou se do nákupu akcií nebo fondů v okamžiku nejvyššího růstu, aby následně zjistili, že to udělali právě v okamžiku, kdy trhy začaly klesat a naopak opouštějí investice po krátkém období špatných výnosů, aby pak přišli na to, že všechno prodali v době největšího propadu, tedy za nejnižší hodnotu.

Honba za minulými výnosy, která způsobuje toto chování, poškozuje jejich dlouhodobé investice, protože je nesmírně obtížné, ba přímo nemožné určit, kdy jednotlivé akcie nebo fondy jsou na vrcholu a nebo naopak na konci propadu. A při tomto způsobu práce s investicemi je nutné být neustále „v dění“, protože pokud jste třeba pár dní mimo, mohou se udát věci, které mohou mít na portfolio velký vliv.

Společnost Morningstar zjistila, že kvůli špatnému načasování nákupu a prodeje, vydělal v letech 2004-2014 průměrný investor do amerických akcií a celosvětových akcií o 1,0 resp. 1,2 procentního bodu ročně méně než byly publikované průměrné výnosy akciových podílových fondů.

Jiná studie “Timing Poorly: A Guide to Generating Poor Returns While Investing in Successful Strategies” zjistila, že průměrný výnos aktivních investorů v letech 1991-2013 byl mnohem nižší, než kdyby se v uvedeném 22-ti letém období drželi strategie kup a drž. Týká se to všech typů podílových fondů (hodnotové, růstové, s malou kapitalizací, s velkou kapitalizací) a průměrně přišli v průběhu tohoto období aktivní investoři přibližně o 2% ročně, což je v průběhu poměrně dlouhého období dost velký rozdíl.

V grafu vidíte porovnání průměrných výnosů aktivních investorů a strategie kup a drž u jednotlivých typů fondů a srovnání s indexem S&P 500.

graf 2% ročně

 

Trpělivost a dodržení daného dlouhodobého investičního horizontu jsou tedy stále podstatné pro dosažení investičního úspěchu na jakémkoliv trhu.

Petr Ondroušek
PO Investment

Chcete zkontrolovat nastavení Vašich osobních financí a investic?   Kontaktujte mě.

Staňte se fanouškem facebookové stránky PO Investment – www.facebook.com/poinvestment

Chcete dostávat zajímavé články a tipy ze světa osobních financí a investování ?